Skocz do zawartości

pierwszy tani quadrocopter by razor


razor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Po zebraniu wszelkich (tam mi się wydaje :lol: ) informacji, rusza budowa.

Jest to quadrocopter oparty na MultiWii (www.multiwii.com), płytka i części od kolegi Rurka z innego forum.

 

Wyposażenie:

FC: Multiwii + WM (Rurkowe)

silniki rctimer 850kv

regle chińskie 20A

link RC FrSky

rama z rurek 10x10mm, długość ramiona (od środka do końca) ~29cm

centerplate od JR65

śmigła 10''x4.5''

nie wiem jaki ciąg daje jeden silnik, pewno ~800-900g ? w każdym razie będzie go sporo w zapasie (może za dużo?)

zasilanie 3s (2.2Ah, albo 2x - na półce się dwa zmieszczą)

cała masa śrubek:

kilka M2 (do mocowania FC) + kilka dystansów

śrubki M3 16mm, 35mm, 60mm (do półki na pakiet), nakrętki samokontrujące i zwykłe

dystanse nylonowe M3 - 10mm, 20mm

kable 4mm2 (~13AWG - prąd do ~60A) do pakietu, wtyczka XT60

kable 2.5mm2 (w końcu nie zostały użyte, kable regulatorów od razu są przylutowane do PB, tylko kawałek kabla jest użyty przy połączeniu stron powerboarda - czarny)

różnej maści pianki (ochronne z opakowań po odbiornikach, serwach, innej elektronice) - przydały się do zasłonięcia śrub w półce na pakiet i do zamocowania nunchucka

gniazda BLS (do połączenia odbiornika z FC)

 

 

wiercenie rurek alu przy pomocy dremela to męka, żeby było precyzyjnie (inaczej CP się nie skręci), najpierw wierciłem wiertłem 2mm, dopiero potem 3mm - i tak nie zawsze było idealnie prosto. następną ramę kupię już sobie gotową :)

 

Cały dzień wiercenia (następną ramę kupię gotową :) )

Dołączona grafika

189g

 

power board

Dołączona grafika

trochę mały, następny zrobiłbym większy, nie przyjrzałem się wcześniej grubości kabli 4mm2 (~AWG13)

po zlutowaniu został zalany HotGlue

Dołączona grafika

gotowy do lotu waży 837g

Dołączona grafika

pod silnikiem zrobiłem 'silikonowe pady' z uszczelniacza silikonowego (czarny, do silników/samochodów itp. a że mam całą tubę i pewno do niczego jej nie użyję....)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

półka na pakiet, wysłana gąbeczką, na dole widać wystające śruby, nie wiem czy będę je obcinał, dzięki nim mogę obniżyć półkę o jeszcze prawie 1cm i dzięki temu włożyć dwa pakiety 2.2Ah 3s obok siebie.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

silikonowe pady

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po tygodniu czytania, szukania, rozmyślania

po dwóch dniach wiercenia, cięcia itp.

po następnym dniu lutowania przewodów, wyważania silników, śmigieł, skręcania itp.

przyszedł czas na oblot.

najpierw wrzucenie aktualnego (1.9) softu, test wskazań MultiWii (zakresy z aparatury są mniej więcej 1000-2000 (+/-10) na każdym kanale)

próba bez śmigieł, po upewnieniu się że silniki działają jak powinny (przy przechylaniu quada).

przyszedł czas na próbę ze śmigłami. postanowiłem być ostrożny, założyłem gruby sweter, rękawiczki i okulary :lol:

tryb stable (level w GUI?) działa, tzn. czuję różnicę - quadro jest spokojniesze.

niestety nie mam w mieszkaniu dużo przestrzeni, dopiero jutro na spokojnie na dworzu się nim przelecę.

czy z tych lotów da się wywnioskować czy coś jest do poprawy w konfiguracji ?

 

w domu więcej nie zdziałam, jutro trzeba wyjść na powietrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podsumowanie

model w cale taki tani nie wyszedł.

oczywiście, 2 rurki alu kosztowały 14 pln

ale za śrubki, dystanse itp (w zwykłym droższym sklepie na wolumenie, kupiłem trochę na wyrost ) zapłaciłem ~80pln

do tego 4 regle (po taniości - 30pln/szt)

silniki ~50pln/szt

śmigła 10x4.5 (18pln/komplet czterech) - najtańsze do nauki

centerplate'y ~70pln

MultiWii (płytka, nunchuck, arduino) - 300pln (jest tańsze Kukiego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

zrobiłem kopułkę, wygląda ohydnie (w końcu to dopiero 2 rzecz robiona z żywicy i tkaniny ;) )

kształt zrobiony z pianki

Dołączona grafika

 

i to co wyszło

Dołączona grafika

 

oczywiście wiedziałem że wyjdzie 'tak sobie' :) piankę okleiłem zwykłą taśmą - wyszło to słabo, a potem jeszcze słabiej tkanina szklana się układała.

miałem spory problem z sensownym ułożeniem tkaniny, miałem dużo załamań itp - ale to może normalne przy robieniu z formy pozytywowej ? no i mam tkaninę ~150g/m2, czy lżejsza się lepiej układa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim kopułowym kształcie trzeba by było również odpowiednio dociąć kawałki tkaniny- zwłaszcza tej grubszej. Trochę tak jak przy budowaniu takich brył w modelach kartonowych.

No a przede wszystkim trza by było lepiej opracować kopyto, można się też rozejrzeć za jakimś gotowcem- może np. gumowa piłka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem tkaninę ~49g/m2. pomyślę jak wygładzić tą piankę.

czy może polać/nasączyć poliuretanowym soudalem a potem wygładzić?

czy może gliną? (taką dla artystów, mam nawet chyba gdzieś taką w domu http://www.swiatartysty.pl/components/com_virtuemart/shop_image/product/MASA_MODELARSKA__4e6f38215be77.jpg )

a może jakąś szpachlą? do drewna? do betonu/tynku? te są bardzo tanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z obliczeń wyżej podanych (3 post) wychodzi że ~700-800pln (szukałem tanich części, ale specjalnie z kosztami się nie liczyłem).

szukając używanych i najtańszych części, da się poniżej 500pln (bez odbiornika i pakietów).

FC używane są już po 150-200pln.

biorąc całą elektronikę z np. HK też pewno 100pln można zaoszczędzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.