Paczlatam Opublikowano 21 Maja 2012 Opublikowano 21 Maja 2012 Witam kolegów, Chociaż latam dość pewnie "przy nodze" to mam zerowe doświadczenie z FPV i chciałbym skorzystać z doświadczeń i uwag kolegów w temacie używania data radio do sterowania modelem. W szczególności jeśli ktoś ma jakieś spostrzeżenia lub chciałby podzielić się uwagami na temat produktu FY-606 2,4GHz to będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam kolegów modelarzy.
Leszek_K Opublikowano 22 Maja 2012 Opublikowano 22 Maja 2012 (edytowane) Czy dobrze zrozumialem piszac ze chcesz tego uzywac do telemetrii? Jezeli tak - jakiego systemu RC uzywasz. Jezeli 2.4GHz - odpada, beda sie wzajemnie zaklocac, jezeli 35MHz - latanie na tym pasmie poza zasieg wzroku jest wysoce niewskazane. Nie wiesz kto i jakiej aparatury uzywa 1000m dalej. Pozostaje 433MHz - ale, jezeli myslisz o FPV, kazdy system OSD da Ci wiecej informacji niz naprawde potrzebujesz to i po co komplikowac sobie zycie dodatkowymi elementami. Edytowane 22 Maja 2012 przez Leszek_K
Paczlatam Opublikowano 22 Maja 2012 Autor Opublikowano 22 Maja 2012 Po pierwsze i najwazniejsze dziękuję za odpowiedź Leszku. Istotnie mało precyzyjnie się wyraziłem. FY-606 data radio może być użyte do transmisji dwustronnej i pozwala wyeliminować link RC Tx/Rx, przynajmniej teoretycznie. Feyiu Tech dostarcza interfejs zwany Remote Adapter pozwalający na podłączenie stacji bazowej, RC Rx i jednego modułu radia podczas gdy drugi moduł jest montowany w modelu i podłączany jest do FY-31AP. Jest to link 2,4 Ghz Rx/Tx na potrzeby OSD i AV ale również na potrzeby sterowania serwami i ESC. Zakładając, że lokalny link RC z Tx na ziemi do Rx na ziemi będzie inny niż 2,4 Ghz teoretycznie powinno to jakoś działać. O wybaczenie proszę jeśli nie rozumiem idei FY data radio ale tak właśnie ją rozumiem, ale podkreślam , że "nowy jestem" . Jestem ciekawy jak to działa w praktyce i tego w ogólności dotyczy moja prośba/pytanie. Rozumiem, że praktykowanym powszechnie rozwiązaniem jest osobny link RC i osobny AV/OSD, zakładajac, że pracują na odległych częstotliwościach. Zamieszczam rysunek poglądowy [wersja z FY-3] ale idea ta sama. Pozdrawiam.
Leszek_K Opublikowano 23 Maja 2012 Opublikowano 23 Maja 2012 Ja tez chyba cos pominalem. Ogladajac stronke o FY-606 nie znalazlem zadnej informacji o konwerterze pozwalajacym na podlaczenie nadajnika RC (czyli sygnalu PPM) do FY-606 (na ziemi) i drugiego - w modelu - by z odbiornika FY-606 dostac wyjscia PWM do serw. Oczywiscie jest to mozliwe ale, z braku czegos na rynku, musisz to zrobic sam. Dlatego zalozylem ze to ma sluzyc wylacznie telemetrii. Tak to zreszta widac na Twoim obrazku. Sygnalu wideo tym urzadzeniem nie przeslesz, 19200 baudow to duzo za malo na transmisje wideo. Czyli musisz miec nadajnik wideo, a jak juz go masz i masz OSD to co wiecej Ci potrzeba. Informacja sterujaca antena sledzaca tez moze byc przeslana przez tor wideo (lub audio).
Paczlatam Opublikowano 23 Maja 2012 Autor Opublikowano 23 Maja 2012 No to teraz zastosowanie 606 jest dla mnie jasne. Bardzo dziękuję za pomoc Leszku. Naturalnie przegapiłem ten "drobny" brak w koncepcji .
Rekomendowane odpowiedzi