Skocz do zawartości

Sklejka lekka (balsosklejka) - grubość i masa


MASK

Rekomendowane odpowiedzi

Nieprawda, sklejka balsowo lipowa do niedawana określana jako 3mm miała tak naprawdę 2,6mm. Nie spotkałem balsosklejki o grubości poniżej 2,6mm. Obecnie sprzedawana balsosklejka 3mm ma od 2.7 do 3,2mm . Nie wiem dlaczego akurat nastąpiła taka zmiana w grubości ale ta 2,6mm już praktycznie jest nie do kupienia zarówno w riku, emodel jak i również modelemax (więcej ofert nie spotkałem) Wszystkie projekty pod laser robiłem właśnie dla 2,6mm bo ten wymiar był przez bardzo długi czas utrzymywany. Jak się okazało że nie ma już tej 2,6mm to ręce mi opadły i jak się okazuje nie tylko mnie bo innym kolegom którzy robili modele w CAD też to się przytrafiło. Poprawić kilkaset linii w plikach pod laser wcale nie jest łatwo i szybko.Zauważyłem również iż ta 3mm jest gorszej jakości ponieważ pomiędzy warstwami lipy zdarzają się miejsca gdzie balsa jako przekładka nie występuje !! Te braki wynoszą od kilku mm2 do 2-3cm2. Być może ktoś przejął produkcję tych sklejek i zaczyna robić g..o obniżając koszty. Szkoda tylko że kupowanie sklejki topolowej w naszym kraju to loteria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie masz rację ale ja często nawet balsosklejki nie widzę na oczy, zamawiam w sklepie X , zostaje ona wysłana do firmy tnącej. Po prostu nie robię sobie zbędnych kosztów. Wolę przerobić pliki niż potem szlifować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To d...a! W czasach, kiedy modele wycinamy laserem z błędem mniejszym niż grubość żyletki, handlowcy serwują nam materiał nie nadający się nawet na wychodki polowe. Chyba trzeba zostawić rozmiar wpustów na koniec projektu, a pewnie nawet zrobić je na oddzielnej warstwie. Zawsze pod górę!

A jak jest z wagą tej sklejki? W sieci znalazłem informację, że pół metra kw. trójki waży ok. 750 gramów (?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.