Skocz do zawartości

Pytania związane z budową motoszybowca termicznego 3m, styropian laminowany włóknem szklanym


stkx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Rafał B, stosowanie inhibitora adhezji (cellonu) w celu uzyskania adhezji forniru do rdzenia to dziwny pomysł. Ale może ja się nie znam.

 

Tu akurat bym się zgodził, oklejałem kiedyś ślizg offshore fornirem. Jak nie "zaimpregnowałem" sprayem, to przesiąkała żywica na drugą stronę i brzydko to wyglądało. Co prawda był to mahoń... pewno z topolą będzie lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy zamiast tej folii mylarowej można by zwykłą grubsza zastosować? (oszczędność funduszy)

 

Cześć,

 

...co prawda to nie styro tylko balsa, jednak daje pojęcie co można uzykać stosując różne folie :

 

-zwykła grubsza folia:

 

post-3298-0-56248000-1353438402.jpg

 

i folia PCV:

 

post-3298-0-31315700-1354462808.jpg

 

 

Więcej szczegółów jakie folie, oraz co i jak było robione znajdziesz tutaj w moim wątku o skrzydełku.

 

Pozdrawiam

Tomasz

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem próbę .

Zalaminowałem skrzydło wycięte ze styroduru ,a właściwie XPS z Castoramy , tkaniną 163 g/m2 , jedna warstwa, skośny splot, żywicą HL145 .

Długość płata 75 cm szerokość 18.5 i 16,5 cm. Profil RG 15 pocieniony o 1,5 mm na stronę. Grubość płata z laminatem wyszła 8,97 %.

Takie miałem szablony pod ręką. Chodziło mi o profil z małą grubością.

Rdzeń waży 47g, zużyta tkanina 40 g, żywica z utwardzaczem 32 g, razem wyszło 119 g.

Skrzydło podparte na obu końcach obciążyłem 5 kg nacisku na środek.

Podparte na jednym końcu obciążyłem ciężarkiem 1130 g. Ramię działania siły przynajmniej 600 mm.

Obydwa obciążenia wytrzymało.

Jak skończę próby z malowaniem to sprawdzę ile wytrzyma do złamania.

Wniosek:

Tym sposobem można zbudować skrzydło o rozpiętości 3 m, , wadze 500- 600 g , powierzchni 50 dm2, powiesić pod nim kadłub o ciężarze 1000 g, i skrzydło na pewno wytrzyma przeciążenie 2 G.

Do motoszybowca na termikę spokojnie wystarczy. Całość wyszłaby 1,5 - 1,6 kg. Dawałoby to obciążenie powierzchni 30 - 32 g/dm2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście, że tak - zależy co chcesz uzyskać ;)

 

Zależało by mi na w miarę gładkiej powierzchni ,no i do tego może lekki szlif i lakier, i tu bym zastosował zwykła grubą folie ogrodniczą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależało by mi na w miarę gładkiej powierzchni ,no i do tego może lekki szlif i lakier, i tu bym zastosował zwykła grubą folie ogrodniczą :)

 

...to pozwolę sobie w takim razie zamieścić jeszcze link do tegu posta/tematu. Możesz tam obejrzeć jak pierwszy raz walczyłem ze skrzydłem w technologi styro-laminat. (O ile dobrze pamiętam do laminowania jako okładki stosowałem folię PCV 0.3 mm) W w/w wątku możesz zobaczyć co można zrobić ze skrzydłem (napsuć) :mellow:. Był tam i lekki szlif i szpachla i malowanie ... - po pierwsze skrzydło nie wyszło tak jak chciałem pod względem jakości (poprawki też miały swój wkład w dodatkową masę), po drugie wyszło stanowczo zbyt ciężko :wacko:

Cóż człowiek uczy się całe życie....

 

 

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.