Skocz do zawartości

silnik , regulator obrotów , odbiornik, nadajnik czy pakiet?


sada

Rekomendowane odpowiedzi

Witam brać!

Model Pelikan 1500 Alpha (silnik i regulator z zestawu) z aparaturą Graupner MC16/20 i odbiornikiem graupner C19, pakiet KOKOM po 7 miesiącach niezawodnego latania zaczął zachowywać się niestosownie, mianowicie.

= włączam nadajnik

= podpinam pakiet

= wszystkie serwa wychylają się na maksa, z regulatora dochodzi pikanie co sekundę, nie ma reakcji na żadnym kanale na ruchy drążków

 

Próbuje całej procedury z instrukcji regulatora i nic.

Robiłem to do tej pory kilkakrotnie. Między każdą operacją czekam 5 sekund.

 

= odpinam wszystkie serwa od nadajnika oprócz regulatora (z gazem) i wszystko od początku i nic.

 

= podpinam tylko regulator ale pod kanał np. 2 i silnik daje się regulować lecz drążkiem od klap.

 

= raz na 20 razy udaje mi się w domu osiągnąć by wszystko działało , lecz po wyjściu w teren wszystko wraca do złego.

 

Na moją może chorą logikę to może być nadajnik albo odbiornik , czy można ograniczyć jakoś krąg podejrzanych?

Model nie był po ostatnim bezawaryjnym locie rozkładany , nikt nie miał do niego dostępu, jedynie możliwe przetarcie kabelków.

Proszę o konstruktywne komentarze.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdź na innym odbiorniku i napisz jak jest, jak bedzie tak samo to jeśli masz możliwość sprawdź te odbiorniki z inną aparaturą i wtedy będzie wiadomo czy są sprawne czy nie.

jeśli to byś wyeliminował to trzeba szukać problemu w aparaturze. Po twoim opisie sprawy jasno wynika że nie ma komunikacji między aparaturą a odbiornikiem.

 

 

a sprawdzałeś na samych serwach bez regulatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję relację:

-Nie znalazłem na razie innego odbiornika, więc doświadczenie przeprowadzam na tym "NIEPEWNYM"

-Do odbiornika podłączyłem baterie do BAT(obok 9 portu) ,

-do pierwszego wejścia podłączyłem nowe serwo.

- Serwo powinno reagować na ruch drążka gazu a reaguje na ruch (drążka lotek) na kanale 2.

-Na ruch drązka gazu nie reaguje

-od razu dodaję , że ustawienia nadajnika są prawidłowe tzn. MOD 2 i TYP FL.

 

i najnowsze newsy!

W tej samej konfiguracji co powyżej działa dobrze.

Przy nawet delikatnym ruchu samej wtyczki od serwa serwo wariuje.

 

Rozbieram odbiornik może znajdę zimny lut czy jak mówią niektórzy zimny lód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję relację:

-Nie znalazłem na razie innego odbiornika, więc doświadczenie przeprowadzam na tym "NIEPEWNYM"

-Do odbiornika podłączyłem baterie do 9 portu ,

-do pierwszego wejścia podłączyłem nowe serwo.

- Serwo powinno reagować na ruch drążka gazu a reaguje na ruch (drążka lotek) na kanale 2.

-Na ruch drązka gazu nie reaguje

-od razu dodaję , że ustawienia nadajnika są prawidłowe tzn. MOD 2 i TYP FL.

A pozostałe kanały to kolega sprawdził?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podpinałem serwo do wszystkich kanałów na 2 i 3 działało na 4 i 1 nie

 

Jeszcze raz rozebrałem odbiornik , zimnych lodów nie znalazłem , ale po złożeniu wszystko w identycznej konfiguracji działa idealnie.

I to jest najgorsze , że raz działa a raz nie.

 

POdpiąłem jeszcze raz to jedno serwo do 1 kanału, i ciekawostka chwilę działa normalnie tzn. reaguje na ruch drążkiem gazu (kanał 1) a potem reaguje na ruch drążkiem jak kanał 2 (lotki), przy czym wtedy gdy reaguje na ruch lotek bardzo słabo reaguje na ruch gazu.

 

Może jakieś sugestie jakiś BRAINSTORM ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Gdyby to mnie się takie coś przytrafiło zacząłbym od innego odbiornika, bo łatwiej dostać na podmianę.... Nie spotkałem się jeszcze z taką awarią dekodera i bardziej podejrzewałbym nadajnik, tylko może być kłopot ze zdobyciem 2 do prób chociażby. Oscyloskop wyjaśniłby szybciej ! Czekam na finał.

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

 

Sprawa wyjaśniona.

Powodem był pęknięty przewód antenowy w odbiorniku.

Wymieniłem i hula, jak na przewód moim zdaniem objawy były dziwne .

Dziękuję wszystkim za udział w dyskusji.

Pozdrawiam

 

 

 

Witam znowu!

 

Hulało kilka dni i znowu mało nie rozbiłem pelikana jest to samo, tzn raz działa raz nie .

Będę chyba miał już uraz do końca życia. Testowałem wszystko kilka godzin na odbiorniku kolegi i było super. Potem po wymianie przewodu antenowego z moim odbiornikiem działało kilka dni, a teraz znowu jestem w punkcie wyjścia. Właściwie to nie widzę sposobu jak w tej chwili na 100% zdiagnozować czy winny jest odbiornik czy nadajnik. Przypomnę , że jeśli nie działa

- to albo nie reaguje zupełnie na żaden drążek,

- albo działa z "przesunięciem" o jeden kanał tzn np. gaz działa gdy ruszam drążek od lotek i td. W tym wypadku też to samo serwo reaguje ale bardzo słabo na właściwy drążek.

 

 

Trochę to skomplikowane , ale może ktoś ma jeszcze jakiś pomysł?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej!

-Rozebrałem odbiornik.

-Podłączyłem baterię i serwo

-patyczkiem zacząłem naciskać po kolei wszystkie części odbiornika

-przy naciskaniu części zaznaczonej na obrazku serwo poruszało się .

-przelutowalem stopkę tej części i przestało reagować na nacisk.

 

Jakby ktoś wiedział co to za część , proszę o informację bo dobrze wiedzieć co się zrobiło.

 

pozdrowienia Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.