Skocz do zawartości

FireFly + napęd EVP z aparatura bez programu Heli


Killerus

Czy uważasz, że projekt ma szansę powodzenia ?  

35 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy uważasz, że projekt ma szansę powodzenia ?

    • Tak
      14
    • Nie
      5
    • Nie mam zdania, ale jestem ciekaw co z tego wyjdzie
      17


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Dziś ruszył mój nowy projekt i zarazem moj pierwszy model, w którym chcę zastosować zmienny kąt śmigła i zarazem lot w wstecz.

Temat jest chyba na forach dość żadko poruszany z praktycznej strony, więc czekam na odzew i pomoc w temacie jeśli ktoś coś o EVP i 4D wie.

 

Oto dane:

 

Model Styrolan FireFly (z powodzeniem oblatany na standartowym napędzie, przyjemny w pilotażu)

 

Silnik AXI 2208/38 EVP Gold + śmigło EVP

 

Lipo 3S 1300mAh ect, blebleble,

 

Nadajnik Sanva VG 6000 bez programu Heli.

 

Oto jak ja mam zamiar rozwiazać problem sterowania skokiem łopat.

 

Mam obmyślone 2 plany:

 

1 najprostsze sterowanie drążkiem gazu - obroty silnika oraz przełącznik kanału 5 (GEAR) dwu pozycyjny, który będzie wybierał stały kąt dodatki lub ujemny śmigła.

 

2. Zakup miksera dla aparatur nie posiadających programu Heli i odpowiednie go skonfigurowanie, link poniżej:

 

http://www.schnurzz.de/pr...8e5bdb11a05b0e6

 

 

Już na wstępie wiem, że zaraz spadną na mnie gromy z nieba, że ten model nie nadaje się wogóle do latania 4D (choć w sklepie PerfectHobby zaznaczyli, że można poeksperymentować) i to właśnie chcę zrobić poeksperymentować i zobaczyć co z tego wyjdzie.

 

Dyskusja otwarta, więc do dzieła.

 

Aha, na dniach powinienem mieć napęd do modelu w domu, możliwe, że jak się wyrobię w czasie, to oblot modelu niebawem - zdjęcia również ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie o to mi chodzi.

 

Dzis pomyślałem nad jeszcze jednym rozwiązaniem sterowania silnikiem i łopatami,

tzn. na drążku gazu regulacja kąta łopat (drążek na środku kąt 0) w góre do przodu, w dół do tyłu, a regulacja obrotami silnika poprzez przełącznik 3 pozycujny (0,50% i 100% mocy silnika), może się uda :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opracowanie, podłączenie i zaprogramowanie nie będzie chyba aż tak trudne.

serwo do zmiany skoku łopat będzie musiało być b. szybkie.

 

IMO drugie rozwiązanie (przełącznik 3 pozycyjny) będzie mniej komfortowe, regulacja gazu będzie nieciekawa.

osobiście proponowałbym ten pierwszy sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO drugie rozwiązanie (przełącznik 3 pozycyjny) będzie mniej komfortowe, regulacja gazu będzie nieciekawa

A po co chcesz regulowac gaz ? 2 ustawienia wystarcza - 50% do bujania sie po niebie (czy 67% albo 42%) a 100% do szalenstw - reszte i tak regulujesz skokiem ;) - tak jest przeca w helikach 3D...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

reszte i tak regulujesz skokiem ;)

no tak, zapomniałem o tym ważnym aspekcie...regulacja skokiem.

Nie do końca zrozumiałem :oops:

 

...po krótkiej analizie, zauważyłem, że jednak będzie to lepsze rozwiązanie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i witam po kilku dniach mojej nieobecności.

 

Widze, żę troche zaciekawiłem wszystkich moim "projektem" :lol:

 

Silnik już mam, praktycznie brakuje mi jeszcze tylko samego śmigła, na które czekam.

 

Co do rozwiązania sterowania skokiem, to pozostane na razie przy wariancie z zmianą kąta na przełączniku 2 pozycyjnym, czyli skok dodatni lub ujemny, na drążku regulacja obrotami silnika. (dlatego, że mam odbiornik 5 kanałowy) :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po prawie 3 tygodniach śmigło wkońcu dotarło do mnie ;)

 

Od razu zamontowałem je na silniku, serwo, podłączyłem do apki i testowałem

Na razie na "sucho" model jeszcze nie ukończony, ale wiem, że serwo któe miałęm akurat pod ręką nie nadaje się, muszę kupić szybsze !

 

A wygląda to mniej więcej tak:

 

2f2bdfddd6288eca.jpg

 

06bf6b35f65a8ae6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że serwo któe miałęm akurat pod ręką nie nadaje się, muszę kupić szybsze !

 

A jakiego serwa uzyles?

U mnie w szufladzie lezy wlasnie tego typu zespol napedowy-kopia bodazje axi 2208/12 oraz smiglo AXI i w koncu kiedys trzeba bedzie sie zabrac za jakis model- w moim przypadku shocklfyer do 250g do lotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Pierwsze koty za płoty", Zamontowałem na chwilę podwozie by sprawdzić jak działa to cudeńko. Postawiłem model na podłodze w pokoju i jazda w przód - klik - jazda w tył, klik - jazda w przód itd.

 

Działa wysmienicie, a efekt bardzo fajny, do szczęścia jedynie potrzeba mi szybszego serwa, które już w drodze.

 

Trzymając za tył ogona (brak wklejonych stateczników poziometo i pionowego) udało mi się zawisnąć 10 cm nad podłogą dziobem do dołu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rozwiązania sterowania skokiem, to pozostane na razie przy wariancie z zmianą kąta na przełączniku 2 pozycyjnym, czyli skok dodatni lub ujemny, na drążku regulacja obrotami silnika. (dlatego, że mam odbiornik 5 kanałowy) :(

 

Ciągiem sterujesz w tego typu modelach nie silnikiem a skokiem. Wyżej podany przykład jest jest jak najbardziej przyzwoity i można się obyć bez krzywej gazu. Nic nie pozostaje Tobie jak zaopatrzyć się w 6-cio kanałowy odbiornik lub 5-cio z obsługą 6-tego kanału:) Życzę powodzenia z Twoim pomysłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, nie mam niestety programu Heli w mojej aparaturze, więc jedyne co mi pozostaje to sterować obrotami silnika. Gdybym miał 6 kanałowy odbiornik, to spróbowałbym innej konfiguracji, a mianowicie, ciąg silnika na przełączniku 3 pozycyjnym - 0% - 50% i 100% obrotów silnika i na drążku gazu można by zmieniać skok łopat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę wyżej że można się obejść bez krzywej gazu więc i bez programu heli!

 

Tak jak Ty chcesz zrobić po prostu nie polatasz jak należy. Próby ok ale cała reszta bez sensu.

 

Jak już nie masz odbiornika 6-cio kanałowego to na piątym kanale silnik 0-100% a na gazie odpowiednio ustawione serwo skoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak lepszy drugi wariant, z regulacja obrotów na przełączniku 3 pozycyjnym, a drążkiem gazu regulacja skokiem łopat. No tak trzeba będzie skądś wykombinować odbiornik 6 kanałowy :(

 

Zastanawiam się też na FlipFLoh'em, ale jakoś na razie zero odzewu na temat tego produktu (miksera) www.slowflyworld.de

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja osobiscie majac tylko takie mozliwosci zrobilbym normalnie obroty silnika na drazku gazu a przelacznik od podwozia mial do katow dodatnich i ujemnych na smigle....troche duzo pedzlowania gazem i przelacznikiem ale jakos dasz rade......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.