Skocz do zawartości

Dlugość anteny jak bardzo ważna ?


kareks

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi o to że dziś składając już po lotach aparaturę ułamałem koncówkę anteny mojego JR-a 9 , dosłownie brakuje 3 cm, grzybek ze złamanej koncówki nałożylem na nowy koniec. Moje pytanie czy te 3 cm będzie miało wpływ na zasięg i zakłócenia, wiem moge kupić nową antenę za 66 PLN tylko może nie ma po co. Przecież nie zawsze się ma pewność wyciągniętej anteny do końca wiem, że powinna zawsze być na maks wyciągnięta więc może brak tych 3 cm nie jest taki ważny. Ale może ktoś z doświadczeniem radiowca sie wypowie.

Pozdrawiam

Arek K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i 1mm sprawia więlką różnice :D w rezystancji falowej anteny

 

Jest coś takiego jak dopasowanie anteny do częstotliwości, ale biorąc pod uwagę że latamy w zakresie 0,200 Mhz bez zmiany długości anteny to te 3cm może mieć jednak znaczenie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin ,a ile razy latałeś z anteną która nie była rozłożona na 100%?

Zauważyłeś kiedykolwiek jakieś problemy?

Może przy locie w zakresie max . odległości miało by to znaczenie , tylko kto lata 3 km od siebie ??? :?

Oczywiście to tylko czysta moja praktyka , a nawet więcej, bo przez dłuższy czas elektrykami latałem bez 1 segmentu i nadal było o.k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, to poco się rozpisujesz na temat bezpieczeństwa w lataniu RC i takich tam bzdur, check list itp, skoro za chwile piszesz że można startować z niesprawna aparaturą ??

 

Dla mnie bezsens wypowiedzi :D

 

Marcin ,a ile razy latałeś z anteną która nie była rozłożona na 100%?

Zauważyłeś kiedykolwiek jakieś problemy?

 

Raz w życiu i miło tego nie wspominam. Chcesz zapytaj Zbiga, bo na celulozy wszyscy byli przerażeni jak pędzący CAP miał niepewną kontrole, a samochodow stało 10 i laduje się 6m od nich. Więc wolałem sam daleko ubic model, poźniej jakgozbierałemzobaczyłem jakmamantene rozsuniętą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promiennik jest główną częścią konstrukcji . Zbudowany jest z podłużnego pręta wykonanego z materiału przewodzącego ( z reguły aluminium ) . Jego długość uzależniona jest ściśle od częstotliwości jaką antena ma przenosić . Warunkiem długości anteny jest długość fali , którą obliczamy wg. wzoru :

 

długość fali [m] = 300/częstotliwość [MHz]

 

Częstotliwość podajemy w megahercach co jest nam jak najbardziej na rękę , 300 to prędkość światła w tysiącach m/s . Wynik uzyskujemy w metrach . Dla częstotliwości 73.3 długość fali wynosi 4.087 m . długość promiennika powinna być równa obliczonej wartości . Lecz najczęściej anteny bywają nieco krótsze . Umożliwia to cecha fizyczna anten która umożliwna jej n-skrócenie , które nie pływa negatywnie na parametry anteny .

 

zapoznaj sie z tym to może zrozumiesz conieco :D

 

Jak łatwo się domyślać krótsza antena przenosi wyższe czestotliwości :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli te 3% rozłożenia anteny miało by spowodować takie traumatyczne przeżycia ,to pewnie żadne radio nie było by dopuszczone do sprzedaży legalnej.

Mówimy tu o 3 cm ,a nie o urwanej w pół antenie, czy zniszczonym radiu.

Edit:

Kolega Marcin (Motyl) ma racje , dla swojego własnego spokoju kup nową antenę ,bo jak się coś stanie to zawsze będzie ,że to antena i nigdy ni będziesz pewny czy faktycznie tak nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległoś maleje do kwadratu przy zmienjszaniu mocy nadajnika, a skracanie anteny powoduje zmienjsznie mocy wypromieniowanej. Jeśli mamy te 100mW i SWR anteny wzrośnie to moc spadnie np.2x, wtedy zasięg mamy 4x mniejszy. Doliczmy do tego warunki i niekożystne ustawienie anten i zasięg mamy 8x mniejszy niż podaje producent.

 

Pomyśl skoro rozłożona antena ma mieć zasięg około 1,6-2km, a test ze złożoną ogranicza nam go do 50m, to reszta mówi sama za siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupić nową antenę za 66 PLN

Niekoniecznie, weź antenę od Hiteca .Będzie Dłuższa , ale w skracaniu ostatniego elementu masz już wprawę.I wyrzuć tą chorągiewkę , bo następną antenę też złamiesz. :lol:

Ale zrób to dopiero jak stwierdzisz że chcesz zmienić .Trzy centymetry to nie jest problem.Marcin sieje panikę , ale jemu pewnie brakowało trzydzieści.Nasze anteny są bardzo liche .Żeby były dobrze dopasowane powinny mieć koło 2100mm, a nadajnik powinien zostać uziemiony. W nadajniku stosuje sie cewki wydłużające , wiec "bat" może być krótszy .Psuje to jednak sprawność całego układu.Na dodatek nadajnik trzymamy w rękach , u mnie to jest około 1200mm od ziemi , ale ja mam 1,86m wzrostu.Jak to będzie wyglądać u kogoś kto ma 1,6m?.Co gorsza kierując modelem wywijamy anteną na wszystkie strony.Raz do góry , za moment do ziemi.

A antenę można dobrze zestroić tylko w jednym położeniu , i na jednej wysokości.Każda zmiana od tych parametrów powoduje pogorszenie SWR.Dla idealnie dopasowanej anteny SWR wynosi 1 .W naszych nadajnikach będzie sie zmieniał od 3 do 10 co oznacza ze moc wypromieniowana jest od 25 do 50mW

Żeby nie być gołosłownym, mam włączony analizator widma z anteną pomiarową .

Włączony nadajnik JR9 który położyłem na stole 1m od anteny daje sygnał 93dBuV.Na nadajniku trzymam położoną ręke.Skrócenie anteny o 30mm daje obniżenie sygnału o 0,6dB.Prawie nic.

Zdjęcie ręki z nadajnika powoduje zmniejszenie sygnału o 18dB.To jest oprawie 10 razy.Gdybym stał na ziemi różnice byłyby jeszcze większe.

Przytoczone wcześniej wyniki SWR i mocy też nie są wyssane z palca.Kiedyś robiłem takie pomiary.Wychodzi ze moc promieniowana z naszego nadajnika w skrajnym przypadku może nie przekraczać 10-20mW.

Ten fakt rzuca pewne światło na nadajniki 2,4 Ghz.Tam nie ma problemu a osiągnięciem SWR bliskim jedności i wysokiej sprawności anteny.Dodatkowo przepisy nie ograniczają mocy doprowadzonej do anteny tylko wypromieniowaną .Wiec jeżeli ograniczenie jast na 10mW , to nadajnik tyle wysyła w postaci fali.Przy 100mW mamy ewidentny zysk w stosunku do 35MHz.

Tyle o mocy - zakłócenia to już zupełnie inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin sieje panikę , ale jemu pewnie brakowało trzydzieści

 

Lepiej siać panike w dobra strone niż złą :D

 

A brakowało może nie 30 ale około 20cm.

 

 

kierując modelem wywijamy anteną na wszystkie strony.Raz do góry , za moment do ziemi.

 

I tu przewage mają pulipowe aparatury i anteny na kulce tak jak w przypadku MC - 19 i RE:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.