Skocz do zawartości

mx12 - antena


Krzako

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuję anteny do nadajnika mx-12, gdyż moja się złamała :(. Znalazłem taką w 2 sklepach - w tym tańszym (OL-PEN model) kosztuje 70zł+przesyłka. Wydaje mi się, że to sporo za kawałek metalu. Przykładowo antena od Sanwy VG6000 i podobnych kosztuje 28zł :/. Wiecie gdzie można kupić antenę do mx-12 w normalnej cenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena to kawałek metalu - ale z Graupnera, czyli drogi kawałek metalu :) Taniej chyba nie kupisz - jedyne co Ci pozostaje to kupić inną o dokładnie takiej samej długości i dopasować gwint ze starej anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to klops. Muszę sie wypytać o różne anteny :P. Zacznijmy od optica (który jest bratem mx-12, ale od innej matki :lol: :mrgreen:). Może mi ktoś podać długość anteny Optica oraz średnicę najgrubszego segmentu ?

 

Edit:// Przydała by się jeszcze informacja na jaki gwint przystosowana jest nasadka anteny :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fokker napisal mi, że jego antena od optica ma 109 cm (fragment wystający z nadajnika). Moja antena (fragment wystający z nadajnika) ma 104 cm. Średnica najgrubszego segmentu w opticu to 10,3mm, u mnie jest to 10mm. Gwintu jeszcze nie znam, jeśli ktoś wie jaki gwint jest w opticu to proszę o odpowiedz. Antena grubsza o 0,3mm zmieści się u mnie w obudowie, pytanie czy jak będzie dłuższa o 5cm to czy będzie to miało jakiś zły wpływ na nadajnik lub zasięg ? Co o tym myślicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
I jak antena bo mi też się złamała.

 

Ja dałem sobie spokój i zamówiłem w modelarski.com za 66zł (najtaniej gdzie znalazłem). Antena od optica ma inny gwint, więc trzeba by się bawić w gwintowanie, oraz jest dłuższa. Na elektroda.pl powiedzieli mi, że starczy jak będę rozwijał to takiej długości jak jest antena od mx, ale znając mnie to bym o tym zapominał :devil: a boję się konsekwencji które by mogły z tego wyniknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica anteny nie jest ważna. Może być nawet w jakiś sposób wyprostowana metalowa struna E od gitary. Natomiast najważniejsza jest długość anteny, razem z częścią wewnątrz radia (plastik dla fal radiowych 35 mhz nie istnieje). Także praktycznie każde proste metalowe "coś" będzie działało. Prosty drut byłby o niebo lepszy zamiast teleskopu - teleskop na pewno generuje jakieś niepotrzebne straty (mi parę razy zdarzyło się, że końcowy stopień anteny był zbyt luźny - obrobiony i gdy ruszałem radiem, to serwa bardzo drgały)

 

Pozdrawiam - Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak porownalem ceny anten w sklepie elektronicznym (odpowiednia dlugosc tylko na zamowienie), a w modelarskich, to wyszla mi roznica 5-10x.

W zwiazku z powyzszym zlutowalem maja zlamana antene wzmacnajac ja nieco z boku blaszkami, potem owinalem tasma izolacyjna. Tak wlasnie stalem sie wlascicielem najbardziej dziadoskiej anteny na tym forum.

Ale dziala.

 

baxter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wlasnie stalem sie wlascicielem najbardziej dziadoskiej anteny na tym forum.
Z tym się nie zgodzę. Najbardziej dziadowską antenę to mam ja ! Jakiś czas temu gdy miałem ochotę polatać a anteny nie było to moją "naprawiłem" wsadzając segmenty tak jak być powinny i sklejając taśma pakową, żeby się nie wysuwały. Jak się można domyślić w którym z lotów dopadły mnie zakłócenia... Ciekawe dlaczego :crazy:. Naszczęście nowa już zamówiona i jutro ide wpłacić kasę :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.