Skocz do zawartości

Połączenie 2 odbiornikow - czy to możliwe?


Johny88
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie odnosnie połączenia 2 odbiorników. Zamierzam kupic model ktory przewiduje minimum 8 kanałow , najlepsze jak dla mnie odbiorniki jakie znalazlem sa na 8 kanałow z tym ,że jednym z nich jest kanał do zasilania. Czy jest mozliwosc by kupic 2 odbiorniki i wlozyc je do jednego samolotu? Czy jakoś się je łączy? Jak wy to robicie gdy wam nie starcza kanałów?? Dodam ,że latam na Mx16 w pasmie 35MHz pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kablem Y podłączam 2 odbiorniki ? Dobra a teraz pytanie troche z innej beczki ale nie chce robic kolejnego tematu. Mianowicie jak sie podłącza w modelach elektrycznych tak zeby nie spalic odbiornika pakiet np na 4S czyli ponad 14V a wiadomo ze odbiorniki dzialaja srednio do 7V ,czy jeżel podłączamy to przez regulator to sprawa jest zalatwiona ? Tzn.

 

Bateria -------- Regulator ---------- silnik I nastepnie odbiornik do regulatora

 

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Twój regulator posiada BECa to oczywiście możesz podłączyć tak jak narysowałeś. Jeśli go nie posiada, w celu zasilenia odbiornika i serw musisz pomiędzy akumulatorem je zasilającym, a nimi zainstalować regulator napięcia np. Jeti Max Bec lub tańszy np. Dualsky VR-3, który obniży napięcie do akceptowalnego przez odbiornik i serwa, np. 4,8 V, a praktycznie 5 V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kablem Y podłączam 2 odbiorniki ?

Nie. Nie w twoim kontekście myślowym; jesli podłączysz dwa odbiorniki to jakby zdwoisz te same funkcje ale nie rozszerzysz możliwości. Podpinając dwa 8kanałowe nie uzyskasz 16 kanałów.

Więc jak połączyć 2 odbiorniki ? Wszystkie jakie widzialem są tak naprawde na 7 kanałow ... bo trzeba odjac kanał zasilający...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie jakie widzialem są tak naprawde na 7 kanałow ... bo trzeba odjac kanał zasilający...?

Jeśli ósme gniazdo jest opisane: "8/batt" to wystarczy podłączyć serwo przez Y-kabel i masz użyte wszystkie osiem kanałów. Przyjrzyj się dobrze odbiornikowi R-16 SCAN - nawet w sklepach jest błędnie opisywany jako odbiornik o siedmiu kanałach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez samo podlaczenie 2 odbiornikow nic nie da, rownie dobrze mozna podlaczyc 8 odbiornikow i miec 8x4 kanalow z tym ze bedziesz potrzebowal 8 modulow nadajacych zeby je spozytkowac. O ile wiem na danym kanale 35Mhz jest wysylany jest sygnal ppm i nastepnie jest demultipleksowany w odbiorniku na poszczegolne kanaly sterowalne.

 

Nie znam sie na graupnerach czy 35mhz ale tu masz odbiornik ktory powinien pracowac z twoja aparatura (potwierdz u innego zrodla jezeli bys sie zdecydowal):

http://www.aviatormodelshop.pl/pl/p460-graupner_r16_scan_fm_35a35b.html

 

najlepsze jak dla mnie odbiorniki jakie znalazlem sa na 8 kanałow z tym ,że jednym z nich jest kanał do zasilania

jezeli chcialbys zasilac odbiornik z ubec'a wtedy stosujesz 8/bat jako zasilanie, przy zasilaniu z esc odbiornik jest zasilany przez throttle, podejrzewam ze jezeli chcialbys miec 8 kanalow i ubec'a moglbys pokusic sie o samodzielne zrobienie wtyczki z zasilaniem i sygnalem.

 

Patrzac na koszta nie jestem pewien czy wejscie w 2,4ghz i np frsky nie wyjdzie ci taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez samo podlaczenie 2 odbiornikow nic nie da, rownie dobrze mozna podlaczyc 8 odbiornikow i miec 8x4 kanalow z tym ze bedziesz potrzebowal 8 modulow nadajacych zeby je spozytkowac.

ależ owszem że da i wcale nie potrzeba kilku nadajników

już stare radia futaby czy graupnera posiadały dodatkowe moduły rozszerzające ilość kanałów . W pełnej wersji nautic miał chyba 56 kanałów ( albo 64 i była możliwość dalszej rozbudowy)

 

trochę bezsensu -chyba że ktoś chce zapalać zdalnie kolejne światełka w makiecie ...

 

aha - cena modułu dodatkowego kiedyś była sporo wyższa od wartości MX16 :wink:

 

generalnie 8 kan wystarcza nawet w 90% makiet samolotów

1-lotki

2-wysokość

3-silnik

4-kierunek

5-klapy

6-podwozie (wł-wył)

7- hamulce aerodynamiczne

8-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie 8 kan wystarcza nawet w 90% makiet samolotów

1-lotki

2-wysokość

3-silnik

4-kierunek

5-klapy

6-podwozie (wł-wył)

7- hamulce aerodynamiczne

8-?

1 - lotka L

2 - lotka P

3 - silnik

4 - wysokość

5 - kierunek

6 - klapy

7 - podwozie

8 - hamulce aero

 

bajery:

 

9 - światła nawigacyjne

10 - światła lądowania

11 - wytwornica dymu

12 - zrzut bomb/skoczków etc

13 - spadochron hamujący

 

W spalinowych (na których się nie znam) zapewne jeszcze jakieś regulowanie składu mieszanki czy odcięcie paliwa?

 

W FPV pan/tilt

 

Do tego jeszcze można sobie wyobrazić jakąś bardziej skomplikowaną mechanikę skrzydeł (sloty etc)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku -jak to Ty mozesz czegoś nie wiedzieć?

za karę zdrowaśka na grochu po dzienniku :wink:

 

 

Tak jak Karol napisał w Graupnerach moduł do nadajnika nazywał się Nautic i było"stosowne ustrojstwo" odbiorcze do tego . Nie powiem jak to się nazywało u Futaby bo mnie od początku zmuszali do sprzętu z firmy konkurencyjnej ale wiem że Futaba miała dokładnie to samo w ofercie . Pisząc to samo mam na myśli funkcjonalność a nie kompatybilność

 

Wtedy posiadałem FM 4014 to była pulpitówka dość prosta ale ceny tych dodatkowych modulesów były zawrotne

 

 

 

 

Eh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez samo podlaczenie 2 odbiornikow nic nie da, rownie dobrze mozna podlaczyc 8 odbiornikow i miec 8x4 kanalow z tym ze bedziesz potrzebowal 8 modulow nadajacych zeby je spozytkowac.

ależ owszem że da i wcale nie potrzeba kilku nadajników

już stare radia futaby czy graupnera posiadały dodatkowe moduły rozszerzające ilość kanałów . W pełnej wersji nautic miał chyba 56 kanałów ( albo 64 i była możliwość dalszej rozbudowy)

 

trochę bezsensu -chyba że ktoś chce zapalać zdalnie kolejne światełka w makiecie ...

 

aha - cena modułu dodatkowego kiedyś była sporo wyższa od wartości MX16 :wink:

 

generalnie 8 kan wystarcza nawet w 90% makiet samolotów

1-lotki

2-wysokość

3-silnik

4-kierunek

5-klapy

6-podwozie (wł-wył)

7- hamulce aerodynamiczne

8-?

Ja liczylem to tak: bo chodzi o Samolot B-25

1- lotki

2-kierunek

3-wysokosc

4,5-klapy

6-podwozie

7,8 2x silniki

 

np klapy dlatego wpisalem 2 kanaly bo w odbiorniku podłączam 2 serwa i przypisuje im jeden przełącznik. I teraz jak podłączyc zasilanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.