Skocz do zawartości

Quadrocopter - priorytet cena :)


Puchaczov
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, chodzi za mną od pół roku projekt budowy własnego Quadrocoptera. Priorytetem jest cena (mam powiedzmy 300zł a później jak mi się spodoba to będę chciał rozbudować) jako, że projekt do nauki a nie do wyrafinowanych akrobacji :) Jako, że tnę koszty będę chciał budować w oparciu o to co już mam. Jako połączenia z lapkiem użyję WIFII przez router wbudowany w telefon, do sterowania silników mam zamiar użyć atmegi8, natomiast całość będzie kontrolowana przez Raspberry PI. Podsumowując:

 

Laptop -> <- WIFII (router w telefonie) -> Raspbery PI -> atmega -> 4x silniki bezszczotkowe.

 

Nie chcę budować dużego molocha, ma to być dość mały kopterek tak więc chciałbym zaoszczędzić również na mocy silników (coby nie wydać zbyt wiele, w końcu jestem studentem^^). Konstrukcje sobie stworzę sam. Mam jednak problemy z dobraniem baterii i kilku drobiazgów do takiego Quadrocoptera.

 

Oto elementy mi potrzebne (które jak do tej pory sobie wymyśliłem):

 

Laptop z WIFII (mam)

router (mam)

konstrukcja (zrobi się)

raspberry pi + moduł wifii (mam) (waga: 50g)

silniki 4x - http://www.sklep.mod...2822-25-pelikan (myślałem o takich) (125g) czym różni się inrunner od outrunner?

łopatki 4x - http://www.modelmoto...p-8x-3-8sf.html (w opisie jest np. 8x3 ale jednostka jest cal czy centymetr?)

kontrolery dla silników (trzeba 4x czy jest jakiś combo?) (cobym mógł nimi sterować za pomocą modulacji szerokości impulsu, z tego co się zorientowałem to jednym z wejść dla takiego kontrolera jest właśnie wejście dla PWM)) - mógłby ktoś podać jakiś przykład razem z ceną? (jaka waga?)

akumulator - jaki (przy założeniu, że raspberry pi będzie miało własne zasilanie). Chciałbym żeby około 30 minut polatał zanim mi się bateria rozładuje.

 

Mam ogólny pomysł jak to zmontować i zaprogramować tylko nie wiem czy 300zł wystarczy na skompletowanie tej zabawki. Później mogę rozbudowywać o różne bajery. Jeżeli to byłoby za drogie to mógłbym budować samochodzik ale wolałbym helikopter... :) Możecie mi doradzić czy pomysł jest ogólnie dobry i jak z cenami?

 

Bardzo dziękuje, Kuba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy cena którą zaproponowałem jest głupia? czy to co chcę zrobić jest beznadziejne? Dlaczego nikt nie odpowiada? Myślę, że na tym forum są spece którzy może nie robili czegoś takiego ale są w stanie coś poradzić. Ewentualnie zjechać mnie i spróbować odwieść od tego pomysłu :) Generalnie zauważyłem, że to zabawa bardzo droga a mnie się tak strasznie marzy zrobić taki heli...... :) Nawet myślałem, żeby zmniejszyć ilość silników do 3 :) Napiszcie coś, ludziska :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie odpowiedziałeś w pierwszym zdaniu.

Nie znam się na kładach ale liczyć umiem, policz sam jakie są koszty.

4x silnik

4x śmigło

4x regulator

Pakiet

Rama

I na pewno jakiś układ sterujący całą tą elektroniką,plus pełno drobiazgów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może ja się wypowiem. Wg mnie sterowanie laptopem i jak napisałeś routerem to nie tędy droga. Jeśli chcesz tanio i dobrze zacząć to musisz zaopatrzyć się w aparaturę z odbiornikiem - polecam turnigy 9x, ładowarkę, pakiety i części do quada. Są różne szkoły: możesz kupić profile alu i laminat z allegro i coś wyskrobać lub kupić gotową ramę. Następnie silniki, esc i sterownik. Jeśli ma to być tani quad to polecam MWC. Fc te są dość tanie, jednak warto trochę poczytać. Na tym czy na innym forum znajdziesz wiele tematów jak tanio zacząć, co wybrać itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedrek, ja chcialbym zbudowac to wszystko praktycznie od zera. To znaczy nie od zera ale prawie. Po prostu chciałbym się tym fajnie pobawić a przy okazji nauczyć jak takie cudo zaprogramować :). Stąd zamiast sterowania pilotem użyłbym kompa z wifii i routerem w telefonie:) Po prostu będzie to tańsze a do typowego sterowania radiem nie mam nawet pilota :( Wybór klawiatury jest po prostu najtańszy. Martwi mnie koszt żyroskopów bo wygląda na to, że są to dość drogie urządzonka

 

Pomyślałem, że zrobienie quadrocoptera wychodzi bardzo drogo. Spróbuję przygotować jakiś kosztorysik dla tricoptera i tutaj go wrzucić. Tak jak mówię, nie chcę kupować sterownika lotu a zamiast niego użyć raspberry pi z linuksem na pokładzie. Z tego co się zorientowałem to kilka osób budowało na tym swoje kopterki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to do dzieła...

Musisz tylko napisać oprogramowanie:

  1. Kontrolera lotu (chyba że zamierzasz pobrać distro live ubuntu-multicopterus ;) )
  2. Protokół transmisji danych
  3. Interfejs na komputer - (chyba że masz klawiaturę, którą obsługuje distro live ubuntumulticopterus :D )

Później tylko trochę testów.

 

W między czasie dowiesz się jeszcze, że ten ruterek w telefonie jest przyda się jak w ….. (z stąd wnioskuje że twoja wiedza na temat dziedziny „Sieci komputerowe” jest niewielka. Niema, bowiem żadnych problemów w zestawieniu połączenia P2P w sieciach Wi-Fi.

 

Podpowiem Ci jeszcze najważniejszą kwestie - Fail safe i Go Base. Nie było by dobrze zabić kogoś, bo się WiFi wysypało.

Krótko mówiąc czas, jaki będzie potrzebny na opracowanie projektu będzie bardzo długi. Będzie tu potrzebna ogromna wiedza i zapał. I w ten naturalny sposób od pomysłu do ulotnienia minie tyle czasu, że zahaczysz pewnie o maj 2014. Więc bez żadnego problemu zarobisz na wszystkie komponenty i nie będziesz musiał nawet wielce oszczędzać na nich.

 

Innymi słowy... bez ironii - kubeł zimnej wody...

 

To, o czym piszesz to bardzo poważny temat.

 

 

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2545888

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.