Jump to content

Jaki model?


Phantom

Recommended Posts

Witam :)

 

Od dłuższego czasu planuję wykonqć jakiś model latający, a konkretnie najchętniej szybowiec. Jak już pisałem, chciałbym zrobić go z własnych planów, ale nie wiem do końca czego projekt mam wykonać. Ostatnio dużo czytałem o DLG i myślałem nad wykonaniem też takiego modelu. Generalnie zależy mi na tym, żeby model ten nie okazał się skarbonką bez dna... Myślałem też nad rzutkami i gumowcami, ale one nie są zdalnie sterowane więc to raczej nie to forum. Pomysłów mam mnóstwo, ale nie wiem co będzie dla mnie najlepsze. Budować umiem - od ponad 5 lat zajmuję się modelarstwem, narzędzia mam, więc trudność konstrukcji problemem nie jest. Ten pierwszy model nie powinien być duży, szerokość około 1m. Liczę więc na Waszą pomoc bo w temacie lotnictwa RC jestem zielony :)

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Troszeczkę cię utemperuję.

Modelarstwo, a projektowanie konstrukcji latającej, to zupełnie odmienne rzeczy. Nie chodzi o to, żeby umieć zbudować, ale o to, by konstrukcja spełniała pewne, konkretne wymogi, co wcale takie proste nie jest.

Wiele początkujących osób, myśli, że samolot to taka skrzyneczka ze poprzeczną deską. Próbują budować na podstawie wyglądu i ... Happy Endu nie ma.

 

Dlatego na początek buduj modele z cudzych planów. Jak poznasz parę podstaw i technik budowy modeli (np. co to jest liczba Reynoldsa, czemu służy wznios itd) to możesz spróbować zaprojektować coś samemu.

Ale nawet najprostszy modelik, to mogą być miesiące projektowania, budowanie kilku prototypów i wprowadzanie poprawek.

 

Najlepiej poszukaj planów tzw. "trenerka" - modelu do nauki latania i budowy modelu.

Gdybyś chciał "starą szkołę", czyli balsa, sosna, papier - polecam Wicherka. Polska konstrukcja, z lat 50-tych, zaprojektowana przez jednego z największych polskich modelarzy (niestety już nie żyjącego). Do dziś nawet jest organizowany zlot, posiadaczy "Wicherków".

 

Gdybyś wolał nowoczesność, to coś z pianek. W zasadzie chodzi o wybór materiału. Pianka EPP jest najlepsza, ale dość droga i trudno dostępna. Jest to pianka polipropylenowa, przypominająca z wyglądu styropian (Ale nie jest styropianem).

Inną opcją jest "Depron" czyli pianka z ekstrudowanego polistyrenu. Można ją kupić w sklepach modelarskich, ale znacznie łatwiej dostać ją w sklepach budowlanych. Robi się z niej podkłady pod panele podłogowe.

Jest tania (ok 30zł za 10 arkuszy - 1-2 potrzebne na model.) i bardzo przyjemna w obróbce.

 

Konstrukcji pod takie tworzywa jest pełno w sieci. U nas na forum polecamy:

- RWD-5 autorstwa Skazoo.

- Zefir MK2 autorstwa PiotraP.

- Toto-0 autorstwa Motylastego.

 

Wszystko to są modele ok 1m rozpiętości o masie w okolicach 400 gram, do których wystarcza wyposażenie z dolnych półek sklepowych.

 

Osobnym tematem jest dobór aparatury sterującej. To jest tak naprawdę ważniejsze od samego modelu.

 

Poczytaj relacje z budowy wymienionych modeli oraz dział "od czego zacząć".

Link to comment
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.