Skocz do zawartości

wycinanie żeber, ażurowanie, wycięcia pod dźwigar- jak ??


Maro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie odnośnie wycinania miejsca na dźwigary w żeberku np. takim,

 

Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us

 

Chodzi mi o to czym to robić żeby były ładne prostokątne wycięcia pod dźwigary, jak wy to robicie piłką, pilnikiem jakieś patenty na to żeby wszystko ładnie i dokładnie pasowało.

Buduję sobie już trzeci model i teraz chciałbym żeby to zrobić dokładnie a nie jak w poprzednich modelach gdzie wycinałem piłka i niestety pomimo usilnych starań naroża miałem zaokrąglone delikatnie i pomiędzy żebrami a dźwigarem można było dostrzec przerwy.

Druga sprawa dotyczy ażurowania takiego jak na zdjęciu powyżej, próbowałem wiercić otwory na wiertarce stołowej przez wszystkie żebra naraz, ale o ile te w sklejce są w porządku to w balsie 3mm wyrywa dziury a nie wierci, pomimo że balsowe były w środku pomiędzy sklejkowymi.

Więc jak to robicie że wam to tak ładnie wychodzi ?? jakich narzędzi używacie ?? oczywiście nie wspominając o cnc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaopatrz się w komplet pilniczków , reszta to cierpilwe dążenie do celu. W sprawie otworów, wiercenie wiertarką za pomocąotwornicy czy wierteł piórowych w balsie się nie uda. Otwory wycinasz zgrubnie a potem nawijasz papier ścierny na rurkę i szlifujesz. Efekt jest proporcjonalny do cierpliwości i dokładności jaką włożysz w wykonanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że w przypadku szlifowania balsy, lepiej zapomnieć o elektronarzędziach i robić to ręcznie. Jest to tak delikatny materiał, że pracy nie ma za dużo, a chwila nieuwagi przy stosowaniu np. wiertarki z tarczą może doprowadzić do zniszczenia obrabianego elementu.

 

Co do wiercenia, można użyć wiertarki i zwykłych wierteł do drewna, ale o mniejszej średnicy niż otwór docelowy, wiertarka powinna być zamocowana w statywie, a obrabiany materiał w imadle i bardzo delikatnie pogłębiać otwór. Później jak wspomniał kolega wyżej, ręczne doprowadzenie do średnicy docelowej.

Materiały miękkie, takie jak balsa mają tendencję do wkręcania się na wiertło. Dlatego konieczne są imadła i duża doza delikatności i cierpliwości.

 

Zaopatrz się w dobrej jakości pilniki "iglaki" o różnych kształtach. Odradzam tanią chińszczyznę typu "Top Tools" z koszy promocyjnych w marketach.

Warto wydać trochę więcej na pilniki proste, dobrze utwardzone, trzymające kształty, o dobrze osadzonych rękojeściach, które nie będą spadały czy gniotły palców.

Warto się też zaopatrzyć w dobre imadło modelarskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daruj sobie te otwory w żebrach balsowych - zważ przed i po wierceniu jedno żebro.

 

Nie chodziło mi o wagę tylko bardziej o wygląd, żeby te ze sklejki i z balsy wyglądały tak samo :)

 

wiertarka powinna być zamocowana w statywie, a obrabiany materiał w imadle i bardzo delikatnie pogłębiać otwór

 

Wierciłem na wiertarce stołowej gdzie miałem zamocowane żeberka i minimalny posów wiertła zastosowałem jaki mogłem, ale pomimo tego żeberka z balsy dwa pekły a kilka zostało oszpecone. Może obroty można było jeszcze dać mniejsze ale chyba i tak taka obróbka balsy nie wchodzi w grę, więć zastosuję pilniki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę jednak że obróbka balsy jest tak łatwa i szybka że będę to robił ręcznie.

 

Mam jeszcze takie pytanie odnośnie żeberek z balsy i sklejki. Kiedyś tutaj w jakimś temacie czytałem wypowiedź, że lepiej nie stosować balsy na nie tylko cienką sklejkę i ażurować.

Więc jak to jest bo nie mogę odszukać tego tematu dlaczego tak, czy to chodziło o konkretny model czy skrzydło jakieś specyficzne tego już nie pamiętam niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od ....... a jaka masz głebokość płata własciwie i planowana rozpiętość?

 

Planowana rozpietość to 1,2 m, cieciwa 18cm, pierwszy dolnopłat własnego pomysłu narażony na duże przeciążenia z powodu ograniczonych umiejętności pilotażowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.