Skocz do zawartości

Aparatura pod Heli


Decha
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Nadszedł czas zakupu apki już takiej docelowej do obsługi Heli. Obecnie mam Blade MCX 2 pracujący w systemie spektrum DSMX2 + nadajnik bladea 4ch. W planach mam zmontowanie HK-450 ew zakup oryginału Aligna w któreś z wersji (pro, sport ).

 

Jakiego producenta wybrać? Zależy mi na sprzęcie sprawdzonym i niezawodnym jak każdemu chyba. Telemetria fajnie aby była choć na początku pewnie będzie zbędna. Sam zastanawiałem się nad Spektrum Dx8 ( ten próg cenowy to raczej max ), ale może dla Heli są leprze apki ? Może coś z Futaby, HiTec-a, JR, Graupner??

 

Z tego co widzę chyba większość ludzi lata na spektrum ale może sie myle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Każda aparatura z programem do heli może być. Im wyższy model tym w przyszłości będziesz miał więcej dodatkowych opcji (nazwijmy je tuningowych) do wyboru. Ale tez bez przesady. Ja latam na Graupnerze i zarówno MX12, MX16 jak i MX20 mają programy do heli. Ale polecam MX16 a najlepiej MX20 ze względu na uniwersalność i ilość funkcji. Szczególnie jeśli nie tylko chcesz latać helikiem. Ale to już niestety dość drogi nadajnik. Koledzy latający na innych aparaturach pewnie w zbliżonym tonie sie wypowiedzą.

Spektrumy (Dx8) są przyjazne helikopterom ze względu na menu, i mnogość poradników w sieci. Ale...ja bym nie skorzystał. Bo nie tylko helikopterem latam ;)

 

A przed zakupem warto przeglądnąć instrukcje interesujących nas aparatur. To wielce pomaga w wyłapaniu funkcji które oferują. Bo czasmi sie wydaje że cos powinno być...a to nie jest dostępne w tej wersji aparatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opinię najlepszych (głównie mam na myśli najbardziej niezawodnych) aparatur ma firma Futaba i JR Propo. Wystarczy spojrzeć na byle jakich zawodach na to, czego używa większość zawodników i zwykle przeważają Futaby. Zaraz zaczną się posty typu, mam Graupnera, więc polecam Graupnera; mam Spekrtrum, więc polecam Spektrum, itd. Osobiście miałem w rękach Futabę i Hitec'a dużo przeglądałem różnych for, itd. i moje zdanie jest takie- mimo tego, że Futaba i JR należą do najdroższych aparatur, to chyba jednak lepiej dołożyć. W Spektrum słyszy się o problemach z potencjometrami i zakłóceniami, ale być może producent w większości je wyeliminował, w Hitec'u od czasu do czasu mogą się pojawić pewne problemy, Graupner niby dobry, ale też słyszy się o niedoskonałościach. Tak więc sam musisz podjąć decyzję. Przed zakupem najlepiej poszperaj na forach (przede wszystkim amerykańskich) i zobacz co ludzie o nich piszą. Jeśli zauważysz, że jakiś problem pojawia się od czasu do czasu, to taka aparatura jest dla mnie całkowicie skreślona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega o jakich zawodach pisze? Bo na tych co byłem (nie tylko krajowych) to niestety jakoś nie widziałem znaczącej przewagi futab czy jrpropo. A może i wręcz przeciwnie. Nawet dobrzy zawodnicy używali chociażby Turnigy....więc proponuje odłożyć to stwierdzenie do kosza. I używali tych aparatur do modeli znacznie poważniejszych (droższych i szybszych) niż modele halowe. No chyba że możesz podać trochę szczegółów. Tak samo jakieś insynuacje dotyczące niedoskonałościach Graupnera - nie wiemy to nie piszemy. Bo bajki każdy może pisać. Każde dziecko czy modelarz jest bardzo często zachwycone nowa aparaturą którą właśnie nabyło. A jej jakość wychodzi po długim czasie użytkowania. Tak samo chwilowe problemy z jakąś aparaturą - to niestety sie zdarza nawet najlepszym. Zimne luty, wadliwy firmware czy wadliwe połączenia były również w aparaturach które tak polecasz. I niestety cięzko je zdiagnozować bo pojawiają sie losowo. Przy tak masowej produkcji nie sa do wyłapania w fabryce. W jednych renomowanych aparaturach psuje sie wyświetlacz, a w innych niby zawodnych po 700godzinach używania nic sie nie dzieje. Prosze jak już piszesz porównanie, to niech będzie obiektywne i poparte faktami a nie pisanie o 'dupie Maryny' - bo jak sie ma Twój post do tematu wątku? Przecież on szuka Damian forum ;) rzeczowych odpowiedzi zapewne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega o jakich zawodach pisze?

Np. o XFC. Spokojnie, nie miałem zamiaru wywołać takiej burzy. Celowo napisałem "zwykle przeważają Futaby". Byłem kiedyś w Tarnowie na zawodach szybowcowych i tam chyba przeważały Graupnery. Może stwierdzenie "zwykle", nie było najlepsze, ale z tego co ja obserwuję, to wydaje mi się, że Futab jest na prawdę dużo i to one najczęściej wpadają mi w oko najczęściej jeśli chodzi o różne relacje z zawodów (nie wykluczam, że jest to pewien przypadek). Co do Graupnera- momentami zastanawiałem się właśnie czy go nie kupić, ale po przeczytaniu artykułu w jednym z RC Przegląd Modelarski, sprawdzeniu ocen na pewnej stronie i słysząc o pewnych (rzadkich) niezbyt normalnych sytuacjach, zdecydowałem, że moją kolejną aparaturą będzie Futaba.

 

PS. Modele halowe, mimo tego, że są lekkie i wyglądają na dosyć proste, wcale nie należą do najtańszych (mam na myśli zawodnicze modele, a nie coś tam do polatania w okół domu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to co do Graupnera z HOTT złe a nawet bardzo zle informacje otrzymałeś. Jak wiesz o poważnej wadzie lub dysfunkcji chętnie poslucham. Jakos znam wiele osob ktore ostro lataja i nikt nie narzeka. A wrecz przeciwnie. Bo niezbyt normalna sytuacja to jest to co puszesz ;) A z Futabami na zawodach to rzeczywiście Ci sie wydaje.

A jesli chodzi o halowki-to dobrze wiem ile kosztuje wyposażenie i model. I jest to stosunkowo niska kwota jak za model wyczynowy.

No to co powiesz nt aparatur do helika? Budżetowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to co powiesz nt aparatur do helika? Budżetowej

Futaba T8J. Jak na Futaby jest na prawdę tania i obsłuży każdą tarczę, jaka istnieje na świecie, można nawet rzec, że jest bardziej przystosowana do helików niż samolotów/ szybowców. Nie znam poważnej wady HOTT i nikomu nie chcę go odradzać, bo wygląda na bardzo dobry system. Ale za mną przemawia Futaba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna, choc teraz lepiej brac z coś z telemetrią. Albo z możliwością rozbudowy o moduły telemetrii. Np do pomiaru napięcia pakietu. Aparatura sygnalizuje niskie (lub ustalone) napięcie na dowolnej z cel. I nie trzeba żadnych brzęczków w modelu. Zawsze jest czas na wylądowanie. Lub na stwierdzenie która cela w pakiecie pada ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna, choc teraz lepiej brac z coś z telemetrią. Albo z możliwością rozbudowy o moduły telemetrii. Np do pomiaru napięcia pakietu. Aparatura sygnalizuje niskie (lub ustalone) napięcie na dowolnej z cel. I nie trzeba żadnych brzęczków w modelu. Zawsze jest czas na wylądowanie. Lub na stwierdzenie która cela w pakiecie pada ;)

 

A czy mógłbyś tak łopatoligicznie mi wyjaśnić czym telemetria różni sie od brzęczka?. Pytam,bo myślałem nad tym,fajna sprawa mieć podgląd tyle,że na mój chłopski rozum to nie bedzie prrzydatne dla mnie,czyli latacza w zasięgu wzroku "słuchu" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi jednak o coś innego.Brzęczek ma to do siebie,że robi pomiar ze wszystkich cel i go uśrednia.Miałem takie sytuacje,że zaraz po starcie,jak silnik był na max obrotach to brzęczek darł ryja a przeca pakiecisko było naładowane :D. myślałem,że może czujniki z telemetrii jakoś to inaczej liczą czy cóś :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar napięcia w pakiecie modelu to na czasy obecne mniemam jako podstawę, a skoro napięcie to i reszta bajerów skoro wydaję już wg mnie sporą kase na radio to niech to będzie wersja full nie demo xD

Do tej pory latając Bladem mcx2 nie musiałem zawracać uwagi na parametry apki jak ma w sofcie, cZyNo napisał że warto przejrzeć manuale aby obadać możliwości nas interesujące. Problem w tym że nie wiem co taki nadajnik powinna mieć ( oprócz program heli ale to definicja dość ogólna ).

Może jakiś temat na forum ktoś o tym widział ew mógłby przybliżyć listę opcji wymaganych i takich opcjonalnych typowo pod heli.
nadajnik będzie służył tylko pod Heli, nie planuję wykorzystanie pod innego typu modele.

nadajnik Futaba = zgodność tylko z systemem Futaby (odbiornik)? Czy ma to zastosowanie do wszystkich producentów czy sa jakieś hybrydy typu można wybrać system komunikacji z odbiornikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy producenci robią też podróki, ale nie do wszystkich aparatur (modułów). Na pewno nie będzie problemu jeśli chodzi o systemy FASST (Futaba), DSM2 (starszy Spektrum i straszy JR Propo) oraz od niedawna AFHSS (Hitec). W noedługim czasie będą też chyba podróbki S-FHSS (Futaba), a co do reszty firm, to nie wiem ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, konkretna odpowiedź, czyli kupując apkę danego producenta muszę liczyć się z tym że każdy odbiornik musi być w tym samym systemie. Dzięki za to Gex.

Obecnie zapoznałem się wstępnie z dokumentacją do DX8 ( Spektrum) i Aurora 9 (Hi-Tec), szczerze wyglądem i możliwością konfiguracji przypada mi do gustu Aurorka ale juz czytałem ze miewają zwiechy ekranu dotykowego, o ile ma to miejsc e tylko podczas konfiguracji i nie ma wpływu na sam lot to idzie to przełknąć jako ze obstawiam soft jako winowajcę.

 

Jeszcze nie zapoznałem się z Futabą i JR-em, Graupner. Duży wybór jest , z jednej strony dobrze xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam te aparatury, które mają jak najmniejszy frame rate. Niestety w Hitec'u jest on dosyć duży, bo o ile się nie mylę, wynosi 18,9 ms (w Aurorze 9X chyba jest możliwość ustawienia mniejszego). W Spektrum (DSMX) są dwa tryby, chyba ok. 19 i 12 ms, ale producent mówi, że jest on tylko dla serw cyfrowych. U Futaby frame rate wynosi 13,6 ms w trybie normal i 6,8 ms w trybie high speed (tylko cyfrowe). Tutaj pragnę zaznaczyć, że w Internecie jest dużo błędnych informacji. W aparaturach T6J i T8J, modulacja S-FHSS nie jest w opcji high speed, a frame rate wynosi 13,6 ms, a nie 6,8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.