Jump to content

wapniak

Modelarz
 • Content Count

  1,183
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Everything posted by wapniak

 1. W swoich modelach ( H1 H2) od lat stosuję wały giętkie czy to z linki czy z drutu , wklejane na żywicę epoksydową z jednej strony ( od silnika) w tulejkę wytoczoną ze stali nierdzewnej , z drugiej, od strony śruby tak samo wklejane w obsadę śruby. Oczywiście dwa lub trzy łożyska toczne z dystansem pomiędzy nimi od strony śruby. Luz między końcówką pochwy wału a śrubą około 1 mm. Mniejszy luz powoduje wycieranie się końcówki pochwy wału. Jeszcze nigdy się nie urwało.
 2. Swego czasu stosowałem wałek giętki 4 mm w FSR jeszcze wtedy 6,5 ccm i było dobrze. Jak masz 4,2 to będzie spoko..
 3. Czy mógłbyś napisać o tym depronie coś więcej? Waga jednej płyty, rozmiary?
 4. To jest przeciwlewostronny zawias od bulgulatora.
 5. Do gwintowania najlepszy jest pokost lniany, ale to w zasadzie to samo co olej lniany. Na pokost robione gwinty wyglądają jak szlifowane.
 6. To o czym piszesz ( muzyka rockowa) jest zarejestrowane na nośniku dźwięku, płyta CD, winyl, MP3 , flac, nieważne jakim. Wzmacniacz i głośniki (głośniki to odrębny temat), mają ten zapis przenieść bez zniekształceń i podbarwień i o tym piszę. Lampa to paskudztwo i wiem o czym piszę, zrobiłem tego kiedyś sporo , i to ze 30-40 lat temu. Do pięt porządnemu tranzystorowi nie dorastają. Już sam fakt stosowania transformatora głośnikowego tak je ogranicza, że naprawdę nie może to zabrzmieć jak należy. Nie wspomnę już o mocach, jakie lampy są w stanie dostarczyć do głośników. Na GRAN 40 ( na EL 34, jeśli dobrze pamiętam) i MV , wszystko na lampach, ( nie pamiętam już, MV to chyba było 15W do basu, to był kultowy wzmacniacz do gitary basowej w latach 80-90) usiłowaliśmy stworzyć zespół, nic z tego nie wyszło. Troszkę poplumkaliśmy, tak ze trzy, cztery zabawy i się to rozpadło.
 7. Nie wiem , czy zdajesz sobie sprawę z tego, że transformator "głośnikowy" do wzmacniacza lampowego można tak nawinąć, aby mógł zasilać i 6 i 8 omowe obciążenia, jak i każde inne oczywiście. Swoją drogą nie potrafię zrozumieć budowy nowego wzmacniacza w sensie innego, bo stary (poprzedni) miał złe brzmienie. Wzmacniacz nie powinien mieć "brzmienia", brzmienie ma mieć instrument. Wzmacniacz ma przenieść brzmienie instrumentu a nie tworzyć nowe. I oczywiście żaden lampowy wzmacniacz nie jest w stanie tego zrobić, po to wymyślono tranzystory, aby cokolwiek zbliżyć się to ideału. Cała reszta "ideologii lampowej" a nawet szerzej, całego "audiofilstwa" jak zaryzykowałbym powiedzieć, to wady słuchu, co delikatnie zasugerował BRoman. Pozdrawiam
 8. A weź i to przeczytaj, a dojdziesz do wniosku , że zachowujesz się jak te wyjce pod sejmem co wyją "konstytucja konstytucja ", a żaden nawet okładki konstytucji nie widział... A już te przytoczone art 33 i 34 to kwintesencjaTwojego niezrozumienia prawa. Przecież tych kretów nie traktuje się jak ubój gospodarczy ani tym bardziej przemysłowy.Nikt tego jadł nie będzie. Każde stworzenie będące szkodnikiem na Twoim terenie,możesz zlikwidować. RomanJ4 ma rację.
 9. Sklejka 0.8 też może być, po oblaminowaniu. Silnik kv 4300 nie pociągnie śruby 45 mm a i to może być za mało, na mniejszej model może nie wejść w ślizg. Wyjście wału rób w/g planów. Silnik dawałem z przodu, bo wał jest z pręta 3 mm (stal nierdzewna) i nie chciałem go zbytnio wyginać. U mnie śruba jest 52 mm. To ze zdjęcia będzie dobre, jeśli ster ma przynajmniej 130 mm wysokości.
 10. Pokrycie zrób ze sklejki lotniczej 1-1,5 mm, możesz to potem oblaminować tkaniną szklaną. Silnik, jaki proponujesz wydaje się być wystarczająco duży, z drugiej strony to spora łódka będzie. Śruba będzie raczej za mała.Odpowiedniejsza będzie 45 mm, Robisz to z planów modelu czy oryginału?
 11. Takie objawy dają niektóre systemy zdalnego sterowania. Np. Corona z HK. Jeśli zestaw się rozbinduje, to się połączy dopiero z bliska. I nie musi to mieć nic wspólnego z regulatorem.
 12. Prawy kierunek obrotów to patrząc od strony silnika w kierunku śruby zgodny z kierunkiem obrotu wskazówek zegara. Twój silnik kręci się w lewo i potrzebowałby śróby lewej z lewym gwintem ( gwint ma się sam dokręcać w czasie pracy). O taką będzie trudno, więc proponuję odwrócić kierunek obrotów silnika poprzez zamianę przewodów i po sprawie, Wszystko stanie się proste i łatwe. Żadne " kontry " nie będą potrzebne.
 13. Hmmm, to co powiedzieć o tych cenach: http://www.cmb-motori-italia.com/pricelistengines.html A to dopiero silnik z gaźnikiem, a gdzie rura, łoże i cała reszta szpeju? Oczywiście rozmawiamy o pojemności 15 ccm i w górę, bo mniejszy to chyba łódki 125 cm nie rozpędzi... Raczej na pewno elektryk wyjdzie taniej i to sporo taniej. Inna rzecz , że spalina swój urok też posiada, wiem, bo pływałem i tymi i tymi.
 14. Bardzo dobrze zrozumiałeś to co napisałem. Aż się dziwię, że w tak młodym wieku, masz aż tak dużą wiedzę. Gratuluję. Wzór na siłę odśrodkową należy wykorzystać tak, aby zrobić zakręt o jak najmniejszym promieniu przy założonej prędkości bez oderwania strug. No i wykorzystując jednocześnie pełną wytrzymałość skrzydeł. Myślę , że w obliczeniach wytrzymałości skrzydeł ( dźwigarów) można zaniedbać ciężar skrzydeł, jako że siła nośna powstaje wzdłuż rozpiętości, czyli tak, jak rozkłada się ich masa.
 15. Pisząc to, co napisałem, miałem na myśli naprawdę ciasny zakręt. Czyli w zasadzie jeśli nawrót, to półpętli, może poprzedzonej ćwierć beczką. To tak dla uściślenia. Inaczej trzeba by rozpatrywać różnice prędkości na skrzydłach. A nie o to chyba chodziło w zapytaniu.
 16. Od 9 stopni HN163 zaczyna mieć mniejszy opór od MH30 i RG15 i dla 12 stopni tak mały jak MG06. Znaczyłoby to że będzie miał dobre własności skrętne w ciasnych zakrętach. (pytanie tylko jakim dokładnie kątom natarcia tak naprawde odpowiada ciasny zakręt... nie mam pojęcia jak do tego dojść) Dopiero teraz przeczytałem ten temat. Trochę późno... Siłę nośną potrzebną w zakręcie wyliczysz ze wzoru na siłę odśrodkową: https://pl.wikipedia.org/wiki/Si%C5%82a_od%C5%9Brodkowa Wyliczoną wartość podstaw do wzoru na siłę nośną i uzyskasz współczynnik siły nośnej. Reszta już oczywista, kąt odczytasz z charakterystyki Cl/alfa. Zakręt to nic innego jak fragment okręgu.
 17. Dzięki Jackowi (pozdrawiam), który dał mi go do przebadania, zdjąłem charakterystykę rozładowania tego akumulatora. To badanie pod kątem zastosowania akumulatora do wyścigów modeli pływających wyposażonych w limitery. Reszta na fotkach:
 18. Jeśli to jeszcze kogoś interesuje, to tu jest nieco, : http://www.elektromodellflug.de/turnigy-graphene.php
 19. Nowy sezon nowy model, ciężar bez akumulatora, regulatora i odbiornika, całość przekroczy nieco 1100 g.
 20. Bałtyk to nie jest dobry model na początek. Jak mu dodać nieco mocy , to brzydko odchyla się w zakrętach na zewnątrz. Skręcasz w lewo , a kadłub przechyla się w prawo , brrr. Wiem, bo kiedyś go popełniłem.
 21. Nie mieszaj w głowach nie elektrykom. To wolty wymuszają ampery , a nie odwrotnie.
 22. Napięcia potrzebujesz więcej, a nie mocy.
 23. Jeśli to takie proste, to co Cię powstrzymuje od pokazania tu stosownych wykresów.
 24. Oświeć mnie , drogi Kolego, na którym to z ośmiu wykresów przez Ciebie zapodanych jest charakterystyka doskonałości w funkcji prędkości. Oczywiście dla stałej siły nośnej równej ciężarowi modelu.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.