Skocz do zawartości

Turnigy 9X jaki wybrać zamienny moduł ?


Mychu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ! Ostatnio moja TGY zaniepokoiła mnie utratą zasięgu w powietrzu, na lotnisku byłem sam, jak zwykle latałem, kręciłem akrobacje i nagle (WTF) co się dzieje ?? Modelik zaczął spadać... Na szczęście udało mi się go wyprowadzić, zaraz po tym wylądowałem. Przerobilem modelik tak aby czerwona antenka wystawała na zewnątrz i problemy sie zatuszowały. Dziś dokończyłem robote nad nowym, wiele droższym Yakiem i przypomniałem sobie o zaistniałej sytuacji. Yak niestety skrywa antenkę w sobie... Pomyślałem że szkoda modelu na błędy apki i warto wymienić moduł.

 

Na rynku mamy dość dużo różnych modułów więc postanowiłem zapytać co polecacie ?

 

Dużo osób chwali Fr Sky więc poszukałem w ich ofercie i narodziło się parę pytań.

 

Fr Sky 2.4Ghz DFT a Fr Sky 2.4Ghz DJT - czym się różnią ??? Bądź jaki inny polecacie ?

 

Co do odbiorników FrSky V8FR będzie odpowiedni do powyższych modułów ?

 

A tak w ogóle będą one kompatybilne z Turnigy 9x ?

 

Teraz zauważyłem że ten odbiornik jest wysoko napięciowy 3 - 13v czy to oznacza że do serw futab (4.8-6v) będzie się nadawał czy może mogą być problemy?

 

Z góry dzięki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

cześć.

pytam praktycznie o to samo co pan.

mój temat ma ponad 100 "zaglądnięć" i nikt nie rusza wątku jak u pana.

to ważne sprawy przy zakupie apki + moduł (w moim wypadku tak jest) lub przy modernizacji aparatury.

A tu nikt nie ma nic do powiedzenia.

Jeden pan z Anglii napisał. cieszę się.

czekam na więcej :)

aaa, 9x przyjmie Fr Sky 2.4Ghz. na którymś z zagranicznych forów o tym przeczytałem.

zdravim!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć.

pytam praktycznie o to samo co pan.

mój temat ma ponad 100 "zaglądnięć" i nikt nie rusza wątku jak u pana.

to ważne sprawy przy zakupie apki + moduł (w moim wypadku tak jest) lub przy modernizacji aparatury.

A tu nikt nie ma nic do powiedzenia.

Jeden pan z Anglii napisał. cieszę się.

czekam na więcej :)

aaa, 9x przyjmie Fr Sky 2.4Ghz. na którymś z zagranicznych forów o tym przeczytałem.

zdravim!

 

 

Wylatałem na module fabrycznym kilkadziesiąt godzin i (odpukać w niemalowaną balsę, albo laminat bez żelkotu ;) ) jest wszystko OK.

Naprawdę nie widzę sensu wymiany skoro działa (zgodnie z zasadą lepsze wrogiem dobrego)

 

Jeżeli ktoś traci kontrolę nad modelem, to trzeba się dobrze zastanowić, czy to zakłócenia, a jeżeli tak, to spróbować znaleźć przyczynę.

 

 

Kiedyś latało się na dużo gorszym sprzęcie na częstotliwościach dzisiaj nie do zaakceptowania (27Mhz) i zakłócenia zdarzały się, ale było to bardzo rzadko.

Warto pamiętać, że radio kosztowało kiedyś mnóstwo pieniędzy. Mając "zachodni" nadajnik było się królem wśród pilotów i supranarów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Kiedyś stworzyłem wątek na temat standartowej T9x versus Frsky, gdyż każdy się tak zachwyca Frsky.. Temat ma jakieś 170 parę wyświetleń i żadnych argumentów, to chyba mówi samo za siebie... Jakoś Ci co się tak zachwycają Frsky nie zabrali głosu. Moje zdanie jest takie, że dopóki widzę model i nie ma problemu ze sterowaniem to po co mam zmieniać. "Problem z zasięgiem" o którym napisałeś może się okazać problemem z zasilaniem, przetartym przewodem antenowym przy wyjściu z obudowy odbiornika itd. itd. Zrobiłem test naziemny, model był na wysokości 6 metrów nad ziemią (na balkonie domku) a z aparaturą wędrowałem polami wzdłuż kanału wodnego. Porozumiewałem się przez krótkofalówkę z osobą obok modelu, testując działanie sterów, załączenie silnika i buzzerka i przy około 400 do 500 metrów wróciłem do domu (bo wszystko było ok). Mówię oczywiście o standartowym module Flsky. Przy kolejnej próbie skrycia się za gęstym lasem pojawiły się problemy ze sterami po około 300 metrach. Gdy model jest w górze można przyjąć, że nie ma przeszkód i nie ma się co oszukiwać... przy 400 metrach i 1 metrze rozpiętości skrzydeł ciężko ocenić jak leci model i gdzie ma przód i tył...

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mam pytanie.

jak wygląda opcja okrążenia np. budynku (przelot na planie okręgu) w odległości 1km od aparatury. model straci łączność z nadajnikiem czy luzik?

przykładowo sprzęt który strujemy to:

1. OrangeRX DSMX/DSM2 2.4Ghz (nadajnik) z OrangeRx Futaba FASST Compatible 8Ch 2.4Ghz (odbiornik).

2. FrSky DJT 2.4Ghz Combo Pack for JR w/ Telemetry Module (nadajnik) z V8FR-II RX (odbiornik).

to pytanie otwarte, nie wiem na czym pan a7498787 lata :)

zdravim!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Kiedyś stworzyłem wątek na temat standartowej T9x versus Frsky, gdyż każdy się tak zachwyca Frsky.. Temat ma jakieś 170 parę wyświetleń i żadnych argumentów, to chyba mówi samo za siebie... Jakoś Ci co się tak zachwycają Frsky nie zabrali głosu. Moje zdanie jest takie, że dopóki widzę model i nie ma problemu ze sterowaniem to po co mam zmieniać. "Problem z zasięgiem" o którym napisałeś może się okazać problemem z zasilaniem, przetartym przewodem antenowym przy wyjściu z obudowy odbiornika itd. itd. Zrobiłem test naziemny, model był na wysokości 6 metrów nad ziemią (na balkonie domku) a z aparaturą wędrowałem polami wzdłuż kanału wodnego. Porozumiewałem się przez krótkofalówkę z osobą obok modelu, testując działanie sterów, załączenie silnika i buzzerka i przy około 400 do 500 metrów wróciłem do domu (bo wszystko było ok). Mówię oczywiście o standartowym module Flsky. Przy kolejnej próbie skrycia się za gęstym lasem pojawiły się problemy ze sterami po około 300 metrach. Gdy model jest w górze można przyjąć, że nie ma przeszkód i nie ma się co oszukiwać... przy 400 metrach i 1 metrze rozpiętości skrzydeł ciężko ocenić jak leci model i gdzie ma przód i tył...

 

Pozdrawiam !

 

 

 

czyli da się polecieć stjac na ziemi modelem np. nad górę góry oddalonej 3km od iejca w którym stoimy, zrobić dwa kółka i wrócić?

mamy XXI, przecież nadajniki muszą być bardziej "wydajne"?..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cięzko powiedzieć, ale według mnie może pojawić się kłopot. Jeśli za budynkiem będzie kolejny, to jest duża szansa, że odbiornik wciąż złapie sygnał z fali odbitej (zjawisko odbicia fal od przeszkód wzrasta z częstotliwością sygnału, sygnał słabnie po odbiciu tym bardziej czym większa częstotliwość, dlatego tu bardziej sprawdziło by się 433 MHz o które pytałeś w innym poście).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mam pytanie.

jak wygląda opcja okrążenia np. budynku (przelot na planie okręgu) w odległości 1km od aparatury. model straci łączność z nadajnikiem czy luzik?

przykładowo sprzęt który strujemy to:

1. OrangeRX DSMX/DSM2 2.4Ghz (nadajnik) z OrangeRx Futaba FASST Compatible 8Ch 2.4Ghz (odbiornik).

2. FrSky DJT 2.4Ghz Combo Pack for JR w/ Telemetry Module (nadajnik) z V8FR-II RX (odbiornik).

to pytanie otwarte, nie wiem na czym pan a7498787 lata :)

zdravim!

 

Nigdy nie próbowałem, ale miałbym poważne obawy na fabrycznym module "oblecieć" blok dookoła ;)

 

Zakładam, że jak nadajnik widzi odbiornik to musi działać poprawnie.

Innych wersji nie ćwiczyłem (no może z człowiekiem przed nadajnikiem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 km na standartowej aparaturze raczej nie polecisz, nie ma szans... czy masz na myśli FPV ???!! (inaczej modelu nie zobaczysz)

 

aha, FPV.

 

czasami na YT trafia sie obejrzeć filmik jak koledzy po fachu zapier..... po niebie np. nad małym miasteczkiem.

na oko, średnio, miasteczko jest na planie koła o promieni 1.5km. latają, nawracają, a na koniec szczęśliwie lądują :)

wnioskuje że 3km odległości modelu od nadajnika i sprawne nim sterowanie jest możliwe?..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest, ale z inną aparaturą, laptopem przed nosem albo googlami lcd na oczach bo inaczej modelu nie zobaczysz. Możesz latać i 80 km. Tu już trzeba mieć trochę praktyki prawdziwego pilota i orientacji na mapach fotograficznych bo łatwo można dać się ponieść fantazji i nie wiedzieć jak wrócić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzą pogłoski że DSM2 nie nadaje się do FPV .

Opcja nr 1, moduł jest w systemie DSM2 DSMX ,a odbiornik FASST ? coś nie tak .

2,4GHz lubi raczej zasięg tzw. optyczny.

taki mały filmik

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=nIcyCy2ae-Q&NR=1&feature=fvwp

 

z tymi pogłoskami. chodzi o to własnie, że wymaga "zasięgu optycznego" i przy FPV na dużych odległościach się nie sprawdzi?

czy chodzi o kłócenie się sygnału płynącego z aparatury z transmisją FPV, z modelu w kierunku bazy?

filmik śmieszny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest, ale z inną aparaturą, laptopem przed nosem albo googlami lcd na oczach bo inaczej modelu nie zobaczysz. Możesz latać i 80 km. Tu już trzeba mieć trochę praktyki prawdziwego pilota i orientacji na mapach fotograficznych bo łatwo można dać się ponieść fantazji i nie wiedzieć jak wrócić ;)

 

wiadomo. tzw. wyobraźnia przestrzenna bezcenna ;)

proszę napisz jaka aparatura przy "wielkich" odległościach?

zielony jestem z tego :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.