Skocz do zawartości

Jak bardzo można wyokrąglić prostokątny kadłub z balsy


bart07
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Narysuj przekrój na kartce w skali 2 raz większej i wyznacz taki promień aby po zaokrągleniu przekrój w żadnym miejscu nie był cieńszy niż ścianka, potem podziel promień przez dwa i masz już odpowiedź na swoje pytanie.

Jak zrobisz rysunek w skali 1:1 to nic już nie będziesz musiał dzielić. Jeżeli przewidujesz w konstrukcji zaokrąglanie to zamiast kwadratowej listwy np" 6x6 daj trójkątną o bokach 8x8, lepiej wykorzystasz samą listwę , będziesz mógł zaokrąglić większym promieniem a w środku nie ubędzie Ci miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dwa rysunki, na ich podstawie sam zauważysz dlaczego listwa trójkątna będzie lepsza od kwadratowej.

 

Edit: zrobiłem trzeciego screena gdzie listwę 6x6 zamieniłem na trójkąt z bokami 10x10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza. Robiłem takie same rysunki. Wszystko zależy od długości ścianki profilu (niezależnie czy kwadrat AxA, czy trójkąt o przyprostokątnych AxA. W trójkątnym "na oko" będzie lepszy rozkład naprężeń, pomimo mniejszej powierzchni przekroju. Trzeba by to policzyć, a jeszcze lepiej zbadać. Dla mojego przypadku (5+3) Rmax=8mm, tak więc biorę wiertło 12mm i robię szablon.

 

Czy po oszlifowaniu (odsłonięciu listewki) zalewasz dodatkowo jakimś klejem?

 

Bartosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zalewam, wybieram takie listwy które są takiej samej gramatury jak ścianki. Przypomniał mi się numer jaki mi wycięli ludzie z Riku, przysłali mi listwy wycięte (o zgrozo!) z deski miękkiej balsy (cięli chyba nożem) Z tego co pamiętam to był mój ostatni zakup w tym sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.