Skocz do zawartości

Równoległe ładowanie akumulatorów


mazur
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zanabyłem takie cóś i w związku z tym ma pytanko.

Wg producenta urządzenie może ładować do sześciu akumulatorów ale o tej samej pojemności, ilości cel i podobnym stanie wyeksploatowania -przynajmniej tak to wygląda w wolnym tłumaczeniu.

Ja dedukując jak chłop pańszczyźniany myślę sobie skoro wszystkie akumulatory mają takie same napięcie i ilość cel ale różne pojemności i różny stan zużycia i tak są ładowane po części przez balancer, który dąży do wyrównania wszystkich cel. Skąd takie ograniczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja jeszcze klika słów...

 

Nie wiem czy dobrze kombinuję... Ta płytka umożliwia ładowanie 6 akumulatorów (w opisie jest podane do 6S) na złączach XT60 i dodatkowo można podłączyć z tej płytki przewód do balancera (też 6s). - Z tego też wnioskuję, że każda pierwsza cela w pakiecie pierwszym jest równolegle połączona (przez złącza balancera) z każdą pierwszą celą w pozostałych pakietach, druga z drugimi.... itd...

 

Czyli, że za pomocą tej płytki budujesz jeden duży pakiet max 6S6P.

 

Jeżeli teraz wszystkie cele pierwsze (drugie... szóste) z ładowanych pakietów nie będą w tym samym stanie naładowania, to po podłączeniu do płytki będzie przepływał między nimi prąd wyrównawczy -> cele będą dążyły samoczynnie do wyrównania napięcia na nich i w tym przypadku balancer nie ma nic do powiedzenia.

Balancer ograniczy Ci podczas ładowania tylko maksymalne napięcie, które pojawi się na baterii zbudowanej z 6 (tyle ile podłączysz pakietów) równolegle połączonych cel pierwszych (drugich... szóstych) a jak się będą te cele ładowały i jaki stan naładowania osiągną to już też, między innymi, zależy od ich stopnia zużycia (rezystancji wewnętrznej, pojemności itd...)

 

 

Ja czasem stosuję inną technikę ładowania identycznych pakietów LiPo np 2s. Łącze do 3 takich pakietów złączami prądowymi szeregowo (buduję pakiet do 6S) i każdą z wtyczek przewidzianą do podłączenia balancera, podłączam odpowiednio do ładowarki. Akurat w Turnigy Accucell-6, której używam, jest to dość proste.

 

W ten sposób można dość szybko i bezpiecznie naładować tą ładowarką 3(2) identyczne pakiety 2s(3s). Jeżeli ładuje się w ten sposób pakiety rozładowane w różnym stopniu to cały proces się dość mocno przedłuża ze względu na proces wyrównywania napięć przez balancer.

 

W najprostszych ładowarkach proces wyrównywania napięć przez balacer, polega na zbocznikowaniu naładowanych ogniw (które osiągnęły zadane napięcie) - prąd nie ładuje już tych ogniw tylko płynie przez bocznik. Ponieważ taki bocznik ma ograniczoną wytrzymałość prądową (z reguły dużo niższą niż prąd ładowania pakietu) to mikroprocesor ładowarki jest zmuszony również do ograniczenia prądu ładowania pozostałych nienaładowanych ogniw - i takie ładowanie trwa....

 

 

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

Ja mam trochę inne pytanie zakupiłem ostatnio taką płytkę ale za bardzo nie wiem na jakiej zasadzie to działa. Rozumiem, że płytkę podłączam do ładowarki, następnie podpinam pod płytkę dwa pakiety ( 3S 2200) i na ładowarce muszę ustwić 2A aby każdy pakiet otrzymał po 1A ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam trochę inne pytanie zakupiłem ostatnio taką płytkę ale za bardzo nie wiem na jakiej zasadzie to działa. Rozumiem, że płytkę podłączam do ładowarki, następnie podpinam pod płytkę dwa pakiety ( 3S 2200) i na ładowarce muszę ustwić 2A aby każdy pakiet otrzymał po 1A ?

Idę o zakład, że te dwa pakiety razem będą się ładowały dłużej niż gdybyś je rozdzielił i naładował po kolei. Ładowanie kilku pakietów na raz ma sens przy mocnych ładowarkach, kiedy jednocześnie możemy podłączyć 4-6 pakietów. W przeciwnym wypadku, to "gra nie warta świeczki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.