Skocz do zawartości

Budowa sterownika do pompy próżniowej


awiator98

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Niedawno zacząłem zajmować się modelami z płatami wykonywanymi w technologi vb.

wykonałem już wycinarkę styro do rdzeni ; termostat cyfrowy z histerezą do warm boxu ,

lecz problemem okazało się wykonanie sterownika do vaku z histerezą

Z góry dziękuję za pomoc . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań dotyczących schematu TKC ;

  • W jaki sposób są regulowane ciśnienia ?
  • Skąd można pozyskać te wyłączniki podciśnieniowe ?
  • Czy można zrobić urządzenie 2w1 pompa vaku i kompresor?
  • Jak dokładna jest regulacja podciśnienia ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań dotyczących schematu TKC ;

  • W jaki sposób są regulowane ciśnienia ?
  • Skąd można pozyskać te wyłączniki podciśnieniowe ?
  • Czy można zrobić urządzenie 2w1 pompa vaku i kompresor?
  • Jak dokładna jest regulacja podciśnienia ?

Jeżeli mówisz o moim pomyśle to

Ad 1. Ustawieniem skoku wyłaczników P1 i P2. (regulacja za pomocą nakrętki zaznaczonej niebieskim kółkiem na pierwszym zdjęcu we wskazanym temacie - drugi wyłącznik analogicznie)

 

Ad 2 Zbudować - jedna puszka z niewielkim otworem, kawałek rurki wlutowany w otwór, uchwyty, elementy przedstawione w w/w wątku....

 

 

Ad 3 Można, ja mam tak zrobione - praca albo pompa albo kompresor (wykorzystuję ten sam zbiornik na sprężone powietrze/próżnię) - wszystko przełączane dwoma zaworami.

 

Ad 4. A jakiej potrzebujesz? - Dla mnie jest wystarczająca (dokładne ustawienie to kwestia, ile czasu chce się poświęcić na ustawienie progów zadziałania jak dokładny masz vakuometr itd.- sterownik w moim wykonaniu nie jest układem na mikrokontrolerze, gdzie wpiszesz ciśnienie góra tyle, dół tyle i poszło).

 

Zachęcam do samodzielnego pogłębienia tematu, ale gdybyś miał jakieś pytania to pytaj!

 

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje była bardzo pomocna.

Jeszcze kilku rzeczy nie wiem (trochę banalne mogą się wydać) ;

Jak wykonane są połączenia wężyków od pompy ,że ten od próżni raz zasysa powietrze atmosferyczne do kompresora,

a innym razem pracuje jako pompa vaku i zasysa z worka.

Co się dzieje z wężykiem od kompresora podczas pracy vaku.

Pozdrawiam.

ps. Mogę poprośić o zdjęcie sprężarki wraz z vaku bo na forum jest tylko vaku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wykonane są połączenia wężyków od pompy, że ten od próżni raz zasysa powietrze atmosferyczne do kompresora,

a innym razem pracuje jako pompa vaku i zasysa z worka.

 

Wlot pompy zawsze zasysa powietrze, raz jest to powietrze z układu gdzie chcesz uzyskać podciśnienie (sprężarka pracuje jako pompa próżniowa),

a drugim razem gdy agregat pracuje jako sprężarka, powietrze jest zasysane, przez układ regulacji podciśnienia, bezpośrednio z atmosfery. Pracując w tym trybie układ regulacji podciśnienia mówi, że ciśnienie na wejściu jest ciągle za wysokie i pompa ma pracować non stop (a sterowanie przejmuje układ regulujący nadciśnienie). Gdy agregat pracuje jako kopmresor zwykle na wlot powietrza zakładam jakiś najtańszy filtr paliwa aby mi nie zassało jakichś śmieci.

 

Co się dzieje z wężykiem od kompresora podczas pracy vaku.

 

Poprostu dmucha powietrzem zasysanym z układu vaku (zwykle ustawiam reduktor ciśnienia na "0").

 

ps. Mogę poprośić o zdjęcie sprężarki wraz z vaku bo na forum jest tylko vaku

 

Poszukam czy mam jakieś w aparacie, jeśli nie to zobaczę czy uda mi się je zrobić wieczorem...

 

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Poniżej zdjęcia...

Miałem przygotowany dokładny opis co/gdzie/jak i dla czego ale gdy chciałem wysłać posta zerwało mi połączenie i 1.5h pisania poszło w gwizdek. :angry:

Jednak w dwóch słowach co widać na zdięciach:

 

Strona niskiego ciśnienia

- przekaźniki, zasilacz

- wyłącznik "pilnujący" zadanych parametrów podciśnienia

- rozdzielacz podciśnienia i podłączone do niego:

 

- vakuometr

- króciec ssący pompy

- wąż do worka próżniowego (tutaj zaopatrzony w filtr paliwa - układ przygotowany do pracy jako sprężarka)

- wąż prowadzący do starej butli gazowej (przez zawór - po drugiej stronie urządzenia)

- wentylatory (zasilane z oddzielnego zasilacza, nie pokazanego na zdjęciach) służą do chłodzenia agregatu (agregat mocno się grzeje przy dłuższych sesjach malowania aerografem z większą dyszą)

 

 

post-3298-0-84237900-1356631029.jpgpost-3298-0-43950200-1356631037.jpg

 

Strona wysokiego ciśnienia i zawory

- wężownica podłączona do dmuchającego króćca agregatu. - Uprzedzając pytanie wężownica pojawiła się gdy uznałem, że ten agregat wyrzuca za dużo oleju do układu.

- odwadniacz;

- presostat ;

- zawór bezpieczeństawa (6bar, wcześniej miałem 3 ale powietrze zbyt szybko mi się kończyło przy malowaniu aerografem);

- manometr wysokiego ciśnienia;

- reduktor ciśnienia z manometrem ciśnienia roboczego;

- końcowy filtr powietrza (samochodowy filtr paliwa);

- dwa zawory pozwalające na włączenie butli do układu jako zbiornika sprężonego powietrza lub akumulatora podciśnienia;

- no i stara butla gazowa jako zbiornik. (nota bene butla ta nigdy nie była używana do tego do czego była przeznaczona)

 

post-3298-0-09669700-1356631043.jpgpost-3298-0-09193600-1356631048.jpg

 

post-3298-0-31338300-1356631067.jpg

 

post-3298-0-93165400-1356631059.jpg

 

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.