Skocz do zawartości

sterowanie 2 serwami jednym kanałem


mieczotronix

Rekomendowane odpowiedzi

Mam Optica 6 i 6 kanałów zaczyna pomału nie wystarczać.

Ponieważ w Wildze, którą wyposażam w kamerkę zrobiłem też klapy, zabrakło mi wolnego kanału na sterowanie kamerką.

Z lektury manuala stwierdziłem, że da radę wykrzesać z Optica6 6 kanałów proporcjonalnych (zamiast 5-ciu proporcjonalnych + 1 dwu-położeniowego). Użyć trzeba będzie funkcji CROW, która sprawia że dwie boczne dźwignie w Opticu sterować będą czym innym.

Tak więc będę miał kanał 5-ty na ruchy kamerki w poziomie

oraz kanał 6-ty do zagospodarowania na ruchy kamerki w pionie i sterowanie klapami.

Stwierdziłem, że zrobię układzik, który podzieli zakres kanału na 2 połowy, ruch drążka w 1-szej połowie będzie powodował ruch 1-nego serwa (góra/dół kamerki), gdy drążkiem zjadę poniżej połowy, kamerka przestanie się ruszać ustawiając się w poziomie, za to zaczną się ruszać klapy. Pozwoli to na dość pewne zaciąganie klap i jako taką precyzję sterowania ruchami kamerką góra dół.

Odkurzyłem sobie w mózgu to czego nauczyłem się tej wiosny i poszło z bata.

Udało się zrobić urządzonko, które sobie wymyśliłem.

Jak to działa pokazuje filmik, który zarzuciłem na youtube

http://www.youtube.com/watch?v=lCBOXgZipKo

Na razie tylko trochę cierpi na drgawki, więc będę musiał je trochę dopracować pod tym kątem.

Na fragnecie na którym widać wyświetlacz - można prześledzić jak to działa. Górna wartość pokazuje długość impulsu z odbiornika, a wartości poniżej - długość impulsu serwa klap i kamerki. Widać że najpierw zmienia się 1 i 3 wartość, a potem 1 i 2-ga.

 

W sumie to ten układzik nadałby się też do innych rzeczy, np. do otwierania jedną wajchą klap podwozia i wysuwania podwozia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.