Skocz do zawartości

Router wi-fi


człowiek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam obecnie komputer stacjonarny. Internet mam poprowadzony kablem, lecz chciałbym przestawić się na internet bezprzewodowy. Obecnie na strychu jest modem, do którego jest podłączony komputer stacjonarny. Czy do uruchomienia wi-fi w moim domu potrzebuję coś takiego:

http://allegro.pl/tp-link-td-w8901g-neostrada-netia-adsl-wifi-router-i2674738865.html

oraz coś takiego:

http://allegro.pl/tp-link-tl-wn722n-karta-wifi-150mb-s-antena-usb-fv-i2690462329.html ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz internet na kompie stacjonarnym na kablu to tak zostaw

ja miałem na początku wifi i specjalnie kładłem kable po domy do komputerów PC

różnica ogromna

najlepiej kup sobie router z wi fi i LAN

PC daj na kablu a laptopy i telefony, tablety niech działają na wifi

i kto dostarcza Ci internet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na PC i laptopie nie widzę różnicy jedno ma ruter podłączony kablem drugie wifi laptop działa w odległości 8metrów przez dwie działówki betonowe i meblościankę grubości nie ma problemu odbiór i prędkość super;) Więc tym się specjalnie nie martw :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla typowego mieszkania w bloku - Router WiFi jest idealnym rozwiązaniem. W przypadku większego domu czy mieszkania wielopoziomowego, sprawa już nie jest tak prosta, ale zwykle Router/routery i/lub reapeatery także tu są lepszym wyborem niż ciągnięcie druta po całym domu (chyba że masz gotowe kanały w których możesz to zrobić).

 

Dobrze skonfigurowana sieć WiFi na dobrej klasy urządzeniach działa równie dobrze i bez problemów jak sieć po kablach i nie musi się to wiązać z dużo większymi kosztami.

 

Routery TP-Linka to dość przyzwoity sprzęt, za dobre pieniądze, ale szału nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek nie powiesz mi, że sieć wifi jest porównywalna z siecią kablową nawet zwykła 100 będzie miała wile ray większą przepustowość niż sieć wifi 2,4GHz w standardzie "n"

 

Ok może w warunkach domowych gdzie są 3-4 urządzenia sieciowe nie będzie czuć różnicy przy normalnym użytkowaniu, ale jeżeli będziesz chciał kopiować duże pliki między komputerami wewnątrz sieci to różnicę już czuć wyraźnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu mam 1 komputer stacjonarny, dlatego muszę kupić odbiornik. Komputer z routerem dzieliłaby tylko jeden sufit, w odległości około 4 metrów. Internet dostarcza mi miejscowy dostawca: Easy-Com, o prędkości 100 Mb/s i nie planuję zmieniać na szybszy. Kabel od internetu w tej chwili ciągnie się po ziemi, bo niema możliwości przewiercenia się przez ścianę, ani poprowadzenia specjalnym przepustem. Również jeden telefon korzystałby z sieci wi-fi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc pewnie do mieszkania wchodzi Ci kabel Rj45 czyli proponowany przez Ciebie router będzie zły.

 

Raczej celuj w coś takiego:

Router

http://allegro.pl/wr1043nd-usb-wifi-usb-300mbps-vectra-upc-aster-gw-i2633383301.html

 

 

Ważny jest standard 802.11n (300Mbps)

 

Karta sieciowa do komputera:

http://allegro.pl/karta-wifi-300mbps-8level-wusb-300a-dwie-anteny-i2702869459.html

 

Ważne aby oba miały standard 802.11n (300mbps)

 

 

Dlaczego?

Ponieważ sieć wifi ma kolosalny narzut przy transmisji i np przy standardzie 802.11g (54Mbps) maksymalne rzeczywiste transfery jakie można uzyskać to tylko ok 10-11Mbps.

Dopiero 802.11n umożliwia uzyskanie rzeczywistych transferów powyżej 100Mbps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek nie powiesz mi, że sieć wifi jest porównywalna z siecią kablową nawet zwykła 100 będzie miała wile ray większą przepustowość niż sieć wifi 2,4GHz w standardzie "n"

Jako technik sieciowy - z własnej praktyki - właśnie Ci to powiem. Oczywiście nie w systemach gdzie na jednym punkcie dostępowym wisi kilkunastu użytkowników mocno wysycających łącze (w tym samym czasie).

 

Ok może w warunkach domowych gdzie są 3-4 urządzenia sieciowe nie będzie czuć różnicy przy normalnym użytkowaniu, ale jeżeli będziesz chciał kopiować duże pliki między komputerami wewnątrz sieci to różnicę już czuć wyraźnie.

 

A o jakich warunkach piszemy jeśli nie domowych? Przy kopiowaniu dużych plików na 802.11n z prędkością rzędu 300Mbps (w praktyce oczywiście zwykle połączenie nie jest zestawiane z taką prędkością - wystarczy trochę interferencji, ściana i już mamy np. 130Mbps) - zwykły FastEthernet wypada

podobnie (chyba że używasz sprzętu kiepskiej klasy lub sprzęt jest źle skonfigurowany i pracuje w marnych warunkach (dużo śmieci w eterze, działa na mocno zajętym kanale, interferencja itd)) - piszę o odczuciach subiektywnych (w testach diagnostycznych oczywiście wyjdą np. wyższe opóźnienia - nieodczuwalne jednak w codziennej pracy).

Mając dostępną tanią, bezpieczną i szybką technologię bezprzewodową - inwestowanie w kable to taka sztuka dla sztuki... Coś jak latanie modelem na uwięzi, kiedy mamy RC ;] Po prostu utrudnianie sobie życia.

 

O tych 40 Mbitach narzutu przy 802.11g - bardzo dużo zależy od sprzętu - tańsze routery, często nie są w stanie przetworzyć strumienia danych z odpowiednią prędkością bo pracują na tanich i wolnych chipach - marna transmisja nie wiąże się tu jednak z jakimś tajemniczym narzutem przy transmisji. Mój stary WRT54GL przy trzech urządzeniach pracujących w sieci, na 50Mbps łączu z Astera spokojnie oferował transmisję właśnie z taką prędkością.

Obecnie mam urządzenie Cisco od UPC (łącze 60Mbps) i śmiga z pełną prędkością łącza internetowego (między routerem a komputerem łącze zestawiane jest na 130 Mbps - aż z ciekawości przeprowadzę próby pomiędzy urządzeniami w tej samej sieci. W pracy administruję siecią w której działają nieco bardziej zaawansowane sprzęty (Alcatel-Lucent OmniAccess, sam punkt dostępowy, który bez specjalnego switcha jest bezużyteczny to koszt około 1000 zł, a switch do obsługi tych AP-ów to już koszta rzędu kilkudziesiącu tysięcy - prędkość działania urządzeń w tej sieci jest zasadniczo taka jak prędkość z jaką zestawiane jest połączenie, dodatkowo budynek ma grube ściany i nic "od sąsiada" czy z ulicy nie sieje mi na kanałach wykorzystywanych przez moje APy (poza sporadycznie pojawiającymi się telefonami komórkowymi, modułami BT w notebookach itp itd nie ma innych urządzeń pracujących na tym paśmie) - wszystko jak widać zależy od klasy sprzętu i tego jak się go skonfiguruje.

 

Karta sieciowa na USB może być spokojnie z wbudowaną anteną - bez takiego sterczącego kija - wygodniejsza.

Mam taką TPLinka (model TL-WN821N) i działa zacnie (na jakichś 12 m, przez dwie ściany ze zbrojonego betonu).

Router spokojnie można wziąć z dwiema antenami zamiast trzech, chociaż te, które mają jedną antenę - nawet taką ukrytą wewnątrz obudowy też się dobrze sprawdzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To: http://allegro.pl/wr1043nd-usb-wifi-usb-300mbps-vectra-upc-aster-gw-i2633383301.html, i to :http://allegro.pl/karta-wifi-300mbps-8level-wusb-300a-dwie-anteny-i2702869459.html kosztuje około 250zł. Nie da rady zejść o 50-70 zł ? I czy dam sobie radę z uruchomieniem tego wszystkiego?, bo z informatyki jestem noga :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie. Większość nowych urządzeń wspiera (bez urazy) idiotoodporną konfigurację tzw. WPS automatycznie konfigurujący urządzenia - jeśli nie potrzebujesz specyficznych ustawień (przekierowania portów, filtrowanie adresów sprzętowych etc) to sobie powinieneś poradzić (wskazane jest korzystanie z routera i karty tej samej firmy, chociaż nie jest to wymagane)... Niestety już przy ręcznej konfiguracji TP-Linki potrafią być niestety bólem w tyłku (czasami jedno ustawienie potrafi powodować bardzo dziwne problemy - np. ostatnio za nic nie chciał mi działać kiedy informację o serwerach DNS pobierał automatycznie z serwera DHCP u operatora - dopiero statyczne wpisanie tych samych serwerów rozwiązało sprawę... tyle że straciłem dobrze ponad godzinę - a zajmuję się tym na codzień).

 

Co do sprzętu - jeśli urządzenia będzie dzielił sufit i 4 m, to spokojnie weź:

http://allegro.pl/ze...2681830334.html

(od razu masz wszystko w zestawie od jednego sprzedawcy).

 

Będzie działało dobrze i będziesz zadowolony. Jedna uwaga - karty nie wpinaj bezpośrednio w komputer upchnięty gdzieś w szafce przy podłodze - metalowe pudło (obudowa) skutecznie ograniczy zasięg - użyj niezbyt długiego przedłużacza USB i przyczep ją na velcro czy jakąś taśmę dwustronnie klejącą np. do tyłu/boku monitora...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestw w dobrej cenie.

Ja z routerami w tych okrągłych obudowach często miałem problemy ze stabilnością pracy. (często nie znaczy zawsze)

Jak będą problemy to wgraj sobie alternatywne oprogramowanie (dd-wrt) i problem z głowy.

Mój domowy tp-link pracuje już jakieś 2 lata w systemie 24/7/365 z tym, że też ma wgrane alternatywne oprogramowanie (zrobiłem to zaraz po kupnie więce nie wiem jak działał z dedykowanym softem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych 841n-ek postawiłem kilka w ostatnich dwóch latach - poza tymi dziwnymi problemami przy ręcznej konfiguracji (zwykle upgrade oprogramowania do najnowszej wersji pomagał) - nigdy nie miałem z nimi problemów. Działają, nic się nie wiesza, a też chodzą 24/7... DD-WRT nie do wszystkiego można niestety załadować (do tych chyba się da, chociaż nie próbowałem). Jak na te pieniądze to sprzęt dość przyzwoity, chociaż dla siebie bym takiego nie kupił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam w sumie dwóch routerów, jeden to Edimax 6200 z modemem HSPA+ a drugi to AirLive 3/4G z modemem LTE. Edimax pracował też poprzez kabel z modemem internetowych z kablówki. Oba routery są banalnie proste do konfiguracji, oba mają polskie menu. Obie sieci na owych routerach pracują u mnie jako wi-fi. Problemów nie mam żadnych. Transfer pomiędzy komputerami oraz internet działa bardzo dobrze i szybko.

 

Sieć obsługuje 3 komputery, dwa laptopy oraz blaszaka z kartą WiFi PCI (slot)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.