Skocz do zawartości

3,5 Channel Heli XIANGYI TOYS-test modelu dla sklepu ABC-RC


Łukasz K.
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Zaczynamy testy!

 

Latałem już modelem przez kilka dni (łącznie ok 37 razy) i myślę że mogę już co nieco napisać o tym helikopterku.

 

Kilka danych technicznych ze sklepu abc-rc:

 

Wymiary:

długość: 195mm

szerokość: 44mm

wysokość: 95mm

średnica wirnika głównego: 195mm

średnica wirnika ogonowego: 30mm

 

Parametry:

sterowanie: 3 kanały - lot - przód, tył / góra, dół // obrót - prawo , lewo

aparatura RC: 3 kanałowa - podczerwień

pakiet zasilający 3.7V 130mAh Li-Pol

waga: 38g

zasięg aparatury sterującej do 15m

czas ładowania: 30-40 min - z nadajnika modelu lub ładowarki

czas lotu: 7-8min

 

Zacznijmy od opakowania:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Opakowanie jest bardzo solidnie wykonane. Składa się z dwóch pudełek (mniejsze w większym).Dodatkowo sklep abc-rc pakuje paczki w grubą warstwę folii,więc wszystko jest bezpieczne i dojdzie do naszych rąk bez problemowo.

 

Po rozpakowaniu przesyłki naszym oczom ujawnia się:

Model:

Dołączona grafika

 

część elektroniki:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Nadajnik:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Pozostałe przedmioty dołączone do zestawu czyli śrubokręt, ładowarka sieciowa, łopaty zapasowe

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Pierwsze wrażenie całkiem pozytywne. Helikopter ładnie wykonany, kabina też całkiem dobrze zamocowana bo dostęp do elektroniki jest bardzo prosty. Ale żeby nie było tak różowo, po dokładnym przyjrzeniu się nadajnikowi widzimy:

-Niedokręconą obudowę

Dołączona grafika

trudno było uchwycić tą "szparkę"

 

Niby nie problem bo wystarczy dokręcić śrubki i będzie ok, ale jednak estetycznie to nie zachwyca

 

-Odklejające się naklejki na nadajniku

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

-kolejna nie spasowana część

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

-Drążki można podnieść do góry i w dół, jeśli podniesiemy drążek obrotu i pochylenia ten nie odbija co może przeszkodzić w locie, a może być tak że zablokuje się to w czasie lotu i wtedy raczej trudno szybko zorientować się co się stało.Plik gif, dodam że drążek nie wraca do pozycji neutrum (po prostu odwarza się od nowa)

 

Dołączona grafika

 

Cały zestaw:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

 

A więc teraz wystarczy włożyć baterię do nadajnika (uwaga nie ma w zestawie!),naładować akumulator w helikopterze i model jest gotowy do lotu. Mi 6 baterii Panasonic AA-R6 1,5V (po 80 groszy w „spożywczym za rogiem”) starczyło na 30 lotów

Zdziwiło mnie to że do zestawu dołączone jest jedna para łopat a w helikopterze jest 2 pary.

 

Ładowanie:

 

Ładowanie może odbywać się na dwa sposoby tzn:

-z nadajnika modelu

-za pomocą zasilacza dołączonego do zestawu

 

Moim zdaniem lepiej ładować model z sieci, bo oszczędzamy energię w nadajniku. Proces ładowania jest bardzo prosty:

W ładowaniu z nadajnika, otwieramy klapkę

 

Dołączona grafika

 

Wpinamy wtyk do helikoptera

 

Dołączona grafika

 

Po naładowaniu dioda w nadajniku powinna zmienić kolor na czerwony

 

W ładowaniu za pomocą zasilacza:

 

Podłączamy zasilacz do sieci i wpinamy wtyczkę do helikoptera. Powinna zaświecić się czerwona dioda na zasilaczu. Po naładowaniu-zgaśnie.

 

 

Instrukcja:

 

Instrukcja dołączona do naszego helikoptera jest w języku angielskim. Można ją Łatwo zrozumieć bo jest napisana tym "prościejszym" angielskim. Znajduję się w niej tekst z obrazkami które ułatwiają jej zrozumienie.

 

Skany instrukcji:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Loty modelem

 

Pierwszy lot powinniśmy zrobić w jakimś dużym pomieszczeniu. Zacznijmy od ustawienia modelu:

Pierwszy start:

Gaz na połowę, korygujemy tak aby helikopter zrobił zawis, korygujemy pokrętłem w nadajniku obroty modelu,

 

Dołączona grafika

 

 

Jeżeli model wisi stabilnie, możemy próbować krążyć po pokoju i normalnie użytkować model.

 

Właściwości lotne modelu:

 

Powiem szczerze, nie spodziewałem się po tej zabawce jakiś nie wiadomo jak właściwości lotnych. Po pierwszym zawisie myślę "o!, nawet statycznie, równo i w miejscu wisi". Później sprawdziłem jak z dokładnością i precyzją. Latałem między nogami krzeseł, lądowałem na półkach Czy na ręce drugiej osoby. Można to porównać do lamy, jedynie różni się tym że nie ma kanału z pochylaniem na boki, tylko obrót ogona.

 

Układ stabilizacyjny wygląda na pożądny i jest wytrzymały na uderzenia.

 

Dołączona grafika

 

Co odróżnia ten 3ch helikopter od innych ?

 

A więc to że ma funkcję zapalania świateł z nadajnika (ja latam z wyłączonymi bo mniej energii z lipolka bierze ) i funkcja dynamicznego lotu, ale co to daje?:

 

-silniki dostają większych obrotów

-silnik ogonowy zaczyna więcej pracować

-zwiększa się czułość modelu

-model po prostu szybciej lata, zawis jest mniej statyczny

 

Odróżnia go też to że ma funkcję ładowania z sieci. Oszczędzamy baterie w nadajniku

 

Jakość, wykonanie helikoptera:

 

- Wszystkie części są spasowane

-Podwozie jest naprawdę elastyczne i wytrzymałe (tak jak mówi producent/sklep)

 

Dołączona grafika

 

-Metalowa konstrukcja sprawdza się pod względem sztywności i wytrzymałości na upadki

-Łopaty są elastyczne i ciężko je złamać

 

Dodatkowym atutem modelu jest to, że są dostępne części zamienne. Czyli w razie uszkodzenia zabawka nie Idzie do kosza. Części można kupić w sklepach modelarskich jak i na allegro.

 

 

Teraz napisze o dość poważnej wadzie, szczerze mówiąc mocno wpłynie to na ocenę testów.

 

A więc piętą Achilesową tego modelu jest fatalnej jakości włącznik umieszony w helikopterze. Po 37 locie Chcąc naładować helikopter wyłączyłem go, podłączyłem do ładowania. Po naładowaniu chciałem go włączyć.Napotkałem opór we włączniku. Pociągnąłem mocniej (Ale nie szarpnąłem, po prostu użyłem paznokcia żeby go przesunąć), a on wyłamał się. Teraz nie mogę włączyć wcale helikoptera. Mam pomysł żeby wlutować inny, ale o tym kiedy indziej bo to jest temat o testach modelu dostarczonego w takim stanie w jakim wypuścił go producent z fabryki. Mocno się zawiodłem bo już myślałem że udało się znaleźć fajną alternatywę dla lamy mega niskiej cenie.. :|

 

Feralny włącznik:

 

Dołączona grafika

 

Czy model jest przeznaczony tylko w lotach w pomieszczeniach ?

Muszę przyznać że tak. Nie chodzi tu wcale że każdy mały powiem wiatru przeszkadza poważne helikopterowi. Chodzi o to, że w pomieszczeniu zasięg naprawdę jest duży i wystarcza do latania w dużym salonie, za to na dworze nadajnik na podczerwień nie daje rady. Helikopter szaleje po 1-2 metrach i nie reaguje na nasze ruchy drążkami.

 

Podsumowując:

 

Plusy za:

-Niską cenę 10/10

- Dobrą jakość materiału z której wykonany jest helikopter oprócz włącznika 5/10 (gdyby nie włącznik było by 8/10 )

-Dobre właściwości lotne 8/10 bo jednak do normalnego helikoptera (lamy itp.) trochę brakuje

-Dostępność części zamiennych

-Dobre opakowanie w którym helik jest bezpieczny

-Możliwość ładowania baterii za pomocą zasilacza

 

Minusy za:

-Nadajnik mógł by być lepiej wykończony i lepiej spasowany ocena niska 4/10

-Włącznik modelu po prostu całkiem do wyrzucenia i wlutowania nowego 0/10

-Myślę że powinny być dorzucone dwie pary łopat.

 

Czy warto kupić to cudo ?

 

Myślę że warto. 78 zł to naprawdę nie dużo. Za tę kase można polatać na małych przestrzeniach (po wcześniejszej wprawie). Nie powinniśmy się spodziewać że za taką sumę dostaniemy trex'a w wersji pro.

Helikopter jest dobry na zimowe wieczory można siąść w fotelu i polatać dookoła żyrandola. A więc chcesz mieć dużo zabawy i frajdy za nie wielką kwotę, nie ma co się zastanawiać tylko brać. U mnie helik był katowany - prawie 40 lotów w ciągu 5 dni. Ale miały być testy :)

 

Film będzie w późniejszym terminie bo nie mam jak nakręcić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacja porządna, gratuluję :mrgreen:

Natomiast co do helika- wygląda porządnie, za niecałe 100 zł jest w 100% dobrym rozwiązaniem na początek.

Pytanie mam odnośnie dołączonej do zestawu ładowarki sieciowej- czy odcina ona prąd po naładowaniu Li-Pola? Pytam, ponieważ mam podobną ładowarkę z nieco większego cudeńka i udało mi się nią już przeładować akumulator 3,7V 1000mAh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacja porządna, gratuluję :mrgreen:

Natomiast co do helika- wygląda porządnie, za niecałe 100 zł jest w 100% dobrym rozwiązaniem na początek.

Pytanie mam odnośnie dołączonej do zestawu ładowarki sieciowej- czy odcina ona prąd po naładowaniu Li-Pola? Pytam, ponieważ mam podobną ładowarkę z nieco większego cudeńka i udało mi się nią już przeładować akumulator 3,7V 1000mAh.

Dzięki :)

 

Nie wiem czy odcina prąd, nie sprawdzałem. Ale gdy na ładowarce świeci się czerwona lampka-pakiet ładuje się, lecz gdy zgaśnie pakiet jest naładowany. Myślę że może odcinać ale trudno powiedzieć. Pakiet w heliku to 1s 130 mah .

 

 

Poprawka rozkeciłem helika i pojemność li pola to 180 mah !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.