Skocz do zawartości

toto 5 - laminowanie kadłuba


Krzyś63
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałem zacząć budowę toto 5. Nigdy nie laminowałem, poza drobnymi elementami (wzmacnianie połączeń). Planuje zacząć od wykonania kadłuba metodą traconego modelu (kopyto styropianowe). U kolegi Motylastego jest ogólny opis. Chciałbym więcej szczegółów tj liczba warstw, jak tkanina ( granulacja), jak zaimpregnować kopyto, itp.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 i za razem 2: Ja bym zrobił np. 3 warstwy 110g.

Ad.3 O ile się nie mylę, to w metodzie traconego styropianu nie trzeba niczym impregnować kopyta. Inna bajka jak robimy formę - wówczas należy posmarować je grubą warstwą np. pasty do butów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego Wojtku fajnie że próbujesz nowych metod i tu pytasz. Rozdzielacz nie jest potrzebny aczkolwiek jeśli chcesz robić kopyto ze styropianu (polecam styrodur) musisz zwrócic uwage na to że żywica wpłynie w rowki co są w styropianie i od wewnetrznej strony kadłuba powstaną brzydkie ,,wasiki" z żywicy .Aby temu zaradzić musisz kadłub zabezpieczyć ja uzywałem taśmy, ale to tez nie jest idealne rozwiązanie , najlepiej styrodurowe kopyto niczym nie zabezpieczasz a potem tylko wyrywasz styrodur i reszte wypłukujesz rozpuszczalnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze następne pytanie

-Posiadam tkaninę o gramaturze 33g i 25g - była by odpowiednia i wtedy trzeba np. 4 warstwy. Wydaje się, że lepiej więcej warstw z cienkiej tkaniny?

-Proszę więcej szczegółów co do samej techniki laminowani - paski tkaniny czy lepiej większy kawałek?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy musi podpasowac pod siebie ja robie z grubszej tkaniny i wiekszych elementów/kawałków co do tkaniny jaka opisałes nie będzie ci sie dobrze układać ale możesz zastosować ,pytasz ile warstw ja zrobiłem nie jeden kadłub z 4 warstw ale to były 80 i powyżej , te cieńsze tkaniny jakie podałeś nie chca sie tak układać, i jeszcze ważne jak duzy ma być ten kadłub.

Jak to jest twoj pierwszy kadłub co sam go wykonujesz uzyj styroduru i przydałby ci sie rowing jeszcze

tu masz jeden z moich projektów może ci sie przyda: http://pfmrc.eu/inde...ngo-motoglider/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadłub Tota-5 nie jest duży, daj trzy warstwy tkaniny, w miejscu pod płatem możesz dać cztery.

I tak część zeszlifujesz w trakcie obróbki skorupy.

W sumie nie pamiętam już ile warstw dawałem w prototypie.

Samo kopyto zrób ze styroduru. Po wyszlifowaniu możesz je przemalować SIDOLUXEM do podług.

SIDOLUX pozamyka pory, nie musisz dawać rozdzielacza, wszak i tak później będziesz wypłukiwał styrodur acetonem lub nitrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.