Skocz do zawartości

Toto 5 - modyfikacja.


arkozi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Ostatnio mój kolega zbudował sobie motorówkę, której kadłub zrobił z laminatu.

Nigdy nie widziałem tej metody "w akcji" i zostałem mile zaskoczony :) Ja jednak bawię się

w modelarstwo lotnicze i postanowiłem ulotnić nieco własnoręcznie uformowanej zywicy ;p

Szukałem więc czegoś prostego, co pozwoli mi bez wiekszych strat finansowych zbudować coś metodą traconego

styropianu. Wybór padł na Toto 5 szanownego kolegi Motylastego. Kadłub nie jest skomplikowany ani tez wielki, więc

postaram sobie go wyrzeźbić.

Problem jednak w tym, że nie mam za bardzo gdzie bawić sie w konstrukcyjne budowanie skrzydeł, gdyż moją modelarnią

jest pokój, który to dzielę z małżonką ;) Mam za to dostęp do drutu oporowego, i pomyślałem, że być może wytnę sobie ładne płaty

ze styropianu lub styroduru, następnie okleję go fornirem lub czymś innym.

Tutaj też rodzi się moje pytanie - czy wystarczy, że wytnę skrzydła według wzorników zrobionych z żeber zaproponowanych

przez Motylastego ? Czy może profil do styro musi być inny ?

Drugi problem, nieco mniejszy to usterzenie. Wolałbym stateczniki V zamienić na standardowe (ster wysokości i kierunku) lub

to samo w ułożeniu T. Wszystko dlatego, że moja aparatura nie ma żadnych mikserów, a zamiast ładować sie w miksy zewnętrzne w to miejsce wolałbym

kupić sklejkę i balsę na wyżej wymienione usterzenie. Szkopuł jednak tkwi w tym, że trzeba by zapewne od nowa je wyliczać i projektować, a raczej

nikomu się nie będzie chciało tego robić dla pojedynczej jednostki :) (choć nie poddam rękawic, poczytam i postaram sie to zrobić sam).

Otwarty jestem też na ewentualne inne propozycje co do modelu. Chcę jednak, aby był to motoszybowieć, bo choć latałem górnopłatem i dwupłatem z depronu to właśnie te majestatyczne szybowce z motorkiem (elektrycznym) najbardziej mi "leżą".

 

Pozdrawiam i czekam na sugestie.

Arek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do innych propozycji to mogę zasugerować Guppy 1,5m szybowczyk balsowy.

 

Wolałbym jednak zrobić sobie jakiś prosty kadłubik metodą traconego styro z ogonem z rurki węglowej.

Zacząłem już robić kopyto pod toto 5. Wstępnie jest już zaokrąglone, ma jeszcze kilka niedociągnięć.

Sam dziób nie wyszedł mi niestety idealnie okrągły jak we wzorniku ale to moje pierwsze "rzeźbienie" w styrodurze i dopuściłem

sobie pewien margines błędu. Model straci przez to na pewno na estetyce bo ewentualny kołpak nie będzie idealnie przylegał.

Jeśli jednak wszystko inne pójdzie w miarę dobrze to osłonkę silnika może dorobię oddzielnie.

Poniżej fotki jak kopyto wygląda na chwilę obecną.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Myślę, że wystarczy tylko zaokrąglić tylko spód i poprawić ewentualnie "łoże" skrzydeł.

Wszelkie sugestie mile widziane :)

Dodam jeszcze, że zamierzam to laminować "zestawem naprawczym" do samochodów czyli gotowym zestawem żywica + mata szklana do naprawy zderzaków

i eliminowania korozji :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.