Jump to content

Czyszczenie i konserwacja silnika 2T


meloow

Recommended Posts

Witam

 

mam takie pytanie posiadam dwa modele spalinowe trenerka i extra300 które od 2 lat leżą i czekają aż nabiorę umiejętności aby nimi polatać i tak się stało ze w tym sezonie poro godzina polatałem elektrykami (+ jeszcze więcej na symulatorze "spalinami") i chcę przygotować te modle do przyszłego sezonu tzn. porządnie je wyczyścić i zakonserwować

oba silniki były odpalane na paliwie model technics 80/20.

 

pierwszy silnik to OS Max FP 40 (trener - graupner)

drugi to OS MAX 61 FX (extra 300 - graupner)

 

Na dzień dzisiejszy oba silniki wyczyszczone denaturatem gdyż nie spalone paliwo zgęstniało i strasznie ciężko ruszało się śmigłem teraz jest OK ale co dalej czy musze je jakoś naoliwić? aby przez zimie nic im się nie stało.

 

Aaa i jeszcze jedno w tym FP 40 można wał poruszać w przód i tył ok. 1-2mm czy to normalne? a w 61 FX poprzedni właściciel klin na wale zrobił ze śrubki :roll: jak dorobić nowy klin?

Link to comment
Share on other sites

Ja polecam AFTER-RUN OIL , jest to środek konserwujący .....

 

Opis ze strony :

Wyprodukowany przez angielską firmę Model Technics preparat konserwujący do silników żarowych. Rozprowadzany w silniku po każdym dniu jego pracy, idealnie konserwuje i zabezpiecza przez procesami korozji i rdzewienia każdy silnik modelarski.

 

Butelka z aplikatorem, 250 ml

link:

 

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=662

Link to comment
Share on other sites

Witam,

 

No OK czhomik pisze o profesionalnym produkcie, Arek Pniewski o oleju Balistol a jak to robią inny domowymi sposobami bo nie wierze ze każdy na AFTER-RUN OIL lub Balistol.

 

Myśle że spróbuje z paliwem naleje troche do gaźnika i pare razy pokręce aby paliwo dostało się wszędzie jak pisze kwijatkowski powinno wystarczyć zobaczymy jak bedzie !?

 

Dzieki za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Witam,

 

Dzięki za pomoc w sprawie konserwacji silnika a z czego zrobić klin w OS MAX 61 FX ? Bo to musi być twarda stal odporna na scinanie bo przecież tan działa spora siła. Chyba że można gdzieś kupić taki klinek ewnetulanie moze ktoś z was ma odpowiedni materiał czy nawet klinek i podesłaby mi paczke oczywiście zpałace.

Link to comment
Share on other sites

jeszcze warto zaznaczyć, że jak silnik jest wypłukany spirytusem czy benzyną ekstrakcyjna to należy starać sie jak najmniej kręcić śmigłem. Wtedy wszystko pracuje "na sucho" Najlepiej po zabiegu czyszczenia wpuścić par kropel w gaźnik i parę kropel nad tłok przez otwór na świece, pokręcić śmigłem żeby rozprowadzić paliwo i już;)

Link to comment
Share on other sites

My do konswerwacji stosujemy olej parafinowy lub wazelinowy, osobiście mam silnik który leży juz jakieś dobre 2,5 roku i ma zalany olejem wazelinowym i nie widać żadnych obytków w gładzi ani wżerów, a tym bardziej żadnej rdzy :D. W każdym razie my stosujemy tylko takie preparaty do konsrewacji na sezon zimowy :D.

Pozdrowienia od bliźniaków :D:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.