Skocz do zawartości

Odbiornik vs kwarc


psiwak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam pytanie do dotyczace wplywu kwarcu na jakosc sygnalu.

Tzn mam kwarc Jeti wsadzony do odbiornika Futaby, moje pytanie jest czy ma to jakies znacznie? W starych czasach pamietam ze kupowalo sie kwarce firmy A do nadajnikow/odbiornikow firmy A na miksy nie mozna bylo sobie pozwolic :)

Teoretcznie chyba nie ma to znaczenia ale ...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie w bardzo odleglych czasach wpojono, by unikac stosowania kwarcow "obcego" pochodzenia. Zawsze trzymalem sie tej zasady i obylo sie bez sensacji. Innymi doswiadczeniami w tej dziedzinie nie moge Tobie sluzyc.

 

Z drugiej strony, oscylator kwarcowy to najzwyklejszy element elektroniczny. Jesli jego parametry pasuja do potrzeb nadajnika/odbiornika, dlaczego mialby nie funkcjonowac? A co stoi na przeszkodzie, bys wyprobowal zasieg i wrazliwosc na zaklocenia, dzielac sie spostrzezeniami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby ogarnąć temat kwarców (ich typy, cięcia, overtony itp, sposoby ich wzbudzania w generatorach) trzeba odwołać się do specjalistycznej literatury , temat jest dość obszerny i nie na jeden post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nie mieszalem, zdziwilo mnie to ze w ogole zadzialalo, w 'koszyku' odpowiedni kwarc juz jest i na loty pewnie bedzie wsadzony (na razie regulacje na innym odbiorniku). Ze starych czasow pamietam ze do Futaby mozna bylo wsadzac Hitecowskie, ale i tak malo kto to robil bo firma ta ..... (nie dokonczylem zeby nie wsadzac kija w mrowisko)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...typy, cięcia, overtony itp, sposoby ich wzbudzania w generatorach...

Wnioskuje zatem, ze rozsadniej byloby nadal trzymac sie starej zasady. Czy tak?

Kwarce Futaby i GWS są wymienne pomiędzy sobą, kwarc od Futaby FF9 nie chciał wzbudzić generatora we Flash 5X Hitecka. Sprawa dla mnie jako elektronika jest dość jasna dlaczego tak sie dzieje, pisząc w skrócie to każdy typ kwarcu a właściwie rodzaj cięcia samej płytki kwarcowej wzbudza sie trochę inaczej, niektóre kwarce są wzbudzane na częstotliwości podstawowej inne na częśtotliwościach harmonicznych. Producenci aparatur stosują w swoich urządzeniach dany typ kwarcu i pod to projektują generatory które to nie bedą działały z kwarcami innego typu. Dlatego kwarce innych producentów niż producent nadajnika mogą po prostu nie działać. Temat dosć obszerny i tak jak wspomniałem powyżej nie ma co prowadzić wywodów przez kilkadziesiąt postów. Najlepiej przeprowadzić stosowne próby.

 

Jeszcze jedna zasadnicza sprawa, bardziej informacja dla początkujących: nie ma czegoś takiego jak kwarc nadawczy z podwójną przemianą. W nadajniku nie ma przemiany ( w nadajnikach radiokomunikacyjnych bywały ale w układach premixerowych) . Za to w odbiorniku mamy podwójną i pojedynczą przemianę częstotliwości. Kwarce pojedynczej przemiany nie będą działały w odbiorniku z podwójną przemianą i odwrotnie również nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat dosć obszerny i tak jak wspomniałem powyżej nie ma co prowadzić wywodów przez kilkadziesiąt postów. Najlepiej przeprowadzić stosowne próby.

 

Fakt. Obszerny i niezbyt rozwojowy, chociaż sporo ludzi jeszcze lata na 35MHz więc krótkie info od tych, którzy mają przećwiczone różne konfiguracje rezonatorów chyba by nie było od rzeczy. Nie zawsze ma się pod ręką coś na próbę a i ryzykować kupno i zastosowanie w praktyce też trochę strach. U mnie w odbiornikach Graupner i Hitec bez problemu zamiennie działają kwarce Hitec, Graupner i Jeti. W tanim odbiorniku E-Sky sprawdzał się tylko kwarc Hitec, z kwarcem Jeti odbiornik nawet nie chciał dygnąć a z Graupnerem nie próbowałem. Nie latam dalej jak 1000m ale nigdy nie zauważyłem jakichkolwiek zakłóceń czy utraty zasięgu, nawet na tym taniutkim E-Sky. W sumie - albo coś mi działa bez niespodzianek albo nie działa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.