Jump to content

bubels

Modelarz
 • Content Count

  68
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

2 Neutral

About bubels

 • Birthday 08/09/1985

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Poznań
 • Imię
  Sławek
 1. Samochód to raczej zabawka. Konkretny model ustalę. Produkcja Maverick. Zasilanie obecnie to lipo 2s 7,4V. I tak pewnie zostanie. Wolałbym uniknąć sytuacji w której rozleci się przekładnia. Autko jest katowane przez 5 latka i jego ojca. Serwo padło, w silniku skończyły się szczotki. Przechodzi raczej katorgi.
 2. Witam, Niestety moja wiedza to modele latające a musze dobrać zamiennik bezszczotkowy do modelu samochodu RC 4x4. Oryginalny silnik to 540 22T. Umarł. Plan jest taki by wymienić na bezszczotkowy razem z regulatorem. Czy ktoś z kolegów mógłby podpowiedzieć co wybrać z dość szerokiej oferty ? Pozdrawiam.
 3. bubels

  PZL-101 Gawron

  Oj Marku przejrzałem twoją stronę z dorobkiem modelarskim i jest tak imponujący że ta sugestia o zakupie gotowca to chyba chwila słabości.
 4. Kolego a co to za modelik stoi w tle na ostatnim zdjęciu?
 5. Zostawiłeś tyle niedopowiedzeń świadomie lub nie, że ktoś to przeczyta i łyknie. Nie powiesz, że ten 1km wykręciłeś na dookolnym baciku i link był stabilny? Co to znaczy dobra antena? Antena charakteryzuje się wieloma parametrami. Dla uproszczenie powiem, że interesuje nas jej zysk i charakterystyka kierunkowa. No i tu pojawia się problem. Nie zainstalujesz przecież anteny kierunkowej w modelu. A to oznacza, że przy dookólnej 3/4 pary idzie w gwizdek. W bazie to też nie jest takie proste. I nie zapomnajmy że to jest połączenie duplex a więc "cudowna" moc bazy nie stanowi panaceum
 6. Wpisz w allegro: frez piłkowy Napewno coś dopasujesz.
 7. Panowie śpieszę donieść, że: Zmieniłem środek ciężkości – przesunięty do tył o 10mm. Z nosa wydłubałem sporo ołowiu, zmieniłem ustawinie aku itd. Musiałem ustawić ster wysokości, w neutrum i niemalże sukces. Lot poziomy na pełnym gazie nadal wymaga trochę operowania wysokością, ale minimalnie. Wytrymowany w locie szybowcowym. Przyszedł czas na nurkowanie. Model ładnie wyrównał i przeszedł do lotu szybowcowego a ustawiłem go w nurkowaniu dziobem pionowo w dół. Dlaczego „niemalże sukces” – muszę zmniejszyć wychylenia sterów. I przyzwyczaić się do latania bez lotek. Ogólnie myślałem że latanie SK i SW jest łatwiejsze od lotek. Guzik prawda. Teraz jestem już bliski satysfakcji. Oczywiście będę dalej kombinował. To jest jak z regulacją ostrości obiektywu. Trzeba kilka razy przejść przez punkt idealny bo go jednoznacznie wyznaczyć. Podsumowanie. Wieżyczka to upierdliwy układ. Ale da się z tym fajnie polatać. Dziękuje wszystkim za głos w dyskusji. I gorąco polecam liniowana i cytowane opracowanie Pana Piotra. Bardzo zacna i pomocna pozycja. Wydrukować w wersji kieszonkowej i nosić w skrzynce startowej.
 8. Ja bym zaczął od zwymiarowania. Silniki prócz przedrostka np. RAY charakteryzują liczby. Dajmy na to EMAX 2822. Emax producent – 28 średnica. Jeśli dany silnik ma 30 średnicy . To szukaj silników 30xx. Ta z grubsza oszacujesz ich parametry. Pewnie nawet trafisz na zdjęcia i rozpoznasz swoje.
 9. Jerzy nie zrozumiałeś mnie kompletnie. Nie zamierzam w żaden sposób ingerować w to co się dzieje na lini pakiet - regler. Oczywiście poza pomiarem prądu. Nie zamierzam robić PWM z zasilania reglera. Przede wszystkim w ten sposób pojawiłoby się mnóstwo problemów – przede wszystkim z BEC. Jeszcze raz co mam namyśli: Z odbiornika na regler idzie sygnał STERUJĄCY o zmiennym wypełnieniu - nazwałem go w rozważaniu PWM. Zamierzam przepuścić ten sygnał przez przystawkę która to zadziała tak. Jeśli poziom wysterowanie zadany przez odbiornik (wypełnieniem sygnału) spowoduje wysterowanie silnika w sposób taki że ten nie pobierze więcej niż 40A prądu to nie ingeruje. Sygnał wszedł na przystawkę i wyszedł na regler. KONIEC. Jeśli poziom wysterowanie zadany przez odbiornik(wypełnieniem sygnału) spowoduje wysterowanie silnika w sposób taki że ten pobierze więcej niż 40A prądu to ingeruje. Sygnał wszedł na przystawkę i wyszedł już zmieniony. Czyli wypełnienie wchodzące to np. było 100% a przystawka podała dalej 70%. Notabene kolega napisał że teraz tak robie ale aparaturą - ogranicza maksymalne wychylenie gazu. Ta "nie wie" że w trakcie lotu napięcie spada i nie posiadając sprzężenia zwrotnego nie zmienia położenia maksymalnego wychylenia gazu. Mam identyczną sytuację w wielkie zdalnie sterowanej lokomotywie którą zbudowałem moje Córce Lenie na roczek. Dziecko jeździ w środku. Jest tam silnik 6V a aku. żel. 12V. Gaz mam ograniczony na 50% - przede wszystkim dla bezpieczeństwa. W trakcie jazdy np. po 2h. prędkość zaczyna spadać. Wtedy w ustawieniach przesuwam skrajne położenie do np. 80% i dalej jeździmy z tą samą prędkością jak na świeżo naładowanym Aku. A gdybym zainstalował tam układ, jaki opisałem. To to skrajne wychylenie gazu zostało by ograniczone do zadanego poziomu automatycznie. Gdy akumulator podlegałby rozładowaniu to skrajne położenie by się przesuwało w górę. Oczywiście nie jest to perpetum mobile i w końcu aku. się rozładuje. Jednak wszystko odbyło by się automatycznie. W przypadku zabawki mojej Córki to nie problem ale w zawodniczym zastosowaniu kolegi to spory kłopot.
 10. Nie wiem co to Spin - Znalazłem reglery Jet Spin. Jeśli to ten, zapodaj jakiś manual z jego pełnymi możliwościami - Ale uważam że nie tendy droga. Napisanie własnego softu jest możliwe ale jest to zależne stricte od tego na jakim uC (mikrokontroler) zrobiony jest układ. Ja nie specjalnie czuje się na siłach a dochodzi problem o którym myślałem dzień cały a o którym wspomina Jerzy. BTW - Jerzy, przyznam że 5 razy czytałem żeby zrozumieć. 3. Uważam że potrzebna jest prosta tania przystawka która będzie działać z każdym reglerem w zależności od preferencji. A przy okazji uwolni nas od szeregu problemów przy przezbrajaniu fabrycznego reglera. Na własny regler się nie piszę bo to jak wymyślanie koła od nowa. Do dzieła. Zakładamy, więc "naszą przystawkę" - skrót roboczy "np" między regler a odbiornik. Odbiornik daje dla uproszczenia PWM 100%. "np" daje na wyjście PWM 100% i mierzy prąd. I dwa warunki I < 40A nie robi nic I >40A obcinam proporcjonalnie PWM aż do zrównania I = 40A (dajmy na to 80% PWM). I już widzę tu szereg problemów. Bo pytanie jak szybko zareaguje układ pomiarowy. Ja dla uproszczenia nauczyłbym "np" danego silnika. Algorytm widzę tak - Pakiet naładowany. Przepustnica na max. Silnik kręci się i rozładowuje pakiet. Pakiet mierzy napięcie i dobiera współczynnik obcięcia PWM dla danych wartości napięcia tak by I max =< 40A. W ten sposób dobiera krzywą dla danego zespołu napędowego. I każde uczenie to przebieg "jałowy" (oczywiście ze śmigłem) na max obrotach aż do rozładowania pakietu. Podejrzewam że w czasie testów okaże się że można to zrobi dużo prościej. Teoretycznie wystarczyłoby dać na naładowanym pakiecie MAX. Zmierzyć prąd - z tego wyliczyć rezystancje i na tej podstawie wyliczyć krzywą dla napięć wejściowy. Ba przy tym podejściu można było by spróbować wywalić z układu bocznik pomiaru natężenia. Ogólnie to wiele trzeba przemyśleć. Panowie ruszać kopułami i dorzuci parę groszy. Może coś fajnego wyjdzie…
 11. Problem w tym że klasyczny regler to w uproszczeniu mostki h stanowiące falownik. Są one sterowane PWM. Więc nie bardzo mogą pracować jako źrudło prądowe. Sama zmiana oprogramowania na wiele się nie zda. Ale można mieżyć natężenie na wypływie z bateri (BEC -narazie pomijam). I w oparciu o to "dławić" syganł z nadajnika. Teraz kolega jak dobrze rozumiem robi to tak że ogranicza na nadajniku wychylenie. I gdy napięcie na aku. spada to spada też maxprąd. Rozwiązanie ułomne. Tu mała przystawka w modelu mierzyła by prąd pobierany z pakietu i modyfikowałby górne wychylenie dynamicznie. Temat do ogranięcia wmiare bez większych komplikacji.
 12. Naprowadzam – Potrzebujesz „źródło prądowe” – z polskiego na nasze > Klasyczny zasilacz stabilizowany daje nam „idealne” napięcie nominalne (zakładając, że pracujemy w granicach wydajności). Źródło prądowe - działa tak że pilnuje tylko natężenia a więc ustawiając 40A będzie tyle lub mniej gdy bateria się rozładuje. Wiem, że LM317 może pracować jako źródło prądowe. Na pewno w dokumentacji są przykładowe schematy. Tyle, że sam nie da rady z takim prądem. Nawet z dodatkowymi tranzystorami kiepsko to widzę. Ale te tematy to nie mój konik więc więcej nie pomogę.
 13. Irku wywołałeś mnie do odpowiedzi więc już śpieszne z wyjaśnieniami. Naradzie postaram się oderwać od wiedzy, że tak powiem zawodowo-hobbystycznej i porozmawiajmy o praktycznym doświadczeniu. Nadajnik prościutki taniutki na 40Mhz. Model dziwnie zachowywał się w locie. Np gwałtowana zmiana pułapu o 3m, lub chwilowy wzrost obrotów. Rękaw na lotnisku w tym czasie leżał martwym bykiem. Notabene niemal zawsze w tym samym rejonie. Nadajnik prościutki taniutki na 40Mhz. Model w ręce mojej - nadajnik w rękach mojego Ojca. Dzierżąc w dłoni model na wysokości +/- 1,6m. Biegam jak młody szczeniak wypuszczony na trawnik. I co obserwuje. Drągi w nadajniku cały czas w tej samej pozycji a model jakieś cyrki odprawia. A to silnik na chwilkę ruszył. A to sterem wysokości szarpnęło nie na żarty. Ki diabeł wodę mąci… Przyjechał inny modelarz na lotnisko i pyta się co tak latam jak pies z pęcherzem po całym arelae. Wykładam kawę na ławę a o rzeczę patrz. Wypuszcza cesne 480 - nadajnik taki jak nasz (o przypomniała mi się nazwa Art-tech) wlatuje w pewien obszar i widzę gwałtowne szarpanie modelu. Mówi widzisz "trójkąt bermudzki" na tej aparaturze zawsze tam jest cyrk. Bierem więc swą cesnę z nadajnikiem pelikana letem tam gdzie on. Kręcę się i nic mi się nie dzieje. Mało tego nigdy nie zaobserwowałem takich cyrków na tym nadajniku. Podobnie na T 9x. Dziś już na tym nadajniku nie latamy. A teraz w oparciu o wiedzę "zawodowo - hobbystyczna" a siedzę właśnie w oparach kalafonii zasypywany bitami z asemblera… Otóż moja opinie była i tu się zgodzę dalece idącym uproszczeniem by darować sobie wykłady. Ale skoro już wywołany jestem do tablicy to lecimy. W każdym paśmie są zakłócenia. A już jak amen w pacierzu w 2,4Ghz. Ale nadajniki, które wykorzystują tę częstotliwość mają to troszeczkę inaczej rozwiązany. Jest tam szereg rozwiązań np. FHSS, adresacja nadajnika, suma kontrolna pakietu. Samo 2,4 Ghz też jest umowne bo jest tam kilka kanałów dostępnych i między nimi można skakać. Jak w fifirifi wifi. Pakietów w eterze jest całe mnustwo, ale odbiornik akceptuje te, których adres jest zgodny z jego własnym, (dlatego może obok siebie pracować wiele nadajnik-odbiornik bez większego ryzyka) i suma kontrolna się zgadza. Oczywiście nadal upraszczam. Bo chyba nie chodzi tu o specyfikację techniczną, ale o idee. Oczywiście może dojść do sytuacji czarna d....pa np. Na lotnisku jest ogromna ilość tych samych aparatur. W eterze jest taki śmietnik, że odbiornik nie może wyłuskać swoich pakietów lub łapią 1/n wysłanych. Lub też np. to, co dotknęło Ciebie Irku. Wleciałeś w obszar gdzie pracował, bradzo silny tor 2,4Ghz (np radiolinia). Zagłuszyło to twój nadajnik i odbiornik nie reagował na pakiety. (to moja hipoteza) Tak, więc nie częstotliwość jest tu różnicą, lecz protokół transmisji i kontroli i dlatego uprościłem to do aparatury analogowej kontr cyfrowa. Szansa, że przy tg 9x włączy nieprzewidywalnie silnik jest bardzo mała, bo lewy sygnał musiałby mieć prawidłowy adres i jeszcze suma kontrolna powinna się zgadzać -jak trafienie w totka. Za to brak reakcji odbiornika owszem bardzo prawdopodobne. Po prostu nadajnik nie może wyłuskać swojego pakietu danych z eteru. Innymi słowy technologia 2,4Ghz nie jest cudowna ze względu na samą częstotliwość a na szerokie spektrum możliwości, jakie daje przy relatywnie niskiej cenie (obecnie) w połączeniu z dobrodziejstwem cyfrowego dorobku ludzkości. A i pytanie, bo bardzo mnie to ciekawi. Dla czego uważasz, że te problemy z drugiego przykładu, jaki podałeś mają bezpośredni związek z nieprawidłową pracą toru najdnik-odbiornik? Jaka jest twoja hipoteza, co do tych wydarzeń? Pytam, bo miałem kiedyś podobne zdarzenie, ale winny był regulator.
 14. Jeśli latasz na anologowej Aparaturze to sam sobie udzieliłeś odpowiedzi - zakłucenia. Ja tak mam jak latam na 40Mhz.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.