Skocz do zawartości

Kilka pytań na temat aparatury ???


ZIELONYBOMBEL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, którzy chcą pomóc początkującym ! :roll:

 

Zaczynam latać . Składam motoszybowca EG. Może jakoś to będzie ..?

Chciałbym kupic aparature nie za drogą ale nie "badziewie" :oops:

Nie wiem co znaczy np: 6ch mode 1 35mhz ( lub 72 mhz ...itd ) co znaczy : 6EX 2,4 ghz.

Nie chciałbym przepłacić bo może to dyć mój pierwszy i ostatni model, ale nie chciałbym denerwować się na stoku, że coś jest nie tak, a ja nie wiem co ? :oops:

Jak Wy uważacie. Proszę o porade, dorade i krótką instrukcje. :oops:

 

Bardzo ,bardzo dziękuje za pomoc i może do zobaczenia na stoku ( jak dożyje i te wszystkie problemy przeżyje). :oops:

 

Pozdrawiam Stary Jasiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

To akurat dość proste - 6ch oznacza ilość kanałów (skrót od channel)

Mode to układ drągów. Najpopularniejsze są MODE 1 i MODE 2, co oznacza odpowiednio gaz w prawym i lewym ręku(na drugim drągu w pionie jest ster wysokości).

35,40 czy 72MHz to częstotliwość pracy. W Polsce dla modeli latających zarezerwowane jest pasmo 35MHz. 6EX 2.4GHz to aparatura Futaby 6 kanałowa na paśmie 2.4GHz - nowa technologia mające swoich zwolenników i przeciwników.

Jeżeli masz dokonać dobrego wyboru na początek to polecam Optica, albo mx12. Jeżeli ma być taniej, to zapolować na używane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6ch znaczy ze nadajnik ma 6 kanałów,aparatura na mode 1 ma regulacje gazu po prawej stronie a zaś mode 2 po lewej stronie ,ja latam na mode 2 bo tak mi jest wygodniej,w niektórych aparaturach można zmienić mode na odwrotny.35mhz,40mhz,72 mhz są to częstotliwości nadajników,do modeli latających zaleca sie częstotliwość 35mhz

 

mam nadzieje ze coś pomogłem :)

 

edit;

fredzio byl szybszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym przepłacić bo może to dyć mój pierwszy i ostatni model, ale nie chciałbym denerwować się na stoku, że coś jest nie tak, a ja nie wiem co ?

1. I tu jest problem, bo jeżeli kupisz "dobrą" aparaturę (czytać drogą) to jeżeli nie spasuję ci modelarstwo, to masz problem ze zwrotem kosztów, jak się zarazisz modelarstwem to da dobra aparatura i tak bedzie kiedys do wymiany (ja po 7 miesiącach wymieniam).

2. Jak kupisz badziewie to możesz mieć problemy na samym początku, lecz niekoniecznie.

 

Tak naprawdę to szukaj uzywanej aparatury Graupnera, Hitec Optic, Futaba im wydasz więcej tym lepiej z zastrzeżeniem punkt 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zakupie radia zwróć uwagę na:

 

- Pasmo częstotliwości pracy nadajnika: Dostępne 27Mhz, 35Mhz, 40Mhz, 72Mhz

 

W Polsce jak i też większej części europy pasmem przeznaczonym TYLKO do sterowania modelami latającymi zarezerwowane jest pasmo 35Mhz. Takie też powinieneś wybrać. Wpłynie to także na większą swobodę wyboru kolejnych elementów systemu sterowania (kwarce, odbiorniki) oferowanych w Polskich jak i europejskich sklepach czy giełdach. Nie będziesz miał problemów z uczestnictwem na zlotach, imprezach gdzie często organizatorzy dopuszczają jedynie radia pracujące w pasmie dopuszczonym w polskim prawie.

 

- kanał (kwarc nadawczy i odbiorczy)

 

Pasmo 35Mhz obejmuje zakres częstotliwości od 34,995 do 35,225MHz co odpowiada około 23 dostępnym kanałom. Podczas zakupu aparatury (kompletu) sam wybierasz kanał jaki chcesz. Możesz przed tym wyborem najpierw skontaktować się z osobami latającymi na lotnisku na którym zamierzasz i Ty latać celem sprawdzenia jakie kanały posiadają koledzy i wybrać kanał najmniej popularny :) Musisz pamiętać że latając w grupie tylko jedna aparatura z identycznym kanałem może być aktywna! a często i również celem zwiększenia bezpieczeństwa nieaktywne muszą pozostać aparatury z najbliższym kanałem sąsiednim.

Np. Jeśli ktoś lata w danej chwili na kanale 67 osoby mające w swoich aparaturach kanały 66,67,68 nie mają PRAWA ich włączać! Kwarce dzielą się na kwarc nadawczy i odbiorczy. Dodatkowo odbiorczy dzieli się na pojedynczą i podwójną przemianę. Kwarc pojedynczej przemiany stosuje się do odbiorników pojedynczej przemiany (single conversion) a kwarc podwójnej do odbiornika podwójnej przemiany (dual conversion). Aby dodatkowo zachować pewność połączenia radiowego zaleca się stosowanie kwarców: nadawczy marki nadajnika, odbiorczy marki odbiornika. Zdarza się bowiem (rzadko) że kwarce różnych producentów w danym odbiorniku nie pracuje prawidłowo lub w ogóle.

 

- synteza

 

Ostatnio popularne słowo :) oznacza on iż moduł nadawczy nadajnika lub odbiorczy odbiornika wyposażony jest w tak zwaną syntezę przy której zbędne staje się stosowanie kwarców. Można w każdej chwili ustawić dowolny kanał z danego przedziału. W praktyce mając nadajnik z syntezą oraz odbiornik z syntezą można ustawić sobie dowolny kanał - często taki aby nie kolidował z innymi na lotnisku.

 

- mode

 

Wybór mode jest dowolny i generalnie nie ma to żadnej różnicy w jakim mode nauczysz się latać. Jeśli ktoś w danym mode nauczy się latać - bardzo trudno później już przejść na inne mode dlatego lepiej (mniej kłopotów np. podczas zmiany radia) wybrać pomiędzy dwoma najbardziej popularnymi mode czyli 1 i 2. Zauważyłem iż często wybiera się mode takie - w jakim latają koledzy na lotnisku. W razie potrzeby pomocy np pomoc podczas oblotu nowego modelu przez innego bardziej doświadczonego kolegę czy też nauka lotu na tzw "misia" zdecydowanie ułatwia to sprawę.

 

Wybór radia oczywiście dyktowany możliwościami finansowymi. Radia które podali wyżej koledzy to radia tańsze lecz spełniające wszystkie podstawowe wymagania i posiadające wszystkie niezbędne funkcje. Dodatkowo bardzo popularne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.