Skocz do zawartości

Połączenie 2 odbiornikow - czy to możliwe?


Johny88
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

I teraz jak podłączyc zasilanie ?

Tak jak koledzy piszą, zasilanie podłączasz przez Y-kabel na dowolny kanałem, np. do kanału 8 podpinasz Y-kabel i do jednej końcówki serwo przepustnicy silnika2, a do drugiej pakiet zasilający. Odbiornikowi jest "wszystko jedno" do którego kanału podłączasz zasilanie (bo wszystkie linie zasilania są w środku połączone razem).

 

Swoją drogą przy większych modelach (i bardziej prądożernych serwach) proponowałbym rozprowadzić zasilanie "poza" odbiornikiem (choćby na listwie).

 

Klapy na y-kablu trzeba by "kombinować" mechanicznie (bo przy serwach zamontowanych symetrycznie będą działać "naprzemiennie"), silniki też chyba lepiej zostawić na osobnych serwach (ze względu na trymowanie, ale tutaj niech się wypowiedzą ci co latają wielosilnikowcami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku -jak to Ty mozesz czegoś nie wiedzieć?

za karę zdrowaśka na grochu po dzienniku :wink:

Człowiek całe życie się czegoś uczy. Z pokorą muszę zdrowaśkę odmówić :D Umknęło mi to rozwiązanie w przeszłości :oops: i wcale się tego nie wstydzę, bo jak mawia jeden z moich kolegów; "wstyd to kraść i z własną żoną dzieci mieć" :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz jak podłączyc zasilanie ?

 

 

Swoją drogą przy większych modelach (i bardziej prądożernych serwach) proponowałbym rozprowadzić zasilanie "poza" odbiornikiem (choćby na listwie).

 

Klapy na y-kablu trzeba by "kombinować" mechanicznie (bo przy serwach zamontowanych symetrycznie będą działać "naprzemiennie"), silniki też chyba lepiej zostawić na osobnych serwach (ze względu na trymowanie, ale tutaj niech się wypowiedzą ci co latają

wielosilnikowcami).

 

 

Własnie tez mi sie tak wydaje ,że bedą dzialac na odwrot, wiec tu bedzie troche gimnastyki:/. Ale na to jeszcze czas, teraz jeszcze pytanie o co chodzi z tą listwa? Jak poza odbiornikie ? Jak to sie robi? Pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie tez mi sie tak wydaje ,że bedą dzialac na odwrot, wiec tu bedzie troche gimnastyki:/. Ale na to jeszcze czas, teraz jeszcze pytanie o co chodzi z tą listwa? Jak poza odbiornikie ? Jak to sie robi? Pzdr.

No u Ciebie nie będzie problemu, bo masz do dyspozycji 8 kanałów - chyba że mikserów zabraknie w MX-16 (nie znam tego radia). Chodzi o to że wpinając zasilanie na Y-kablu możesz przez jedno wyjście odbiornika jednocześnie zasilić odbiornik i podłączyć serwo.

 

A co do listwy, chodzi o to żeby przy mocnych serwach uniknąć rozprowadzania zasilania przez ścieżki odbiornika które mogą być niewystarczające. W takim układzie serwa podłączasz do listwy, a listwę do odbiornika. Sygnały z odbiornika docierają do serw, a zasilanie serw "omija" odbiornik.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem jak to się nazywało u Futaby bo mnie od początku zmuszali do sprzętu z firmy konkurencyjnej ale wiem że Futaba miała dokładnie to samo w ofercie . Pisząc to samo mam na myśli funkcjonalność a nie kompatybilność

Gwoli uzupelnienia: u Futaby nazywa sie to "Navy" i jest nadal produkowane, gdyz znajduje zastosowanie miedzy innymi w niezniszczalnej staruszce F-14. Nawiasem mowiac, ta ostatnia tez znajduje sie jeszcze w sprzedazy. Pozostaje do rozwazenia, na ile owe rozwiazania znajduja jeszcze odbiorcow wobec istnienia bezkonkurencyjnie przystepnych produktow typu FlySky.

 

Natomiast w nowoczesnych, komputerowych Futabach (nie wiem, czy we wszystkich), mozliwosc zwiekszenia ilosci kanalow, przynajmniej do chwili wykorzystania maksymalnej liczby "wejsc" w nadajniku, daje zastosowanie S-Bus.

 

Uzytkownicy Futaby moga tez siegnac po niezbyt drogie odbiorniki Orange Rx, laczac je ze soba i uzyskujac w ten sposob 14+2 kanaly.

 

Tyle, ze uzytkownikom MX-16 na wiele sie to nie nada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapy na y-kablu trzeba by "kombinować" mechanicznie (bo przy serwach zamontowanych symetrycznie będą działać "naprzemiennie")

Nie, jeśli użyje się użyje "odwracacza" do serw (poza tym odwrócenie kierunku działania serwomechanizmu grzebiąc w nim też nie jest skomplikowane, co więcej - są dostępne serwomechanizmy, które działają odwrotnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapy na y-kablu trzeba by "kombinować" mechanicznie (bo przy serwach zamontowanych symetrycznie będą działać "naprzemiennie")

Nie, jeśli użyje się użyje "odwracacza" do serw (poza tym odwrócenie kierunku działania serwomechanizmu grzebiąc w nim też nie jest skomplikowane, co więcej - są dostępne serwomechanizmy, które działają odwrotnie).

No przecież pisałem że trzeba będzie kombinować :mrgreen:

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć,

Przepraszam, zgubiłem się.

Problemem jest ilość dostępnych kanałów w odbiorniku czy nadajniku?

Jeśli nadajnik jest ok (wystarczająca ilość kanałów), a nie mamy możliwości połączenia stron za pośrednictwem kabla Y trzeba zainwestować w odbiornik z większą ilością kanałów - jest ich mnóstwo.

Są także rozwiązania inne np. programowalny kabel Y - załatwi ilość pracujących serw pozwalając na zmianę kierunku pracy serwa i jego neutrum.

Problem pojawia się jeśli brak kanałów w nadajniku. o w tym przypadku musimy poszukać albo "większego" radia albo odbiorników, które pracując parą (np. rozdzielone lewa i prawa strona modelu) umożliwiają niezależną konfigurację podłaczonych serw (neutra, kierunki pracy, limity, itd.) np firm ACT (uważam, że najlepsze na świecie) lub MPX (równie dobre ale z mniejszymi możliwościami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.