Skocz do zawartości

Wicherek 10, mój pierwszy spalinowy samolocik


Ghandi

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

ja zamierzam budować wicherka i mam kilka pytań odnośnie półki na serwa i pakiet ;/

nie wiem gdzie ja zrobić ... myślałem żeby kadłub zrobić z balsy 1,5 mm i przedłużyć go trochę (czarne to balsa ) http://img148.imageshack.us/img148/1069/newnenwenwcj8.gif

i czy ktoś ma może plany wicherka bo z tych co ja korzystam są przygotowane na wicherka nie RC tylko wicherek na uwięzi . pozdrawiam :D:D:D

 

i wesołych świat !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam plany wicherka 10 z modelarza (jedne z ostatnich numerów), a swojego wicherka 15 budowałem z książki Wiesława Shiera "ABC miniaturowego lotnictwa"

 

Oto mój wicherek w locie:

b143b6bdd0596e99med.jpg

 

Z typowo konstrukcyjnych sosnowo balsowych modeli zbudowałem jeszcze RWD5 pomniejszyłem plany z książki Shiera "Miniaturowe lotnictwo"

 

c8000d85cd5c6226.jpg

32f7e7cb21d0787a.jpg

 

Dla zaczynających przygodę z modelarstwem lotniczym polecałbym książki Wiesława Shiera, są tam nie tylko modele dla początkujących, w książce "Miniaturowe lotnictwo" znajdziemy także model samolotu RWD 9(plany 1:1 i dokładny opis budowy) z pełną mechanizacją skrzydła (tj klapolotki i klapy szczelinowe, oraz skrzela), który można wykonać jako makietę (skala modelu 1 : 7). A w innych lekturach znajdziemy m. in. szybowce i wicherka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cudne te modele! az mi sie zachcialo dlubnąć kolejne :) i chyba costam powstanie ;)

 

 

Ja jednak nawiąże jeszcze do tytułowego wicherka. Wsadzilem mu na probe ASP 12 i... ehm. na 1/3 gazu model rwie niczym F-16, a kiedy sie mu jeszcze gazu da to idzie pionowo do góry :o

 

Takze - wicherek oblatany ;) jestem z niego bardzo zadowolony. Kusi mnie teraz cos wlasnie w stylu RWD i wicherka szybowczyka ;)

 

Michail - pytanie dot RWD, czy to jest ten sam model z planów zamieszczonych na stronei Alehar'a? Na co zwrócić uwage podczas budowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten RWD 5 został wykonany z planów pomniejszonych przeze mnie własnoręcznie z planów Wiesława Shiera. Gdzieś tak miesiąc przed poprzednimi wakacjami nudziło mi się i zacząłem przerysowywać plany Shiera (są dołączone do książki "Miniaturowe lotnictwo") tamten na planach miał rozpiętość ponad 170cm a mój ma około 100cm. Niektóre elementy modelu sam wymyśliłem np.: wg planów Shiera skrzydła były dzielone i mocowane do boków kadłuba, natomiast moje nie są dzielone i są przykręcane od góry dwiema śrubkami. lekkim zmianom uległa także komora silnika. W związku z niedzielonym skrzydłem centropłat zaprojektowałem w oparciu o rysunki prawdziwego RWD 5.

 

Podczas budowy uwagę należy zwrócić na to co zresztą w każdym modelu czyli symetrię. Aby ją zachować, należy m. in. kratownice kadłuba montować jedna na drugiej muszą się idealnie pokrywać. Jeżeli stateczniki robimy z balsowej płytki przy oklejaniu stateczniki mogą się łatwo powichrować. Jeżeli stateczniki posklejamy z listewek (w trójkątnym układzie), listwy główne(te z łukami) wykonamy poprzez lamelowanie , to ryzyko powichrowania zmaleje.

 

Jeszcze dwa zdjęcia z budowy RWD:

 

3c34f9203281e0d6.jpg

a6c64ec7dd52877f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.