Skocz do zawartości

Smigla skladane vs smigla stale


Marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

gdzies czytalem, ze smigla skladane pod kątem średnicy powinno się trochę inaczej traktować niż stałe ze względu na długość mocowania łopatki. W takim razie czy śmigło zalecane do silnika np 10x5 skladane tez powinno miec takie dane? Czy np dac wtedy 9x5 albo 11x5? Jak to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może konkretnie. Mam składane łopatki 11x6, mocowane na kołpak o takich danych:

 

średnica podstawy: 38mm

średnica wału silnika: 3.17mm

szerokość mocowania łopat: 8mm

średnica śrub mocujących łopatki: 3mm

rozstaw osi łopat: 44mm

 

Rozumiem, że rozstaw osi łopat nas interesuje?

 

Czy w takiej sytuacji mam całe składane śmigło traktować jak 12x6?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmigła składane uwzgledniają fakt, że oś składania jest oddalona od silnika. Przy typowym kołpaku rozmiar śmigła składanego jest równoważny stałemu (wystarczy zmierzyć średnicę rozłożonego śmigła). Są jednak kołpaki z powiększonym rozstawem mocowania łopat. Dla nich, rzeczywista średnica śmigła nieco się zwiększa. Zwykle jest to 0,5 do 1 cala (wystarczy zmierzyć średnicę rozłożonego śmigła). Należy przy tym pamiętać, że tak "powiększona" średnica śmigła skutkuje również zwiększeniem jego skoku (ten sam fragment śmigła przy większym rozstawie pokonuje większą drogę liniową po obwodzie dając w efekcie większy skok)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na chlopski rozum ;)

 

Jesli zamontuje łopatki do kołpaka i porównam wymiarami ze stałym śmigłem i średnica wyjdzie ta sama to mogę traktować je na równo.

 

Natomiast jeśli średnica wyjdzie większa to muszę też przyjąć, że i skok mam większy. Czyli np z 11x6 robi mi się 12x7? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Mam podobny problem. Proszę o pomoc w kupnie śmigła składanego.

Tradycyjne najwydajniej pracuje 11x7 lub 11x5,5

kupiłem kołpak z piasta do składanego śmigła:

http://abc-rc.pl/p/64/1301/ko%C5%82pak_-_piasta_43mm_-_do_%C5%9Bmig%C5%82a_sk%C5%82adanego.html

Do kołpaka kupiłem łopatki 11x6

 

http://abc-rc.pl/p/65/1322/%C5%9Bmig%C5%82o_-_%C5%82opatki_11x6_-_%C5%9Bmig%C5%82o_sk%C5%82adane.html

 

Niestety silnik nagrzewa sie mocno i samolot już nie leci tak żwawo jak z tradycyjnym 11x7.

 

Jakie łopatki mam kupić, tak aby były porównywalne do tradycyjnego śmigła 11x7 lub 11x5,5?

 

Pozdrawiam

Krystian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.