Jump to content

Jak bardzo można wyokrąglić prostokątny kadłub z balsy


bart07
 Share

Recommended Posts

Witam.

 

Buduję pierwszy kadłub konstrukcyjny. Prostokątny z pełnych desek, połączonych dodatkową listewką w narożniku. Jak bardzo mogę taki kadłub wyokrąglić?

 

Bartosz

Link to comment
Share on other sites

Narysuj przekrój na kartce w skali 2 raz większej i wyznacz taki promień aby po zaokrągleniu przekrój w żadnym miejscu nie był cieńszy niż ścianka, potem podziel promień przez dwa i masz już odpowiedź na swoje pytanie.

Jak zrobisz rysunek w skali 1:1 to nic już nie będziesz musiał dzielić. Jeżeli przewidujesz w konstrukcji zaokrąglanie to zamiast kwadratowej listwy np" 6x6 daj trójkątną o bokach 8x8, lepiej wykorzystasz samą listwę , będziesz mógł zaokrąglić większym promieniem a w środku nie ubędzie Ci miejsca.

Link to comment
Share on other sites

Wszystko się zgadza. Robiłem takie same rysunki. Wszystko zależy od długości ścianki profilu (niezależnie czy kwadrat AxA, czy trójkąt o przyprostokątnych AxA. W trójkątnym "na oko" będzie lepszy rozkład naprężeń, pomimo mniejszej powierzchni przekroju. Trzeba by to policzyć, a jeszcze lepiej zbadać. Dla mojego przypadku (5+3) Rmax=8mm, tak więc biorę wiertło 12mm i robię szablon.

 

Czy po oszlifowaniu (odsłonięciu listewki) zalewasz dodatkowo jakimś klejem?

 

Bartosz

Link to comment
Share on other sites

Nie zalewam, wybieram takie listwy które są takiej samej gramatury jak ścianki. Przypomniał mi się numer jaki mi wycięli ludzie z Riku, przysłali mi listwy wycięte (o zgrozo!) z deski miękkiej balsy (cięli chyba nożem) Z tego co pamiętam to był mój ostatni zakup w tym sklepie.

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.