Skocz do zawartości

termiczne cięcie styropianu


baczek

Rekomendowane odpowiedzi

siema

 

Od jakiegos czasu zaczołem się interwsować maszyna do cięcia styropianu itp .

Chciałem zapytac czy działało by to na transformatorze ??

znalazłem kilka transformatorów na allegro tu są linki

http://allegro.pl/item304135395_transformator_sieciowy_220_v_23_v.html

http://allegro.pl/item304139199_duzy_transformator_sieciowy_220_v_42_5_v.html

http://allegro.pl/item304131415_duzy_transformator_sieciowy_wielonapieciowy.html

http://allegro.pl/item306776834_transformator_breve_tufvassons_pss30_240_24v_1_4a.html

 

ps czy opłacają sie za taką cene

ps2 który był by najlepszy

ps3 yy albo już nic :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 47
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

dzięki pomyśle nad nim

 

dostałem od kolegi kartki 2 z instrukcją bydowy tej maszyny

pisze coś takiego

 

drut stalowy o średnicy 0,3-0,4 , który podgrzewa sie za pomocą prądu elektrycznego o napięciu 24-35V

 

do podgrzenia drutu należy użyć transformatora 120 watów (220/24-30 V)

 

o co w tym chodzi ??

ps moge użyć lutownicy transformatorowej ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drut to chyba oporowy a nie stalowy.

 

chcesz lutownice do maszyny cnc założyć???????????

 

o co w czym chodzi?? podłączając źródło napięcia do drutu oporowego spowodujesz przepływ w nim prądu który spowoduje grzanie się druta gdyż zostanie wydzielona w nim moc czynna.

 

Musisz sobie załatwić drut a następnie w zależności od jego rezystancji dobrać źródło zasilania (najlepiej regulowane żebyś miał regulacje temperatury druta)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm Ty chcesz zbudować zwyczajną ramkę z drutem czy maszynę CNC bo nie napisałeś co dokładnie chcesz zrobić... Bo jeśli ramkę to tutaj, na forum, jest duużo o tym... a jeśli CNC to na forum cnc.info.pl trzeba poszukać i jest fajna instrukcja z obrazkami jak zrobić takową maszynę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ci chodzi o zwykla ramke do wycinania w styropianie/styrodurze z wzornikow

Jesli nie masz drutu oporowego to mozesz zakupic na allegro(drut kantalowy), badz przejdz sie do elektronicznego lub takiego sklepu z lampaki, zarowkami, zalazkami itp i zapytaj sie o grzalke z drutu ( takie cos jak np w zelazku jest ) i dostajesz taki drut tylko ze w ksztalcie spiralki, pozniej go wystarczy rozwinac

 

P.S. taka grzalka kosztuje z 3,5zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Ja do cięcia styropianu z powodzeniem używam stalowej struny gitarowej E o grubości 0,012 cala. Można taką kupić w każdym sklepie muzycznym. Swoją dostałem od znajomego gitarzysty. Struny takie dla muzyków zużywają się, oni mówią że się zgrywają, po pewnym czasie taka struna nie osiąga już odpowiedniego brzmienia, a do cięcia styropianu jest w sam raz.

Natomiast jako transformator służy mi stary transformator dzwonkowy o nap. nom. 8V i wydajności 1A. Jest on niestety trochę za słaby, gdyż mogę nim ciąć struną tylko o długości do 0,5m. Przy większej długości struna nie osiąga pożądanej temperatury. Poza tym dla tego transformatora struna jest jednak zbyt dużym obciążeniem i transformator się grzeje. Przez to po ok. 10 min. jego wydajność prądowa jest już na tyle mała, że cięcie przebiega bardzo powoli.

Natomiast gdy użyłem do zasilania przerobionego transformatora AT o nap. 12V i wydajności ok. 10A, struna o dł. 0,5m nagrzała się do czerwoności - czyli temp. za wysoka. Jak grzeje dłuższe struny nie sprawdzałem.

 

Jeśli masz doświadczenie elektroniczne, możesz poszukać wśród starych transformatorów sieciowych, np. od starego telewizora. Jeśli nie masz takiego doświadczenia - NIE EKSPERYMENTUJ Z TYM. Napięcia tam występujące są groźne dla życia.

 

Możesz natomiast popróbować też np. z prostym fabrycznym prostownikiem do ładowania akumulatorów ołowiowych (ale nie ingerować w jego wnętrze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"używam stalowej struny gitarowej E o grubości 0,012 cala."

0.012 cala to ok 0.3 mm a ja używam takiego samego drutu oporowego ale o długości ok 1 m i transformatora ok 16 V przewiniętego z transformatora 24 V (od oświetlenia maszyn)Struny osobiscie bałbym się użyć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie kupić takiego gotowca i za ile?

 

Jeżeli chodzi Ci o zasilanie, to ideałem byłby zasilacz z regulowanym napięciem o wydajności tak do 7-10A. Ale to dość drogie zabawki. Zdecydowanie taniej byłoby wystrugać coś samemu, lecz niestety trzeba choć trochę znać się na elektronice.

 

Pytałeś o gotowca - w wersji "full wypas" mógłby być np. ten: ZASILACZ LABORATORYJNY 30V/10A SP3010E MCP, to to tylko jeśli masz zamiar bawić się wycinaniem styropianu na skalę powiedzmy średnioseryjną. Bo na wielką skalę to już proponuję gotowe wycinarki CNC, których koszt idzie w dziesiątki tys. zł.

 

Domyślam się że chodzi ci jednak o małą skalę. Podaj jakimi źródłami prądu o napięciu tak do 12-15V dysponujesz obecnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

Od kilku już lat na sieci spotkać można następujące rozwiązanie, przetestowane przez wielu Kolegów w tym i mnie:

Trafko zasilające: 240V/24V – np. transformator bezpieczeństwa ale dostępniejsze choć nie najtańsze będą trafka od halogenów z wyjściem 2 x 11V, moc ok.100 VA lub więcej, ale bez przesady. W uzwojenie pierwotne wpina się najprostszy ściemniacz do światła o nieco większej mocy np.200-300W. Jako „ostrze” tnące stosuje się drut chromonikielinowy z spiralek grzejnych małej mocy: 200-250W. Nie może być za cienki, bo będzie zbyt łatwo pękał, nie może też być za gruby, bo będzie pobierał zbyt duży prąd. Spiralkę się rozwija a nie rozciąga – od razu otrzymujemy prosty drut. Ramka dowolnej konstrukcji. Wskazany jest naciąg gumowy lub sprężynowy, ponieważ drut po podgrzaniu zwiększa długość ok.1cm na każde 50cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Ja mam zwykły transformator toroidalny typ TSTH http://www.indel.pl/p_tsth.html 120VA /11,5V za ok. 70zł, do regulacji napięcia i tym samym prądu używam zwykłego prewodu nawiniętego luźno na toroid, właściwie to mam nawinięte dodatkowo 7 zwoi dwużyłowego przewodu sieciowego OMY2*1mm^2 - daje to ok 1,7V, a dla dwóch żył połączonych szeregowo jest to 3,4V. Jak połącze to dodatkowe uzwojenie szeregowo z oryginalnym sieciowym to mogę zwiększyc lub zmniejszyć napięcie wyjściowe trafa o odpowiednio o 1,7 lub 3,4V, czyli mogę uzyskać 8,1; 9,8; 11,5; 13,2 i 14,9V . Niestety nie mam klamota u siebie i nici z zdjęć, może później jakiś schemacik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.