Skocz do zawartości

Wytrzyma???


tom000

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Buduje właśnie szybola termicznego o rozpiętości prawie 3m.Kadłub laminat ale skrzydła konstrukcyjne.Mam małe obawy co do ich wytrzymałości. Czytałem gdzieś że aby sprawdzić czy skrzydła wytrzymaja starr z holu należy podeprzeć je na końcówkach a w środku dociążyć masa równą masie modelu, jeśli skrzydła wytrzymają ten test to znaczy że wytrzymają start z holu.Co o tym myślicie :?: Ja moje surowe skrzydła(bez lotek i nieoklejone) dociążam masą 2kg i jest ok. Jak myślicie: Nie złożą się przy strzale z gumy :?: Pozdrawiam :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masa samego modelu to mało, lepiej poskładać cały płat, przykręcić do kadłuba i zacząć trząść w góre i w dół, jeśli płat jest na tyle sztywny żeby coś w nim nie chrupało podczas tego testu, to jest duże prawdopodobieństwo że sie nie złoży na holu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto kilka fotek skrzydła:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/346d2789d89b31ff.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/988b4c0c9f9fc681.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ed97994f539ba1d3.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bc66b0869062be31.html

 

Jak widać konstrukcja klasyczna. Profil SD7037 .

Dźwigary:

-w cześci centralnej 2szt 7x4mm +1szt 3x3mm

-na uszach po dwa dźwigary 4x4,

-spływ wszmocniony tkaniną szklaną

-bagnety z rurki aluminiowej 10mm

-żebra i kesony balsa 1.5mm

-żebra badziej obciążone sklejka 3mm

-krawedź natarcia balsa 7mm+deseczka sosnowa 2mm

Pisząc "strzał" chodziło mi o hol gumowy 8mm

Wcześniej model posiadał skrzydła z rdzeniem styropianowym ale były to pierwsze skrzydła styropianowe mojego autorstwa i niebyłem z nich zadowolony choć model latał. Postanowiłem zrobic więc skrzydła tak jak umiem czyli tradycyjna metodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam szybowiec rozp 260 cm. Skrzydła konstrukcyjne jednodżwigarowe : centropłat dwa razy sosna 8x3 ucho 5x3 z wypełnieniem między pasami balsą 2 mm. Dodatkowo do 2/3 centropłata pasy dzwigara wzmocnione listwa 3x3. Keson i żebra balsa 2mm. Bagnet płaskownik duralowy 4x 16 mm skrzynka bagnetowa wklejona między pasy dżwigara wzmocniona sklejką. Waga modelu 1300 g do lotu. Szybowiec wytrzymał ponad 200 startów z gumy średnicy 8mm z lekkim "strzałem". Najsłabszym elementem okazał się bagnet który w końcu zgiął sie. Po wyprostowaniu bagnetu i przeróbce ne elektryka model lata do tej pory. Zapomniałem dodać, że pokrycie to gruba " japonka" ( model ma 20 lat - rok budowy 1988) :P

 

Miałbym zastrzeżenia co do bagnetów w Twoim skrzydle, myślę że są za słabe.

Powodzenia w dalszej budowie. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nono 20lat :shock: to niezły wynik :!: Ja miałem najdłużej model jakieś 5lat ale niestety odszedł :? Co do bagnetów chyba sie nieściśle wyraziłem bo na każdym połaczeniu są dwie takie rurki.W poprzednich skrzydłach też tak było i niebyło problemów no ale nic niewiadomo.Myśle że budowa zakończy sie za jakies 2tyg a więc zdąże przed sezonem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo.Jesli dobrze zrozumialem to w twoim modelu polaczenie kadlub skrzydlo to rurka AL 10 MM.Wedlug mnie to ciut za slabe .Jesli twoj model ma 2kG ,a masz ambicje GO do 3G przeciagnac tj 6kG,towypelnil bym ta rurke rowingiem weglowym+epoxy.MFG HENRY.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzydło składa się z trzech części. Część centralna (ok 1m) połączona jest z uszami przy czym tak jak pisałem przy każdym połaczeniu mamy po dwie rurki 10mm. Pisząc inaczej jedno uch trzyma się na dwóch rurkach.Widać to na zdjęciach. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.