Skocz do zawartości

interface do mx 12


boruta

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chciałbym troche polatać na fms, ew. na aerofly.

Oczywiście moge kupiś kabelek na allegro itp. ale czy to ma sens?

Więc moje pytanie:

Jak wygląda kabel do graupnera|jr mx 12?

Kabel podłączany do wejścia line in w karcie dźwiękowej.

Czy to tylko jack-jack bez elektroniki (jak ktoś sugerował już na forum)?

Jeżeli tak, to czy kabel trzeba krosować? (+ na "masie" w aparaturze)

 

 

Pozdrawiam

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mx-12 potrzebny jest zwykły kabel mały jack mono z obu stron, bez żadnej elektroniki. Można go sobie samemu zrobić niewielkim kosztem. Niżej rysunek zaczerpnięty z Pitlabu:

 

jr9x.gif

 

W aparaturze warto ustawić tryb SPCM i tak samo w ppjoy (na JR (PCM)). Na PPM nie da się idelanie skalibrować drążków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak myślałem :)

Kabel już jest. Teraz mam problem z konfiguracją ppjoy.

Dopdając aparature rozumiem, że ustawim vitrual joystick, ale który kontroler?

Daleje, którego exeka używać? com, dll, bo narazie instaluje się wszystko, ale przy kalibracji nic nie działa :(

Tylko szum w głośnikach :)

 

Googlowałem, ale znalazłem tylko ustawienia lpt i com :/

 

pozdrawiam

janusz

czewa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc po kolei:

- w ustawieniach nagrywania wejście line-in musi być zaznaczone

- w ustawieniach odtwarzania line-in nie może być wyciszone

- tutaj jest PPJoy i programik PCM

- instalujemy PPJoy

- uruchamiamy Configure Joysticks

- dajemy Add, w Parallel port dajemy Virtual joysticks

- system znajdzie 2 nowe urządzenia: Parallel Port Joystick i Kontroler Gier Zgodny z HID, trzeba je zainstalować

- uruchamiamy program PCM z katalogu PCM

- z menu Type wybieramy JR (PCM), w apraturze musi byc ustawiony tryb SPCM

- w Audio Source zaznaczamy Enable Audio input selection, wybieramy Line-in

- zaznaczamy PPJoy Extension i klikamy Hide

- wchodzimy do panelu sterownia, kalibrujemy

- uruchamiamy symulator i latamy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wariują, czyli skaczą. Przypisane są prawidłowo.

Kalibracja w systenmie przebiega dziwnie tzn. kursor przyjmuje niemal losowe pozycje, paski skaczą. Kalibracja w fms nie pomaga.

Odnośnie center i epa, prosiłbym o przetłumaczenie na prostszy język :) Czego dokładniej są to ustawienia?

Model w aparaturze ustawiony mam domyślnie dla mx12, miksery wyłączone.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalibracja w systenmie przebiega dziwnie tzn. kursor przyjmuje niemal losowe pozycje, paski skaczą. Kalibracja w fms nie pomaga.

 

Jeśli nie udaje się przeprowadzić prawidłowo kalibracji w systemie (a to najważniejsze u musi to przebiec bezproblemowo zanim odpalimy jakikolwiek symulator) winny może być sam kabel. Należy potwierdzić prawidłową współpracę dokładnie takiego kabla z inną aparaturą MX-12 wówczas można odrzucić przyczynę błędnej konstrukcji kabla dokładnie do tej aparatury.

Zdarzają się drobne różnice konstrukcyjne kabli do poszczególnych aparatur.

 

Odnośnie center i epa, prosiłbym o przetłumaczenie na prostszy język :) Czego dokładniej są to ustawienia?

Model w aparaturze ustawiony mam domyślnie dla mx12, miksery wyłączone.

 

CENTER - to położenie "neutralne" serwa a EPA to maksymalne jego wychyły. Zajrzyć do instrukcji (EPA zdarza się że inaczej jest nazywane) jest to na pewno opisane dokładnie poza tym to funkcje te są wykorzystywane podczas programowania KAŻDEGO modelu - więc szybko załapiesz:)

 

Zaleca się takie ustawienia dla kalibracji systemowej ponieważ w samym symulatorze należy ustawić te parametry ponownie. Jeżeli przykładowo EPA przed kalibracją systemową ustawiona będzie na maksymalne wychylenia w symulatorze nie będzie możliwe już prawidłowe ustawienie modelu. (generalnie tyczy się to wszystkich nowszych symulatorów FMS nawet nie próbowałem uruchamiać - może więc być inaczej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wiem o które ustawienia chodzi. Nie mam jeszcze obeznania z terminologią ap. procesorowych. (mam ponad 10 lat przerwy :)

 

Należy potwierdzić prawidłową współpracę dokładnie takiego kabla z inną aparaturą MX-12

 

To raczej nie ma sensu zważywszy, iż jest to zwykły kabel mono skrosowany dla graupnera (+ do line in w rdzeniu, + do aparatury na obudowie), który może albo działać, albo nie.

To bardziej pytanie do Adama, który na takim właśnie kablu lata.

 

Po kilku próbach widzę, że zakłócenia wynikają raczej z jakości kabla i wejść :/ Nie wiedziałem, że sygnał jest na nie aż tak podatny.

Spróbuje coś z tym zrobić i dam znać o rezultatach.

 

Dzięki za pomoc. Myślę, że ten topik może się komuś jeszcze przydać.

 

pzdr

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku próbach widzę, że zakłócenia wynikają raczej z jakości kabla i wejść :/ Nie wiedziałem, że sygnał jest na nie aż tak podatny.

 

Ależ dokładnie o to mi chodzi!! Nie chodziło mi o to czy zadziała czy nie ale właśnie o zakłócenia! Dokładnie taki sam problem jest także przy użyciu kabli LPT. Tam dodatkowo zastosowany jest niezwykle prosty układzik który czasem różni się zależnie od tego do jakiego radia mamy zamiar zastosować kabel. W tym przypadku kabel ZAWSZE ZADZIAŁA ale źle dobrane elementy właśnie powodują drgania (lub ich nie eliminują) . Być może w przypadku kabla "jack" jak Twój, dodatkowe elementy elektroniczne są w ogóle zbędne niezależnie od posiadanego radia. Stąd moje zapytanie czy ten kabel (jego konstrukcja) działa bez zarzutu dokładnie z tym radiem. Potwierdzić może to każdy posiadający taki kabel i radio.

 

Gdyby ktoś to potwierdził wiedziałbyś dokładnie że wina jest po stronie kabla niezależnie jak prosty on jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku próbach widzę, że zakłócenia wynikają raczej z jakości kabla i wejść :/ Nie wiedziałem, że sygnał jest na nie aż tak podatny.

Spróbuje coś z tym zrobić i dam znać o rezultatach.

 

Eee tam. Ja kabel zrobiłem z tego co miałem pod ręką, czyli kabla stereo od głośniczków i kabla od słuchawek. Sygnał lewego i prawego kanału mam skręcony :D a nie zlutowany. Miałem tylko sprawdzić czy działa i potem polutować. I tak już siedzi dwa miesiące. Zero zakłóceń. Wcześniej miałem jedynie problem przy ustawionym w aparaturze trybie PPM stery drżały i nie dało sie ich poprawnie skalibrować. Były to jednak drgania bardzo małe i nie wpływały zbytnio na właściwości lotne. Po zmianie na SPCM kłopoty znikły.

 

tylko stery w fms ie wariują

Przy kalibracji jest taki test, w którym trzeba zatoczyć koła drążkami, po tym też stery wariują :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 10 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 6 miesięcy temu...

Postępuje zgodnie z instrukcją Adama

Więc po kolei:
- w ustawieniach nagrywania wejście line-in musi być zaznaczone
- w ustawieniach odtwarzania line-in nie może być wyciszone
- tutaj jest PPJoy i programik PCM
- instalujemy PPJoy
- uruchamiamy Configure Joysticks
- dajemy Add, w Parallel port dajemy Virtual joysticks
- system znajdzie 2 nowe urządzenia: Parallel Port Joystick i Kontroler Gier Zgodny z HID, trzeba je zainstalować
- uruchamiamy program PCM z katalogu PCM
- z menu Type wybieramy JR (PCM), w apraturze musi byc ustawiony tryb SPCM
- w Audio Source zaznaczamy Enable Audio input selection, wybieramy Line-in
- zaznaczamy PPJoy Extension i klikamy Hide
- wchodzimy do panelu sterownia, kalibrujemy
- uruchamiamy symulator i latamy 

gdy włączam PCM wsykakuje ppjoy not found chociaż zainstalowałem :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kupiłem sobie od kolegi z forum MX-16s. No i gitara, trzeba go podpiąć pod symulator, a że kabel z USB zgubiłem trzeba radzić sobie z "mona-jackiem".

 

Staram się robić wszystko jak w instrukcji. Ale mój PC nie reaguje na ruchy drążkami. Po podpięciu nadajnika słyszę tylko szum w głośnikach.

 

Pomoże mi ktoś?

 

PS: Wyskakuje mi PPJoy Conected w SPP i nic sie nie dzieje :( [w sensie nie reaguje nic na drążki]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystkie SmartPropoPlus chcą poprawnie działać z PPJoy. Ja używałem PPJoy ver.083 i któregoś tam z SPP i działało bardzo dobrze z aparaturkami Optic 6, FF9, T10, MX12 .MC-14 i kilkoma innymi.Poziom wejścia mic in/aux in ustawiałem na drugą lub trzecią kreskę od dołu w poziomie głośności.Całość sprawdzałem na FMS, Flight Simulator 2007, Combat Flight Simulator .Sterowałem radiem w niektórych innych grach :).W XP działa na 100% , w Vista nie sprawdzałem.PCM w SPP na pewno działa w standardzie Futaby.Polaryzację sygnału w SPP ustaw na auto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.