Skocz do zawartości

Efekt otarć i odprysków powłoki lakierniczej Lim-6M


eptita

Rekomendowane odpowiedzi

Jak chcesz taki efekt jak na fotce co dałeś to sól plus ewentualnie gąbeczka maczana w farbie.

 

Sól można bardzo fajnie kontrolować, jednak wymaga to trochę wprawy.

 

 

Co do zdarć robionych pędzelkiem to z mojego doświadczenia mogę powiedzieć że najlepiej spisują się metalizery model mastera. Pactry nie ma co ruszać w ogóle, chyba że bezbarwny mat. Bardzo dobre efekty można srebrną kredką, którą kupić możesz w sklepie dla plastyków. Pamiętać trzeba żeby kłaść na matową powierzchnie.

ja z tych metod korzystam zamiennie, jak chcesz podpatrzeć jak mi to wychodzi to zajrzyj na bloga, ew pytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 42
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Zdaje sobie z tego sprawę Jarku, że nie do końca się zrozumieliśmy, teraz z kolei ja nie napisałem precyzyjnie tego co robiłem, gąbeczkę maczałem w farbce i osuszałem ją na kawałku papierowego ręcznika, po tym z kolei nakładałem na model. Tam gdzie przesadziłem próbowałem retuszować babola pędzelkiem, wacik to z kolei żony asortyment z gąbeczką do cieni, czyli zamiast trzymać gąbeczkę w pęsecie, to miałem schludny patyczek z gąbeczka na końcu. Ale do tego wszystkiego brakuje mi wprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli bardziej nieregularne pory, oraz kształt końcówki gąbeczki powinien poprawić efekt?.

Teraz jestem na etapie kładzenia na podkład, jednego z pierwszych kolorów tzn błękitnego.

 

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

i zachodzę w głowę jak to zabezpieczyć przed kolejnymi kolorami, mimo ze aerograf mam 0,2mm to nie dam rady chyba, bez maskowania.

No nic spróbuje z wolnej reki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie musisz ogarnąć się za gąbeczką i tu niestety nikt Ci nie napisze taka lub taka. Cza próbować.

Ważna naturalnie też jest farba i konsystencja. Pactrą czy innym akrylem nic nie zrobisz bo zaraz zaschnie. Z mojego doświadczenia model master jest najlepszy, zwłaszcza gęsty.

Nie lubie pokazywać swoich prac jako przykład, bo daleko im od wzorcowych, ale moje pierwszye próby na śmigłach wyszły tak:

 

Dołączona grafika

 

 

Co do przejść kolorów to moim zdaniem najlepszy będzie pattafix, czy inna taka plastelina.

Surowy Swordfish wygląda tak:

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie co do zwykłej plasteliny, to zdaje sobie sprawę że jest nie odpowiednia. Nie czekając na idealny sposób postawiłem wszystko na jedną kartę czyli "atak na żywioł". malowałem górę z wolnej ręki, tylko dół był zaklejony tasmą.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Nic tutaj nie wskazuje że efekt jest dobry, już nawet zmieniłem aparat, bo fotki są do tyłu z fajnym efektem, nie wiem nie potrafię takich cykać jak wy, że w skali 1/72 model wygada jak żywy:(, ale efekt jest 7/10. Dalej waloryzacja i dopieszczanie. I mimo że wszystkie farby są matowe na fotkach brąz błyszczy. Dam chyba dla ujednolicenia jakiś aksamitny lakier na koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rób zdjęcia przy świetle naturalnym, bez lampy błyskowej. A przy świetle sztucznym, rozprosz je maksymalnie np swiecąc na sufit, ścianę, czy. Punktowe światła jak lamka biurkowa nie jest wskazana. Na lampę błyskową załóż np rozpraszacz z jakiejś mlecznej folii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No koledzy, jeszcze nie na kołach i bez uzbrojenia, ale już po zabiegach kosmetycznych, gotowy pod satynowy lakier bezbarwny.

To jest pierwszy model gdzie wykorzystałem, aż trzy nowe dla mnie techniki modelarskie.

O to ich wstępny efekt. Profesjonalna lampa błyskowa do mojego Nikona D80 idzie kurierem, tymczasowo zasłoniłem wbudowaną lampę mlecznym plastikiem.

Bardzo proszę, jak ktoś ma na odsprzedanie 1kalkę Polskich szachownic do 1/48 skali.

Nawet jedną sztukę chętnie wezmę, ewentualnie komplet, info na PW.

Edytowałem, z powodu korekcji barwy i nasycenia zdjęć.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę za ciemne i wygląda przez to jak malowane plakatówką.

Przysłaniając lampę powinieneś trochę otworzyć przesłonę. Takie zabawy najlepiej robić w trybie manualnym aby wypośrodkować przesłonę i czas naświetlania. Na szybko możesz trochę przesunąć bracketingiem w górę +0,5 lub 1. Aby głębia ostrości była duża - cały model ostry - musisz mieć w miarę wysoką przesłonę, z drugiej strony jest wtedy mniej światła więc czas dłuższy. Może trzeba statyw i długi czas, np 1/2s.

Eksperymentuj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zdjęć lotniczych, to nie mam kompleksów, i nie mam sobie nic do zarzucenia, jeśli chodzi o upamiętnianie wydarzeń z pokazów lotniczych, to tak żeby nikt nikomu nie musiał słodzić bez powodu, po prostu skala zdjęć-makro mnie przeraża.

Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa i podam do ACTA jak je skopiujecie, bez mojej zgody. ;)

i one na pewno nie były robione w trybie AUTO.

To tak żeby uciąć, nie potrzebną dyskusję, nie związaną z wątkiem (w racji zdjęć).

i uwierzcie mi, tutaj czy nowa lampa czy stara, to jest dopiero, mało ważne.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

http://wstaw.org/m/2012/02/02

/DSC_0949_JPG_300x300_q85.jpg

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

EDIT:

Są postępy, model jeszcze nie ukończony, detale, działka, anteny, pokrywy podwozia przedniego, dyszy wylotowej itd.

Kilka fotek kompaktem, bez lampy i w świetle dziennym.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okropnie wygląda :shock: Znaczy, model super. ;) Jak oryginał miał tak zniszczona powłokę, to aż boli, gdy się na niego patrzy.

Zacieki między panelami robiłeś przed czy po kryciu kolorem?

Możesz zrobić washa na spodzie, szczególnie na sterze wysokości, zaznaczy to tam delikatnie linie podziału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.