Jump to content

Aktuator, miniserwo...


emilfranek

Recommended Posts

Witam!

Niewiem czy pisze w dobrym miejscu ale jak cos to niebić! :P

A więc mam pytanie czy mógł by mi ktos pomuc w budowie takiego ,,serwa,, magnesowego .Chodzi mi otakie serwo magnesowe bo chce do mini samolociku i niewiem jak takie zrobić :oops: .Bardzo by mi pomogły jakies strony(najlepiej po polsku)i rysunki itp.wszystko co mi pomoze waszym zdaniem.

Z góry dzięx 8)

Link to comment
Share on other sites

dzięki ale zdjęcia mi zabrdzo niepomogą ale czy to wystarczy zwykły drut zwinąć w taki rulonik i magnesy powinny być obok poprzyczepiane do np.lotek. W małej łótce miałem takie kostki zwinięte ( nie w żaden rulonik) i obok tego było do steru popodczepiane magnesiki i tak to działało.

 

poprosił bym jeszcze innych o lepsze wytłumaczenie.:P

Link to comment
Share on other sites

Proponuję zacząć od przeczytania zasady działania elektromagnesu, np. tu http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektromagnes

 

Następnie poeksperymentuj z nawinięciem izolowanego drutu miedzianego np. na grubego gwoździa. Podłącz oba końce przewodu do baterii np. 4,5V. Zwoje tego drutu muszą być bardzo blisko siebie (stykać się) i powinno ich być przynajmniej 20-30. Zobaczysz wtedy jak działa elektromagnes przykładając jakiś stalowy przedmiot do takiego gwoździa. A potem to już będzie z górki.

Link to comment
Share on other sites

Ważne jest żeby nawinąć przynajmniej kilkadziesiąt zwoi na cokolwiek, nawet na papierową rurkę. Wtedy będzie to lżejsze i też będzie przyciągać, lecz słabiej niż z użyciem gwoździa.

Będzie to tzw. cewka z rdzeniem powietrznym w odróżnieniu od drutu nawiniętego na gwóźdź, który jest cewką z rdzeniem stalowym.

 

Poczytaj sobie o tum tutaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Cewka

Zwróć uwagę, że energia pola magnetycznego (czyli siła przyciągania w funkcji odległości od cewki tak w skrócie) cewki zależy m.in. od jej indukcyjności, a ta z kolei zależy m.in. właśnie od rodzaju użytego rdzenia.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.