Skocz do zawartości

Problem z uruchamianiem OS Maxa 40


TomekEPTO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

próbowałem uruchomić swojego OS Maxa 40 (20 godzin pracy) - niestety nie chciał "zapalić". Przy uruchamianiu rozrusznikiem nie chciał nawet z rozrusznikiem się kręcić. Świeca jest sprawna, bo żarzy się na pomarańczowo, a na mierniku wskazówka jest w zielonym polu. Czy przyczyną tego mogła być niska temperatura otoczenia i silnika? W jaki sposób mogę zachęcić silnik do pracy?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

po pierwsze sprawdzić układ paliwowy, czy faktycznie paliwo jest i czy dopływa do silnika, po drugie odkręcić iglicę według instrukcji z tego co pamietam to chyba dla tego os max było 2,5 obrotu. Piszesz ze nie moze nawet go rozrusznik obrócić wiec moze być przelany i dlatego Ci nie chce zapalić. Odpalaj go na 1/3 lub 1/4 otwartej przepustnicy w gaźniku. I nawet w zimie powinien bez problemu odpalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

paliwo mam zatankowane do pełna. Lecz nie wiem w jaki sposób sprawdzić, czy dopływa do silnika- dodam, że wszystkie kable są prawidłowo podłączone.

Lecz w dalszej części nie rozumiem- co to znaczy "odkręcić iglicę" i w którą stronę? Dzisiaj próbowałem na ustawieniach +- 5 "kroków" i nic to nie dawało. Próbowałem też odpalać na połowie przepustnicy i to też nie dawało efektów.

Jakieś pomysły?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zrobić tak - sprawdź z pustym zbiornikiem paliwa czy śmigło się kręci (koniecznie kręć ręka i nie na siłę). Jeżeli śmigło w całym zakresie kręci się ciężko, to silnik trzeba rozebrać i sprawdzić co jest nie tak. Jeżeli pod koniec silnik się blokuje, to może być zalany (otwórz przepustnicę na maxa odwróć silnik gaźnikiem w dół, wykręć świecę i "pomachaj" śmigłem, żeby wychlapać paliwo z silnika).

Jeżeli silnik z pustym bakiem kręci się poprawnie, to zatankuj i wkręć do końca iglicę i wykręć ja o 1,5-2 pełne obroty. Potem otwieramy przepustnicę o jakieś 20%, zatykamy palcem gaźnik i kręcimy śmigłem aż w przewodzie przy gaźniku pojawi się paliwo. Podłączmy żarzenie , zdejmujemy palec z gaźnika i kręcimy rozrusznikiem. Silnik powinien odpalić bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

próbowałem uruchomić swojego OS Maxa 40 (20 godzin pracy) - niestety nie chciał "zapalić".

Wcześniej ktoś inny Ci odpalał zawsze ten silnik ?

Bo jakoś nie wyobrażam sobie żeby po takim przebiegu nie wiedzieć w którą stronę odkręca sie iglicę .

To Twoje pierwsze doświadczenia z silnikiem ?

ps.

Co to jest to EPTO gdzie mieszkasz ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkręć swiece i przedmuchaj komore spalania przez przylozenie rozrusznika do kolpaka ( na moment zakrec rozrysznikiem) - zakrec swiece i igle paliwa odkrec na 2,5 obrotu (w lewo) , podlacz żarzenie i spruboj zakrecic rozrusznikiem , nie ma sily zeby OS MAX nie zapalił.

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

odkręciłem świecę, lecz nie ma żadnego paliwa do wydmuchania. Bez świecy, na otwartej przepustnicy śmigło kręci się ciężko. Odkręciłem silnik, powycierałem resztki benzyny i śmigło zaczęło stawiać większy opór przy kręceniu :(

Co radzicie?

Pozdrawiam i z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem co to znaczy "odkręciłem silnik". Silniki modelarskie są smarowane olejem zawartym w paliwie, więc jeżeli wytarłeś olej z tłoka, to możesz zatrzeć silnik. Proponuję rozebrać silnik, wyczyścić i przesmarować. Jeżeli się tego obawiasz, to chociaż dać kilka kropel oleju do silnika przez otwór po świecy i kilka razy ręką pokręcić dla przesmarowania silnika.

Jeżeli silnik nie jest uszkodzony to stosując się do rad podanych przez kolegów nie ma prawa nie zapalić.

 

Edit:

Jeszcze jedna rzecz mi do głowy przyszła - na jakim oleju silnik był wcześniej eksploatowany? Może silnik się zakleił rycyną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej Benzyny?? Pierwsze co to co ty w ogóle za paliwo masz. :) Na wykręconej świecy śmigło powinno obracać się lekko. Jeżeli jest silnik wyczyszczony do cna wystarczy prawidłowo rozprowadzić paliwo w silniku przed próbą odpalenia. Nie wiem po co smarować dodatkowo olejem. To robi sie celem zabezpieczenia silnika w przerwach pomiędzy długotrwałym jego nieużytkowaniem.

 

Czy bez śmigła równie ciężko jest obracać wałem czy tylko z solidnie dokręconym śmigłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.