Skocz do zawartości

Schemat BEC


elektron

Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytaj sobie wątek:

http://forumrc.alexba.eu/ipw-web/bulletin/bb/viewtopic.php?t=2420

 

Na drugiej stronie Zbig pisze jak podnieść napięcie o 0,6-0,7V - dołożenie zworki omijającej diodę da ci regulację napięcia na wyjściu.

 

GAN

P.S. Lepszego zespołu od elektroniki modelarskiej niż Zbig/Tomasz Gumny/Kostek ciężko będzie Ci znaleźć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Panowie za pomoc ;) Zlutowalem wlasnie prostego Beca opartek na 7805.

Chcialem kupic 2840 tak jak Zbig radzi ale nie udalo mi sie - bede mial go w piatek i zrobie kolejny ukladzik :)

Wymiary Beca - 25x25x35mm

Waga : 20g z kablami ( niestety:()

 

Tak sie prezetuje gotowy uklad :

DSC00271-2.jpg

DSC00272-2.jpg

DSC00273-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Temat trochę stary ale nie spotkałem innych schematów. Mam takie pytanie, jak dużo mocy jest traconej w postaci ciepła (czyżby blisko połowa?)? Jak wyglądałby czas latania na takim BEC w porównaniu do fabrycznych.

Czy faktycznie warto stosować takie rozwiązanie, są stabilizatory i do 3A...

 

Spotkał ktoś jakieś ciekawe układy, czy po prostu nie ma sensu budować BEC -korzystniej wychodzi kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie, jak dużo mocy jest traconej w postaci ciepła (czyżby blisko połowa?)?

Przy LM78T05 i innych liniowych (Uzasilania - Uwyjściowe)*J. Przy napięciu zasilania ok. 10V to już połowa. Dla zwiększenia sprawności można zastosować przetwornicę, np. ST1S10PHR, jednak kosztują trochę więcej i do działania nie wystarczą im cztery kondensatory :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto spróbować użyć stabilizatora impulsowego. Przykładowo układy takie jak lm2576 czy nowszy lm2596 dają 3A bez dodatkowego chłodzenia. Potrzebują kilku elementow dodatkowych w tym dławika. Niestety polutowanie na pająka może nie zdać egzaminu, ważne jest prowadzenie ścieżek masy. W 15zł jednak powinno się udać zmieścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tylko podłaczając się pod temat pokaże mój BEC zrobiony na LM1084it-5.0. Po zainstalowaniu tego ustrojstwa bez problemu działa tam gdzie nie wyrabiał BEC z regla turnigy PLUSH BEC 3A gdyż ten zbudowany ma wydajnośc 5A . Jak widać zastosowałem spory radiator ale dzięki temu układ jest tylko lekko ciepły, oraz dołozyłem diode LED aby było wiadomo czy na wyściu jest napięcie.

 

 

schemat

file.php?id=996

 

 

file.php?id=989

file.php?id=988

file.php?id=987

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.