Skocz do zawartości

Tyk'ei modyfikacja płata


McRancor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

Przymierzam się do budowy małego szybowca wzorowanego na Bird Of Time, mianowicie Tyk'ei:

http://www.jivaro-models.org/tykei/page_tykei.htm

 

Model ma skrzydło z podwójnym wzniosem, centropłat 2st, uszy dodatkowo 6,5st. Chciałbym zrobić wznios odwrotny - dodatnio centropłat i ujemnie (względem centropłata) uszy - czyli coś na kształt minimoa.

 

Teraz pytanie zasadnicze - jakie kąty? Pytanie dodatkowe - czy taka modyfikacja nie zrujnuje totalnie właściwości lotnych?

 

Bardzo podoba mi się sylwetka mewich skrzydeł, ale w wykonaniu minimoa-owatym, a nie bird-of-time-owatym :P Stąd całe zamieszanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model z podwójnym wznisem jest zaprojektowany do sterowania tylko kierunkiem. Stąd tak duży sumaryczny wznios. Jeśli zrobisz tak, jak chcesz, model będzie trudno sterowalny lub bardzo trudno. W zakrętach będzie miał tendencję do zwijania się w korkociąg. Mozesz zrobić tak jak piszesz. Jak najbardziej, ale pod warunkiem, że zastosujesz lotki na skrzydłach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyk'ei ma lotki na skrzydłach - pomimo tego ma istotnie duży wznios.

 

Planuję zrobić lotki, tak jak w planie - na całej długości uszu, planowałem dać na uszach ujemny wznios tak żeby w rezultacie uszy były na jednej płaszczyźnie. Tylko nie mam pojęcia ile dać wzniosu w centropłacie i jak takie odsunięcie płaszczyzny sterowej od osi kadłuba ma wpływ na właściwości lotne.

 

Coś w ten deseń: http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=37219&stc=1&d=1294494369

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie chodzi mi o to ze na kazdych uszach lotki dzialaja slabiej.

Stosowanie uszu ma za zadanie poprawienie statecznosci poprzecznej a lotki maja za zadanie wytracac model z tej statecznosci.

Piszac

uszy

zasugerowales mi ze sa uniesione. Rozumiem teraz ze koncowki skrzydel bedace w poziomie lub blizko poziomu nazwales uszami ze wzgledu na dodatni wznios czesci centroplata.

Po prostu nie zrozumialem Cie.

A tak przy okazji..Czy to beda wtedy USZY jeszcze? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy USZY? Zostawiłbym tę nazwę dla organizmów żywych. Tak jak w dzbankach i innych PRZEDMIOTACH wolę nazywać UCHA. Tak mnie zresztą w młodości nauczono i tak się zgadza ze słownikiem. A jak te część w tym modelu nazwiemy? Myślę, że jednak autor watku dobrze te części skrzydeł nazwał. Nie muszą być do góry. Stosowano też do dołu. A co do tego zaczepnego co????????????? Trzeba czytac uwaznie, a nie reagowac jak automat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi uszami/uchami to chyba ten sam problem co z oczami / okami.

Tutaj nawet jest jakieś wyjaśnienie problemu: http://forum.wordreference.com/showthread.php?t=1219942

 

A wracając do tematu. Wygrzebałem i pomierzyłem widok 3D, wsparłem się tym co napisali gdzieś w internecie (kichając przy tym więc - prawda :) )

 

Minimoa miała wznios centropłata 10st, natomiast ucha -9st. W efekcie ucha nie są równoległe, mają wobec siebie 1st wzniosu. Będę starał się uzyskać te same kąty, choć moja pierwszej jakości dokładność pewnie zrewiduje moje ambitne plany i sukcesem będzie jak ucha nie będą zwisać :D

 

Większym problemem jest fakt że minimoa posiada zwichrzenie końcówek płata, ale to już sobie podaruję.

 

Dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.