GEX999 Opublikowano 17 Października 2011 Opublikowano 17 Października 2011 Witam, mam pytanie do elektroników i nie tylko. Jak często zużywają się potencjometry w aparaturach? Na czym dokładnie polega ich zużycie i czy każdy potencjometr można kupić, tzn. czy nie jest tak, że potencjometrów, których użyła dana firma nie można kupić w normalnym sklepie?
buwi777 Opublikowano 17 Października 2011 Opublikowano 17 Października 2011 Witam, mam pytanie do elektroników i nie tylko. Jak często zużywają się potencjometry w aparaturach? Na czym dokładnie polega ich zużycie i czy każdy potencjometr można kupić, tzn. czy nie jest tak, że potencjometrów, których użyła dana firma nie można kupić w normalnym sklepie? Rzadko, a właściwie nigdy w "normalnych" aparaturach. A końkretnie to w czym problem :shock: :?: :idea:
GEX999 Opublikowano 17 Października 2011 Autor Opublikowano 17 Października 2011 Tak z ciekawości pytam, bo moje wątpliwości wzbudziła Spektrum dx6i, w której to często trzeba było wymieniać. Ogólnie miałem na myśli potencjometry w aparaturach E-Sky i Hitec.
psiwak Opublikowano 17 Października 2011 Opublikowano 17 Października 2011 o Rzadko, a właściwie nigdy w "normalnych" aparaturach. ... Rzekl bym kontrowersyjna wypowiedz, tzn ze mam nienormalna Wracajac do tematu, czasmi stosowalo sie na kanal ale w nie'normalnych' mozna bylo je uzywac tez jako 'trymer mikserow'. Tzn krecac danym pokretlem mozna bylo np w locie regulowac udzial procentowy jakiegos miksera lub kanalu. Wygodniejsze lub szybsze to jest niz klikanie. Chodzi mi o te pokretla na zdjeciu z tego linku Dokladniejsze zdjecia podwojny i poczworny To byly przyklady Futaby, Graupner tez mial (jak dobrze pamietam) odpowiednik przytocoznego systemu Futaby nie zdazylem wysalac jak ty juz wyjasniles o co ci chodzi; W tego typu aparaturach pewnie sa to potenciometry od kanalow, jako ze te aparatury projektuja pod dytkando ksiegowych to takie sa skutki.....
bubu2 Opublikowano 17 Października 2011 Opublikowano 17 Października 2011 Takie coś było w czasach aparatur bez pamięci ustawień różnych modeli. A jak zapamiętać ustawienia dla poszczególnych modeli, gdy mają mieć różne ustawienia trymerów? Robić sobie notatki na kartce? A jeśli podczas chowania aparatury poprzesuwają się? W nowych aparaturach, w locie, też się dobrze ustawia trymery. A jeśli chodzi o potencjometry, raczej nie ma z nimi problemów. W zadnych nadajnikach. W Spektrumach był problem w jednej seri, kilka lat temu, ale też nie z powodu zużywania się. Po prostu była wadliwa seria potencjometrów, w których źle kontaktowały nitowane do ścieżek oporowych wyprowadzenia. Nawiasem mówiąc, dość łatwe do naprawienia samemu. pzdr.
psiwak Opublikowano 17 Października 2011 Opublikowano 17 Października 2011 Takie coś było w czasach aparatur bez pamięci ustawień różnych modeli. A jak zapamiętać ustawienia dla poszczególnych modeli, gdy mają mieć różne ustawienia trymerów? Robić sobie notatki na kartce? A jeśli podczas chowania aparatury poprzesuwają się? W nowych aparaturach, w locie, też się dobrze ustawia trymery. To sie uzywalo/uzywa w aparaturach komputerowych z pamieciami modeli. Futaba FC-15/16/18/28 Graupner MC20 i wiele innych, ktore nawet teraz bija na glowe pod wzgledem mozliwosci wiele nowych. Krotki opis Po pierwsze mozliwosc regulacji mozna wlaczyc i wylaczyc. Model 1 regulacja wylaczona (zeby miec pewnosc ze nic nie zmienimy) i na tym startujemy Przechodzimy do regulacji przelaczajac sie na model 2 (wszytkie ustawienia sa kopia 1) Jezeli ustawienia nas satysfakcjonuja to albo przepisujemy je na model 1 l(po wyladowaniu) lub blokujemy mozliwosc zmiany poprzez pokretla i na modelu2 latamy. Jezeli tych pokretel nie masz zawsze mozna to wypikac
Klawish Opublikowano 17 Października 2011 Opublikowano 17 Października 2011 potencjomerty są lub powinny być tak skonstruowane że nie powinno się z nimi nic dziać ale z praktyki wynika że na częsciach przewodzących osadza się nalot i jedynym wyjsciem jesli nie dostanie się na wymiane takiego to na rynku jest wiele preparatow do czyszczenia potencjometrow ktore czesto pomagają
GPiotr Opublikowano 18 Października 2011 Opublikowano 18 Października 2011 Mam trochę do czynienia z bardzo podobnymi albo i takimi samymi potencjometrami jak stosowane w aparaturach. Mianowicie takie same potencjometry są stosowane w joystickach używanych do sterowania kamer przemysłowych (po 3 sztuki na joystick) i napiszę tyle - 3 lata temu instalowane były nowe klawiatury z joystickami w sieci marketów w mojej części polski - 13 marketów. Używanie tych klawiatur polega na tym, że siedzą 2 osoby na monitoringu i jadą na 2 ręce na 2 klawiaturach przez 16-18 godzin na dobę a czasami nawet lepiej. Po 2 latach zaczęły powoli padać joysticki - mało tego takie same są montowane i w urządzeniach typu Bosch, Novus i w Chińszczyźnie typu "noname". Co się okazało - potencjometry nadal działają bardzo dobrze a wytarły się plastikowe prowadnice ! które fabrycznie są jakimś smarem wazelinowym nasmarowane. Osad o którym kolega pisał może powstawać jeżeli spełnią się 2 warunki - bardzo zmienna wilgotność + nieużywanie przez jakiś czas. Ogólnie normalnie używana aparatura powinna mieć potencjometry na minimum ładne kilka lat. Jeżeli na skutek warunków w jakich używa się aparatury coś będzie nie tak - są preparaty chemiczne do czyszczenia potencjometrów które działają bardzo dobrze.
Rekomendowane odpowiedzi