Skocz do zawartości

a'Żurek wychylenie sterów i ŚC


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem na końcu budowy modelu a'Żurek wg. planów Tomka Kręźlewicza i zrodziły mi się pytania do tych, którzy pomyślne loty tym modelem mają już za sobą: jakie macie wychylenia sterów u siebie bo nie chciałbym przesadzić i rozbić go przy oblocie. Drugie pytanie dotyczy ŚC bo jeśli robię tak jak w planach w 1/3 cięciwy to pakiet musi być bardzo z przodu tak jak by tył wyszedł ciężki, a od siebie dodałem tylko małe kółeczko zamiast płetwy. Jak wygląda to u Was, prosiłbym o podanie odległości w cm od natarcia. Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Cześć. I jak tam, znalezłeś SC.

Powiem ci jak to było u mnie. Ja przerobiłem troszkę plany a'Żurka ponieważ według mnie był nieco za słaby konstrukcyjnie. Może dla tego, że materiały sprzedawane w naszych sklepach modelarskich są często bardzo słabej jakości. Szczególnie chodzi mi o listwki balsowe ( podłużnice kadłubu), które w tym modelu powinny być zastąpione listewkami sosnowymi. Dodatkowo ster kierunku oraz głębokości zrobiłem z balsy 4mm, bo oklejanie wyażurowanej konstrukcji nie za bardzo mi wychodziło. Srodek ciężkości oczywiście wychodzi na 1/3 cięciwy. Tak powinno być. U mnie pakiet jest dopchany na sam przód i praktycznie nie jest wyciągalny z modelu. Całę szczęście, że to Flightmax Zippy, siedzi już tam 5 sezon i żyje. Wychylenia sterów na początek ustaw po 0,7cm. Powinno wytarczyć.

Ogólnie modelik jest bardzo przyjazny do naki latania (na tym modelu uczyłem się latać). Polecam każdemu początkującemu!!!

 

Może zimą zrobię wersję 1,6 metra, będzie bardzo ciekawie wyglądał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, do wyznaczenia środka skorzystałem z programu komputerowego i tak jak piszesz wyszło idealnie w 1/3 cięciwy, wychylenia przy oblocie ustawiłem na czuja i było ok. Z a'Żurka jestem bardzo zadowolony jak trzeba jest szybki i zwrotny a po odjęciu drążka majestatycznie "szybuje". Plany powiększyłem i zrobiłem 1160mm rozpiętości, pakiet mam zaraz za wręgą W2 także tył wyszedł mi chyba lekko i nie musiałem go umieszczać maksymalnie z przodu. Z ażurowaniem nie przesadzałem nadto co by się lepiej oklejało folią tym bardziej, że był to mój pierwszy model, który oklejałem. Co do listewek balsowych na podłużnice to masz 100% rację, pękły mi jeszcze przed oblotem przy małym spotkaniu z drabiną :) później wzmocniłem to węglem i jest ok. 1,6m - może być ciekawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.