Jump to content

Shark 20 i Delta Peak


Marcin

Recommended Posts

  • 3 months later...

Wygrzebalem stary post... PRZEPRASZAM

 

 

Poniewaz moj shark 20 (a podobno i nie tylko moj) ma problem z deltapeak przy ladowaniu pojedynczych ogniw NIxx mam ustawiona najczulsza wartosc. Mimo to nie zawsze rozlancza prawidlowo :(

 

Przy ladowaniu pakietow powyzej 4 ogniw korzystam z automatu.

 

Pozdrawiam

Adam

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

Podłącz Sharka do komputera przez USB.Polecam program SharkLab.Można ściągnąć z sieci.Podłącz pakiet na którym ładowarka nie wyczuwa spadku napięcia i włącz ładowanie.Na Ni-Mh pod koniec ładowania napięcie rośnie stopniowo a potem dość szybko spada.Możesz odczytać wartość maksymalną napięcia ładowania i tą po spadku napięcia.Różnicę podziel przez ilość ogniw w pakiecie i wyjdzie Ci spadek na pojedynczym ogniwie w mV/celę.Potem możesz zaprogramować pamięć z ustawionym deltaV dla konkretnego pakietu.Jak nie znajdziesz programu w sieci to daj znać.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Witam Kolegów. Też mam właśnie Sharka 20 i nie moge dojść do ładu z tym ustawieniem D.Peak. Może ktoś mi powie co powinienem zrobić. Z góry informuje że program e-station ani żaden inny po prostu u mnie na komputerze nie działa. Wyskakuje ciągle brak połączenia... ładuje ostatnio pakiet ukumulatorów. Jest to Pakiet Ni-cd o pojemności 1600. Złożony jest z aku (Firma LRD). Nic więcej na akumulatorkach nie pisze. Powiem tylko że jest to pakiet od startera do Savage x. Może ktoś mi powie jak ustawić ten współczynnik? W pakiet za żadne skarby nie chce wejść nawet 100% pojemność, a nie mówiąc już o tych 40% wiecej których porostu sie nie da w niego wcisnąć.Dzieje sie tak:

1)

Pakiet ładowany prądem 0.4A

V.Peak ustawiony na Default

Przed ładowaniem pakiet rozładowuje ładowarka do 0.8V na cele

Wchodzi około 1260mah Zimny aku

2)

Pakiet ładowany prądem 0.7A

V.Peak ustawiony na 5mV

Przed ładowaniem pakiet rozładowuje ładowarka do 0.8V na cele

Wchodzi 1300mah Zimny aku

3)

Pakiet ładowany prądem 0.7A

V.Peak ustawiony na 15mV

Przed ładowaniem pakiet zostaje rozładowany do 0.8V na cele

Wchodzi około 1478mah I tu dopiera pakiet miał 30 stopni wedłu czujnika Sharka!

4)

Pakiet ładowany prądem 0.7A

V.Peak ustawiony na 20mV

Przed ładowaniem pakiet zostaje rozładowany do 0.8V na cele

Wchodzi około 1570mah Temperatura też 30 stopni celcjusza.

 

Ladowałem też ostatnio tą ładowarką aku w moim nadejniku futaby. Jest w niem 8 akku Vipoow o pojemności 2000mah Ni-mh. Rozładowałem je wcześniej do 0.9V na cele. Z ustawieniem V.Peak 5mv Weszło do nich 350 mah... A gdy V.Peak było ustawione na Default udało sie wcisnąć 1000mah. Co ja robie żle?? :(

 

Kolego"alenik" piszesz że powyżej 4 aku masz V.Peak ustawiony na automat. Czyli Default? A to nie wyłącza całkowicie tej funkcji?? Jak ładowarka ładuje ci pakity Ni-mh i Ni-cd? Czy wchodzi w nie te zalecane 40% pojomności wiecej ??

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

E-station to porażka, mam SharkLab i ten działa prawidłowo.Potrzebny jest jeszcze driver do USB.Z tego co pamiętam uruchamiałem w trybie zgodności z WIN98

Link to comment
Share on other sites

Ściągnołem też ten programik. Ale cały czas pokazuje NOT CONECT... Sławekmod s kąd wziąść ten driver? Ale uruchamiałeś w ten sposób sie rozumie ten program. Tak?

 

 

Zrobiłem jak mówiłeś i chodzi aż miło :D. To zrobie ładowanie aku i wtedy wrzuce fote. Chodziłoby mi o pomoc w określeniu tego V.Peak... Dzięki Sławko!

Link to comment
Share on other sites

Więc tak. Zrobiłem rozładowanie pakietu od MX-12, a następnie ładowanie. Ma pojemność 1700mah, ładowany prądem 0.7A.

To linki do plików SharkLab z końcowych momentów ładowania, pliki do pobrania:

 

https://www.yousendit.com/download/VGlmS3duTkFFd2QzZUE9PQ

 

http://www.yousendit.com/download/VGlmS3dpZ2dlM1JMWEE9PQ

 

Oraz wcześniejsze rozładowanie tegoż aku:

 

http://www.yousendit.com/download/VGlmS3d1K3gzMWxMWEE9PQ

 

Czy z tych wykresów ładowania da sie określić jakie w tej ładowarce na ten konkretny pakiet powinno sie ustawić V.Peak??? Jak to zrobić???

Sławku czy mógłbyś mi podać z których minut ma wziąć wartości napieć aby je zróżnicować i potem podzielić przez ilosć ogniw?, i jak władować w aku te 40% wiecej energii?

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

Informacje o wartości delty leżą pomiędzy szczytem napięcia na pakiecie w trakcie ładowania (występuje to przed jego zakończeniem) a wartością napięcia w którym ładowarka zakończy ładowanie i to jest właśnie ten moment kiedy następuje całkowite naładowanie a przeładowanie powoduje spadek napięcia.To właśnie ten moment wyczuwa ładowarka i kończy ładowanie.

 

Pakiety Graupnera są kiepskiej jakości, przynajmniej te co ja miałem.ładuj prądem 0.2-0.4A i powinno wejść więcej.

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

Przypuśćmy że podczas ładowania masz max napięcie pakietu odczytane z wykresu 12.50V , potem napięcie spada o kilkadziesiąt milivoltów i utrzymuje się tak przez dłuższy czas.W tym momencie ładowarka powinna wyłączyć ładowanie.Jeżeli nie wyłączy to odczytaj wartość tego napięcia.Przypuśćmy że to napięcie to 12,480V.Czyli różnica wynosi 20mV.Ustawiasz deltę na wartość 20mV i tyle.Podczas następnego ładowania jak pakiet osiągnie max napięcia a potem napięcie spadnie o te 20mV to ładowarka zakończy ładowanie.Ciężko tu mówić o ustawianiu delty przeliczając na 1 celę gdyż podczas ładowania ni -XX napięcie nie ma znaczenia , ważny jest prąd ładowania.Dlatego deltę ustawia się dla całego pakietu.Natomiast z pakietami 4-celowymi jest tak że delta czasem nie działa pomimo odczytania wykresów i ustawieniu jej wartości manualnie.

 

Zapisz wykresy jako BMP i okażę Ci te miejsca w któych widać spadek napięcia.

Link to comment
Share on other sites

No ok. Oto one :)

 

c6a5c88834998374m.jpg

 

A to link do zdjęcia

 

http://images36.fotosik.pl/129/c6a5c88834998374med.jpg

 

Mam jeszcze pytanko co do programu SharkLab. Jeżeli ładowanie trwa powiedzmy 4 godziny, to wykres jest bardzo ściśnięty i pomniejszony. Powiększać można kółkiem w myszce komputerowej. Natomiast nie wiem jak można przesuwać cały wykres.? Bo czym bardziej się powiększa to całość ucieka do początku wykresu. A gdy akurat interesują nas szczegóły z końca to jak to zrobić??

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

No właśnie tego przeglądania szczegółów w programie nie udało mi się uruchomić.

 

 

c6a5c88834998374.jpg

 

Powyżej zaznaczyłem różnicę napięć na jaką trzeba ustawić deltę.Pokazałeś co prawda ostatnią fazę ładowania ale widać ten spadek.Natomiast najeżdżając myszą na dowolny fragment wykresu naciskając któryś przycisk myszy mamy natychmiastowe dane o parametrach ładowania w punkcie który wskazujemy myszą.Spadek zaznaczyłem czerwoną strzałką.

Link to comment
Share on other sites

Ok. Czyli mamy 12.51V Max i 12.25V Min. Różnica to jakieś 0.26V. Rozumiem że odpowiada to ustawieniu w mojej ładowarce V.Peak 20mV?

Chcąc skrucić okrs w którym jest spadek napięcia i rośnie temperatura pakietu to musze Zmniejszyć wartość tego V.Peak. Ale jak tak zostawie to chyba nie będzie żle to działało na aku.?

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

Ustaw deltę na 20mV , prąd na 0.3A i ładuj.Jak delta nie zadziała z jakiś powodów to po 10-12 godzinach pakiet i tak będzie naładowany.Co do rozładowania zrobiłem eksperyment i ustawiłem rozładowanie do 0.2v/celę.I okazało się iż napiecie powoli spada do około 0.6 v na celę potem następuje ostry spadek napięcia a potem z pakietu wychodzi jeszcze kilkadziesiąt mA.Nie zauważyłem negatywnego skutku dla pakietu ale pozytywnego też nie.W każdym razie ja ustawiam rozładowanie na 0.8V/celę dla ni-cd jak i ni-mh i jest ok.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.