Jump to content

Zboczowy akrobacik


Tomek_W

Recommended Posts

Troszkę nam się Alule znudziły, więc postanowiliśmy z Pawłem wystrugać coś nowego :)

 

Efekt 1 wieczoru myślenia i kilku wieczorów strugania wygląda tak:

 

 

15444fac9531133d.jpg

 

 

 

f1fce8cf61016d90.jpg

 

 

Dziś miał być oblatany, ale marznący deszcz skutecznie nas uziemił.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply
Mamuth - zrób sobie alule czy coś na tan kształt. Do latania przed nosem idealne

Alule bede mial za tydzien :)

Ale szukam jakiegos akrobata zboczowego - mial nim byc Bedlam, niestety na wskutek mojej nieuwagi zniszczone zostalo skrzydlo :oops: i zgnieciony kadlub zanim skonczylem :cry:

Link to comment
Share on other sites

Mammuth, to ma być le fish dla ubogich...

Narazie dla wszystkich zainteresowanych troche danych: (wymiary w cm )

rozp. 100

dług. 75

cięciwy. 24 nasada - profil SB 96V

15 końcówka - profil SB 96 VS

Płat wycięty ze styropianu z dzwigarem z naklejonego rowingu węglowego. Lotki odcięte z profilu. Kadłub i stateczniki to depron 6mm. Cały model pokryty taśmą. Szybowczyk z założenia ma służyć do " powygłupiania " się na zboczu, a nie wożenia się tam i nazad. Jutro wrzucimy więcej fotek. Plany jako takie istnieją jak narazie tylko w mojej głowie, najpierw musze sprawdzić czy toto ( bez obrazy, motylasty ) poleci i jak będzie się spisywało , wtedy się pomyśli. Proszę więc o wyrozumiałość. Aha, model na razie nie ważony.

 

pozdrawiam

P.S. Jakiś filmik się nakręci.

Link to comment
Share on other sites

to ma być le fish dla ubogich...

Raczej dla tych co potrafia go sobie zbudowac :)

Podobienstwo zauwazylem ;)

Szybowczyk z założenia ma służyć do " powygłupiania " się na zboczu

Za czyms takims sie wlasnie rozgladam :roll:

 

Zycze sukcesow z oblotem.

Link to comment
Share on other sites

Model został dziś oblatany z ręki. Przy bezwietrznej pogodzie przeleciał 2 odległości między słupami elektrycznymi, czyli blisko 100m. Szok :) Pierwsze wrażenie jakie odniosłem (pilotowałem) było takie, że jest mało wrażliwy na stery, dopiero później załapałem, że ustawiłem D/R i wychylenia maksymalne były zmniejszone o 2/3 :) Poza tym model leci bardzo gładko, na stery reaguje bardzo dobrze (jak już się D/R wyłaczy), trzyma się powietrza bardzo ładnie i - napiszę to jeszcze raz - ma doskonałość która wszelkie Alule momentalnie kasuje :D

 

Czekamy na wiatr, żeby zobaczyć jak się sprawdzi na zboczu :)

 

A teraz parę fotek, jak to jest zbudowane plus opis :)

 

Konstrukcja dziobu, jak widać - 4 warstwy depronu 6mm sklejone żywicą i wklejone między 2 ścianki również z depronu 6mm - gładkiego. W kadłubie są poza dziobem 3 wręgi, górna i dolna ścianka kadłuba również są z depronu 6mm. Całość jest bardzo sztywna.

68a1f3c3f46938fa.jpg

 

Cała konstrukcja x2 żeby zobaczyć ogólnie jak to wygląda bez pokrycia :) Ogólnie - skrzydło styro, łączone na pasek tkaniny szklanej. Lotki są laminowane z góry i z dołu matą szklaną - to rozwiązanie jest dobre, lotka jest bardzo sztywna, ale dość ciężka. Zastosowanie ciężkiej maty uzasadniamy tym, że po prostu testowaliśmy modelarskie zastosowania materiału który można kupić w sklepach budowlanychg za grosze. Lotka jest laminowana na całym rdzeniu, potem dopiero jest odcinana, zawias jest z taśmy, wzmocnienie krawędzi to balsa 3mm. Stateczniki depron 6mm wzmocnione balsą 5mm.

d6aa7dccb71be43b.jpg

6589fa39352c90de.jpg

 

Ciekawy patent z serwami, po kolei od lewej czyli od przodu serwo lotek, wysokości i kierunku, przy czym środkowe serwo jest zamocowane wyżej niż "tylne" dzięki czemu bowdeny mijają się bez kombinacji i można było zrobić wąski kadłub, w którym nie trzeba skracać orczyków serw żeby się mieściły. Serwo lotek jest jedno, ma orczyk przedłużony dwoma kawałkami pręta węglowego 2mm i to przedłużenie łączy się z popychaczami na zewnątrz kadłuba. Jak to wygląda widać na następnym zdjęciu...

7f3ce0ff7338aa76.jpg

 

...czyli na tym. Pręt przedłużający orczyk wychodzi na zewnątrz kadłuba i łączy się przy pomocy termokurczki (patent rodem z Extrima) z pręcikiem wklejonym w lotkę. Lotki są napędzane popychaczami, a stery bowdenami, bowdeny na końcu również łącza się z pręcikami wklejonymi w stery za pomocą termokurczki.

7049b5ddeb55e292.jpg

Link to comment
Share on other sites

Co do wyposażenia, bo wcześniej nie napisałem.

 

Serwa 3x TP 9g

Pakiet AAA 900mAh

Odbiornik R16scan - tu będzie niedługo wymiana na coś tańszego, bo kurcze głupio latać z odbiornikiem za kilkaset PLN modelem, który z pozostałym wyposażeniem kosztuje 80 :)

 

Jeśli ktoś ciekawy - płaty wycięte ze styro FS-20 (20 kg/m^3)

Link to comment
Share on other sites

Ja również chętnie poczynię taki model, bo wygląda jak i lata bardzo ciekawie :wink: , tylko jest jeden problem, wycinanie rdzeni, niestety dużo ludzi nie ma możliwości wycięcia sobie takich rdzeni może jakiś projekcik grupowy :wink: , rdzenie za opłatą, a kadłub to już każdy myślę sobie poradzi.A na piwko dla Pawła coby narysował plany myślę że pieniądz sie znajdzie :wink:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.