Skocz do zawartości

Pomoc w dobraniu optymalnego profilu


daniello
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Właśnie zabieram się za realizację mojego kolejnego projektu- tym razem będzie to SunDowner rozp. 1300mm i konstrukcji balsowo-sklejkowej.

 

Problem, a właściwie sprawa dyskusyjna to profil płata. Wstępnie miał to byc klasyczny profil serii 00XX, jednak po dłuższym poszukiwaniu informacji w sieci doszedłem do wniosku, iż bardziej w tym konkretnym przypadku sprawdzi się profil NACA 63A012.

Oczywiście skrzydło zamierzam wykonać metodą kesonu z uwzględnieniem zwichrzenia aerodynamicznego.

 

Zacytuję tutaj na potwierdzenie wyżej omawianej sprawy fragment wypowiedzi użytkownika z forum rcClub.eu:

 

"NACA 00xx to profile symetryczne, tak samo jak seria profili NACA 63A0XX i 64A0XX . Dwa ostatnie mają strzałkę profilu cofniętą do tyłu przy czym 64A0XX najbardziej. Po moich experymentach z w/w profilami mogę powiedzieć że przynajmniej na płacie znacznie lepiej sprawuje się NACA 63A0XX i 64A0XX niż NACA 00XX. Te profile po prostu lepiej latają w praktyce (pomijając już sprawę teoretyczną) . Seria 63 i 64 ma znacznie ostrzejszy nosek profilu niż 00XX..."

 

Gdyby ktoś mógł potwierdzić, czy moje modyfikacje zmierzają ku dobremu, byłbym zobowiązany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.