Skocz do zawartości

Odbiornik - system Ultimate.


Peter

Rekomendowane odpowiedzi

Wlasnie podjalem decyzje o budowie calkowicie odmiennego systemu odbiorczego.

Zmienie rowniez prawdopodobnie nadajnik,ale o tym pozniej.

 

Majac teraz sporo czasu,spedzam go na dokladnych testach posiadanych tunerow.

Przy okazji szanse maja wynalazki ulepione wczesniej,czyli anteny helikalne,pajaczki i roznej masci panele.Wnioski czasem sa kontrowersyjne,ale nie mam uprzedzen (jeszcze) co do konkretnego typu.

Do zestawienia nowej konfiguracji systemu odbiorczego,sklonilo mnie kilka powodow.

 

Po pierwsze,najwazniejszy.Niechec do uzywania duzych mocy,co wbrew obiegowej opini prowadzi do zwiekszenia zasiegu (garsc wiedzy w ABC).

Nastepnie,cechy dedykowanego odbiornika,jesli jeden-to mam tylkojedna sznase-czyli antene.

Uzyje sprawdzonego odbiornika

http://www.13cm.co.uk/html/wide_coverage_receiver.html

, o wiekszej czulosci ,jako tzw.dlugodystansowego.Bedzie on pracowal z antena typu.grid lub Yagi (tu sie wazy decyzja).

http://www.13cm.co.uk/html/aerials.html

W razie zbyt waskiego pola widzenia ,ostatecznie panel typu high gain 8 dB

https://www.futurehobbies.com/items_detail.asp?id=16&item=141

lub 12.

https://www.futurehobbies.com/items_detail.asp?id=16&item=79

 

Po n-tej konsultacji zdecydowalemsie jednak na diversity Yellow Jacket

 

http://www.iftrontech.com/Diversity-Receivers/c22/p104/YellowJacket-Pro-Diversity-Receiver/product_info.html

 

,tylko dlatego,ze zdobede pewnosc ze bede mial w najblizszym otoczeniu pokrycie w duzym zakresie.

Anteny w tym odbiorniku beda typu patch.Male panele,ale troche przerobione.Bedzie to jedna,podwojna antena,gdzie powierzchnie czynne - robocze sa odchylone.

Troche problemow nastreczy mechanika tego wynalazku,oraz odpowiednie regulacje.

Na sam koniec pozostanie problem jak te wszystkie sygnaly wyrownac (po niskiej czyli AV)

i wybrac najlepszy.Tu posluze sie nastepnym wynalazkiem diversity-ale takim ktory wybiera najlepszy sygnal,ale juz po stronie AV.Czyli Oracle

http://www.dpcav.com/xcart/product.php?productid=16184&cat=0&page=1&featured

 

Mam nadzieje ze ta konfiguracja bedzie koncowa i ostateczna.Zaczyna mnie to hobby irytowac

z powodu zbyt duzych problemow jakie napotykam w jego czesci zwanej2,4GHz.

 

Ciekaw jestemWaszej opini,czy taka konfiguracja zapewni mi poprawny odbior ?.

A moze ktos uzywa ktoregos elementu z tej ukladanki i moze sie podzielic opinia z jegou zytkowania?

 

Jak takie zestawienie pracuje,dam znac wkrotce,na razie wszystko w rekach pocztowcow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peter to cos podobnego co ja kiedys na forum zaproponowalem Kilka odbiornikow i ten przelacznik kilka anten i masz upragniony ciagly sygnal, z tym ze ten swith musi byc szybki aby nie bylo widac przelaczen

 

Sam przelacznik nie jest problemem.Co najwyzej slychac to przelaczanie w sluchawkach (minimalnie) .No i trzeba jeszcze uscislic ktory,bo teraz beda dwa.Jeden po stronie w.cz i jeden po niskiej AV. :shock:

Schody zaczynaja sie gdy sygnaly sa z roznych odbiornikow.

Czyli mamy rozne poziomy sygnalu AV -wyjscie sygnalu.

Tu bedzie potrzebny wzmacniacz i mikser.Chodzi o to by zachowac sygnaly na odpowiednim poziomie.Gdy stanie sie inaczej,koncowy przetwornik,czyli gogle,monitor moze sie wylaczac.Powodem tego bedzie zrywanie synchronizacji.W skrajnym przypadku ,niektore nagrywarki,gogle reaguja na takie zmiany - blue screen :cry: .

Wzmacniacz z mikserem pozwoli takze na wyrownanie poziomow ,bo moze sie tak stac,ze z jednego zrodla bedzie obraz jasniejszy,z drugiego ciemny.A tej regulacji nie maja ani kamerki ani glowice w.cz.Poza tym,obciazenie jednego zrodla-gogle,monitor do podgladu,nagrywarka - spowodowaloby zbyt duze obciazenie,o impedancji/dopasowaniu wy-wej nie wspominajac.

Na szczescie zakupilem juz taki mikser :)

 

Na razie w drodze.

Sam jestem b.ciekawy jak to razem bedzie dzialac (jesli bedzie :rotfl: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis dotarl do mnie Oracle.Jeden z kluczowych elementow tej ukladanki.

Takze wzmacniacz/mikser wideo.

Dla zainteresowanych,wiecej informacji o tym wynalazku Oracle

http://www.rc-cam.com/forum/index.php?showtopic=1324&hl=oracle&st=0

Ponizej jest szkic jak ja to widze.Zapewne zwroci Wasza uwage np. osobne zasilanie kazdego urzadzenia (orginalne stabilizatory beda usuniete).No coz ,teoria sobie,praktyka sobie.

Dla porzadku dodam,ze mam troche mniej zaklocen (mora)

Zaznaczone 12V i tak wewnatrz urzadzenia podlega konwersji-stabilizacji do 5V.Uzyte beda zasilacze impulsowe i/lub podwojna stabilizacja z filtracja.Orginalne stabilizatory niestety nie sprawdzaja sie.

51915da0e3c37c3am.jpg

 

Jest tez inna opcja,zastosowac dwa tunery diversity (moze zrekompensuje to straty w czulosci).

 

Oczekuje Waszych sugesti oraz opini ,jak to skonfigurowac.

(fotek niet,aparat po spotkaniu z drzewem w naprawie-za tydzien :oops: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dotarly ostatnie elementy tej ukladanki.

Po koleji opisze moje spostrzezenia i ocene calego systemu.

Ale od poczatku.

Polaczone razem juz przez diversity Oracle - Diversity receiver (Yellow Jacket) plus tuner z f-my 13 cm UK pracowaly,mozna rzec tak sobie.Mimo wielu ustawien,nie udalo mi sie pozbyc efektu ,,trzymania'' sygnalu-nawet slabego,przez Oracle.Momentami stawalo sie to wrecz niebezpieczne.Probowalem jakos ,,wyrownac'' sygnaly wejsciowe przez regulacje na wzmacniaczu wideo,ale prawdopodobnie, kluczowanie czyli samo wybieranie sygnalu jest zrobione na elementach zawartych w sygnale na ktore nie mam wpywu poprzez ,,mechaniczna'' zmiane sygnalu.

Tu nastapila lekka konsternacja,co dalej.Po kilku rozmowach ze znajomymi,doszlismy do wniosku,ze Yellow Jacket dziala zdecydownie inaczej od widzianego wczesniej przeze mnie egzemplarza.

Konsultacja z wytworca tez niewiele wniosla swiatla do tematu.Dopiero ,,inne'' spojrzenie na problem wnioslo wiecej swiatla..

W zestawie byly dwie anteny ,zwykle pretowe,a wiec generalnie powinno to juz dzialac na antenkach rzedu 3 dB. Po ich podpieciu ,okazalo sie ze jest znacznie lepiej.I tu sprawa sie wyjasnila,powodem zlej pracy byly zbyt ,,dobre'' anteny.Zalozenie anten,ze tak powiem optymalnych,rzedu 6 db zmienilo radykalnie prace ukladu.Do tego stopnia ,ze odlaczylem reszte i zaczalem latac tylko na samym tunerze diversity.Przy dwoch ,,skrojonych na miare'' antenkach typu patch,katy ,,widzenia '' anten to 60x70 stopni pozbylem sie praktycznie przerw w nadawaniu.Co ciekawe,zaniki -jesli juz sie pojawia nie sa typu switch off :shock: ,ale wygladaja tak jak gdyby obraz lekko zasniezyl.Przy dwoch antenach ,zdazalo mi sie latac nawet poza polem widzenia anten,czasem z tylu,wiekszych atrakcji nie ma,poprostu nie robi to wrazenia na ukladzie.Tu tego nie rozumiem,jakim sposobem to tak moze dzialac,ale dziala,nawet z tylu za polem widzenia anteny.Przeczy to troche logice , ale podarowalem sobie rozmyslanie nad tym.Wczesniej,taki lot zakonczylby sie strata modelu,teraz najwyzej zasniezy obraz.Niesamowity jest ten uklad.Spedzilem bardzo wiele czasu nad antenami o jak najwiekszym zysku,by okazalo sie ze proste i tanie rozwiazanie dziala najlepiej.To nowy efekt ,,uboczny''. Jak bede mial czym nagrac,pokaze filmik z nalotu od tylu i moment mijania martwej strefy-czasem nawet nie ma zadnej reakcji (jesli model leci wyzej jak 20-30m).Dotychczas byl to moment krytyczny,tzw.czarna dziura w zasiegu.Tak szybko i precyzyjnie przelaczajacego ukladu mozna pogratulowac konstruktorom.

A Oracle,coz .wykorzystam go w innej kofiguracji...

Nie mam czym nagrac teraz ,ale moge krotko opisac-w promieniu 2 km nie ma przerwy dluzszej jak 1 s (obraz widac,mocno zasniezy) . Do ok 1km nie wystepuja zadne zaklocenia.

W tym momencie moge uznac ze moje poszukiwania stabilnego odbioru zakonczyly sie.

Jestem bardzo zadowolony z tego tunerka i anten.Nic dodac nic ujac.Tak powinno to dzialac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yellow Jacket ale nie pro,ten zwykly,tanszy.

Roznice,ze ma dwa wyjscia wideo zalatwi sie za 20$ kupujac oddzielny wzmaniacz wideo,ktory ma az 4 wyjscia.

Anteny,tu juz gorzej.Moje to produkt uboczny, taki odrzut poprodukcyjny lekko stuningowany.Na tych powinno dzialac podobnie

https://www.futurehobbies.com/items_detail.asp?id=16&item=141

Oni to nazywaja lewa-prawa reka,chodzi oo to by razem mialy pokrycie V i H.

Raczej komplet.

To co wymienilem,mozna brac bez obaw-niemozebnie to dziala.

Jak sobie przypomne ile zabilem/zgubilem modeli przez zaniki sygnalu...

Opcja troche droga,ale na podstawie sporej liczby innych ,,cudow'' ktore mialem okazje sprawdzic,

ta jest najlepsza-Yellow Yacket.

 

PS. Chyba ta nowsza wersja jest bardziej czula-tak wychodzi z porownania innego tunerka kupionego kilka miesiecy temu.Za jakis czas moze bede mial okazje je porownac ,podlaczajac gogle pod tamten a potem pod moj.Nie wiem czy inni tez maja ten wypust,ja kupilem w Future Hobbies.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 2 km zasieg pewny (teraz :lol: ) 1000mW 12v -osobny pakiet-stabilny

http://hobbywireless.com/web/store/comersus_viewItem.asp?idProduct=32

pod warunkiem ze lecisz wyzej jak 100-200m !!!

 

Dalej pewnie tez ,ale radio RC juz nie dziala.

Jesli chcesz odebrac (a pewnie mozna) antena o wyzszym high gain-ie,kierunkowa np. Yagi.

Ale juz trzeba celowac w model,to tez juz przerabialem,porazka,Trudno trafic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyzby ?

Posrednio byc moze,to kwestia ARW (autom.reg. wzm). w odbiorniku.

Na szczescie ten odbiornik reaguje poprawnie na rozne niespodzianki,nawet jesli nadajnik 1W lezy na nim , nic sie nie dzieje :)

 

Killerus,to chyba najlepsze rozwiazanie do latania ,,kolo nogi''

Do latania juz naprawde daleko,lepszy jest jednak ten z f-my 13cm UK.

Ma nieprawdopodobna czulosc.Z dobrze dobrana antena , jako tansza opcja, tez spelni zadanie-ale nie ma tak szerokiego zakresu pokrycia -w koncu to tylko jedna antena.

To takze pewna wskazowka dla Armanda,jesli zdecyduje na jakie odleglosci wypusci ptaszka na loty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wypada porównanie pomiędzy yellow jacket a airwave ?

 

Tuner diversity Airwve 635 jest konstrukcyjnie po prostu inny.Tak w jednym slowie.

YJ jest tez zrobiony na glowicach Airwave (numeru teraz nie pomne,ale sa w sprzedazy).

Koszt to ok 20$!!!! za sztuke :crazy:

Glowna roznica jest to , ze YJ posiada dwie takie glowice .W 635 zalatwili to jako zintegrowna.To glowna roznica.

Caly bajer polega na tym ze konstruktorzy potrafili zrobic tak szybki klucz -przelaczanie i analiza sygnalu , ze samego przelaczenia nie sposob zauwazyc.W 635 dziala to wolniej,bo i tez nie do takich szybkich zmian uklad zostal zaprojektowany.

I chyba ten element (zewnetrzny) kosztuje reszte,czyli 300 $ :twisted:

Empirycznie sprawdzone,pojedyncza glowica dziala lepiej no i ma wieksza czulosc,selektywnosc.Natywnie tez reaguje inaczej,szybciej i precyzyjnie.

No ale to kazde ,,pojedyncze'' urzadzenie tak ma,jakie by ono nie bylo.

Jesli te cechy zbierzemy razem,calosc wyjdzie niestety na korzysc YJ.

Roznica w uzytkowaniu-coz,przykro mi to mowic,ale to jest totalnie co innego.

Komfort uzytkowania polega na tym,ze po prostu zapomina sie o tym ze tuner YJ pracuje,bo nie widac zupelnie jego wplywu na obraz czy dzwiek.W 635 niestety widac to dosc wyraznie.

Aczkolwiek,nie wyklucza go calkowicie 635,bo na pewno uzywa sie go przyjemniej niz tuner z pojedyncza glowica-jaka by nie byla,chociazby dlatego ze przy dwoch antenach mamy wieksze szanse nie zgubic modelu , co i tak kilka razy mi sie przytrafilo :-(

 

Przy okazji,aby opis byl pelny,kilka fotek dla zainteresowanych :shock:

Jakosc niestety niezbyt dobra.Mojemu NV3 jak widac ,raczej nie sluzy latanie w deszczu,a u mnie raczej zadko nie pada.

 

Tuner (dzis bedzie z biala zapalniczka :faja: )

87f08960d915d505.jpg

 

A tu antenki o ktorych wspominalem wczesniej.

Circular polarized :faja: flat patch-antenki

35f7d5dcece102e4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.