Skocz do zawartości

Proste pytanie dotyczące zamkniętego obwodu prądu...


Vadic

Rekomendowane odpowiedzi

Ale nawet te 1kV, to i tak wysokie napięcie. I jak to zrobię to moje rady odnośnie 230V będą pomocne? Nie sądzę, przynajmniej bez paroletniej praktyki... :mrgreen:

 

Mówisz, że masakrują? Hmm ja jako rocznik zamawiany i unia nam sponsoruje SEP i wnieslismy wniosek o wyższy próg (chyba 5kV) i przyjęty został. Więc jestem ciekaw jak to będzie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marnie... :wink:

Chyba, że Unia doda dla komisji jakieś motywatory. :)

I tak ogólnie, SEP-y to są dwa. ;) A papierek to "Świadectwo kwalifikacyjne E grupa 1"

 

Pierwsze pytanie - "Po co panu 5kV"? I co odpowiesz? Dla szpanu? ;)

Drugie pytanie - "Jakie ma pan doświadczenie?" :P

 

Prawdę mówiąc, nie słyszałem, żeby ktoś z marszu, jako pierwsze uprawnienia dostał więcej jak 1kV. Komisje z marszu uwalają. Tam siedzą głównie same starsze dziadki niereformowalne i z poprzedniej epoki. :)

 

Powyżej 1kV, kończą się instalacje niskiego napięcia (wg nomenklatury elektrycznej) i zaczyna się napięcie średnie. Czyli transformatory, stacje przesyłowe, ochrona ppor. Czynności łączeniowe itd... Same wesołe rzeczy. :wink:

 

Nie martw się, można w czasie egzaminu zmienić na do 1kV. ;)

 

Jak robiłem swoje pierwsze 15kV, na mieście - trafiłem na p. Tadzia Uczciwka... Znany gość.

Zadał mi 3 pytania, na które odpowiadałem 1,5h nim łaskawie uznał, że jednak nie ma podstaw do oblania mnie. :mrgreen:

 

Najbardziej masakryczny egzamin jaki zdawałem w życiu (a było już ich kilka). Ze mną były jeszcze w grupie 3 osoby. Tylko ja wyszedłem z papierkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie takie duże. :wink:

Jeżeli nie podejmiesz pracy w Zakładzie Energetycznym, lub przedsiębiorstwie z podstacjami SN lub WN itp. To nigdzie indziej ci się nie przyda więcej jak 1kV.

I jeżeli już, to minimum 6kV potrzeba, bo takie są u nas instalacje w przemyśle.

 

Wystarczają zwykle do 1kV, tylko warto mieć zaznaczone więcej punktów niż tylko 1,2,10.

:wink:

 

Warto mieć sieci kablowe - można robić przyłącza i zasilania.

Instalacje przeciw wybuchowe - można np. konserwować składy paliw itp.

Dobrze mieć urządzenia grzejne - czyli piecyki elektryczne większej mocy.

Można też pomyśleć o agregatach prądotwórczych.

I jako modelarz - akumulatory... :P

 

Reszta wg potrzeb związanych z zatrudnieniem.

Mniej punktów - mniej pytań. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wszędzie... Na pewno nie jest to skrypt na 6 kartek maszynopisu... :)

 

Warto się zaopatrzyć w dobre i aktualne wydanie "Poradnika Elektryka", bądź pokrewną pozycję.

Tajemnicą poliszynela jest, że jeżeli wiesz przed jaką komisją zdajesz, to szukasz książek autorstwa jej członków. :mrgreen:

Jak mówiłem, to małe grono i są w nim różne sympatie i antypatie.

 

Zdarzało się, że ludzie nie zaliczali egzaminu, bo powoływali się na "złą" książkę (czyt. autorstwa osoby nie lubianej przez egzaminującego). A zaliczali dopiero jak kupili "właściwą".

 

Oczywiście możesz się odwoływać, ale jako, że wszystko koledzy.... życzę powodzenia. :crazy: :devil:

 

 

 

Z reguły, jeżeli do egzaminu jest dołączony kurs wstępny, to zwykle jest to fabryka "jedynek". Egzaminują ci sami, którzy prowadzili kurs lub ich bliscy znajomi. I wtedy trudno jest nie zdać. Ale do 1kV. Wyżej już będą pytać, o rzeczy o jakich na kursie nie wspominano słowem.

 

Na początek jak mówiłem, spokojnie ci wystarczą punkty 1,2,10.

Resztę dorabiasz w razie potrzeby wg wymagań zawodowych. To już zależy czym się w pracy zajmiesz i co będziesz tam potrzebował. Egzamin możesz zdawać nawet co tydzień, jeżeli chcesz. :)

 

PS - Uważnie sprawdź ważność świadectwa po wypisaniu.

Data ważności - 5 lat czyli np. od 02.01.2005-01.01.2010. Potrafią się później czepiać nawet dni.

W przypadku uprawnień powyżej 1kV, MUSI być wpisany limit napięcia. Nie można wpisać "powyżej 1kV". A spotkałem się i z takimi praktykami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

 

Warto się zaopatrzyć w dobre i aktualne wydanie "Poradnika Elektryka", bądź pokrewną pozycję.

Tajemnicą poliszynela jest, że jeżeli wiesz przed jaką komisją zdajesz, to szukasz książek autorstwa jej członków. :mrgreen:

Jak mówiłem, to małe grono i są w nim różne sympatie i antypatie.

 

Zdarzało się, że ludzie nie zaliczali egzaminu, bo powoływali się na "złą" książkę (czyt. autorstwa osoby nie lubianej przez egzaminującego). A zaliczali dopiero jak kupili "właściwą"

 

Kur zapiał - skąd ja to znam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek: jak nie zdasz egzaminu na 15 kV to nie podchodź do wycinarki :crazy:

To ja chyba zrobiłem (wycinarkę) jak jeszcze granica nie domknięta była. :)

 

A odnośnie tematu mając wycinarkę nie znaczy że będziesz od razu rdzenie wycinał.

Ja zmarnowałem paczkę styro i dalej czasami wychodzi krzywo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak oto od prostego pytania jak podłączyć drut grzejny do styropianu można przejść płynnie do egzaminu na 15 kV. :rotfl: :jupi:

 

Wniosek: jak nie zdasz egzaminu na 15 kV to nie podchodź do wycinarki :crazy:

W czym Pan widzi problem przecież to dział Hyde park czyli luźne rozmowy itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak oto od prostego pytania jak podłączyć drut grzejny do styropianu można przejść płynnie do egzaminu na 15 kV. :rotfl: :jupi:

 

Wniosek: jak nie zdasz egzaminu na 15 kV to nie podchodź do wycinarki :crazy:

W czy Pan widzi problem przecież to dział Hyde park czyli luźne rozmowy itp.

Czy ja powiedziałem / napisałem ?? Ja tylko "wnioskuję" :devil: :crazy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.