Skocz do zawartości

Falke - kuter rybacki


Rekomendowane odpowiedzi

Tak coś mnie naszło na budowę nowego modelu pływającego i wybór padł na Falke firmy Vladyka. Model przypomniał mi trochę stare czasy, że bez włośnicy ani rusz i po blisko 20 latach "laubzega" wróciła do łask.

Falke do model kutra rybackiego o dł 715 mm i szerokości 220mm trochę zapomniany i zupełnie brak o nim wzmianki na polskich forach a iw necie jest o nim niewiele ( albo nie umiem szukać )

 

post-10282-0-38979300-1391447538_thumb.jpg

 

Planuję założenie prostego wyposażenia, więc napęd to szczotka 400-480 jako napęd bezpośredni z regulatorem dwukierunkowym, zasilanie 2X lipo 2S 4000aMh połączone równolegle, więc w sumie 8ah lub aku żelowy Dodatkowo jakieś proste oświetlenie.

Budowę rozpocząłem od wycięcia wszystkich drewnianych elementów i montażu pokładu który jest pokryty klepką.

 

post-10282-0-53371900-1391448331_thumb.jpg

 

Pokład prawie gotowy tylko nie wiem co dalej, bo nigdy nie robiłem podobnego deku i szpary między listewkami planuję zalać od spodu rzadkim wikolem tylko czy to dobry pomysł?

 

post-10282-0-66413900-1391449368_thumb.jpg

 

CDN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny kuter. Ne wiem dlaczego zacząłeś od pokładu a nie od kadłuba. Będą potem kłopoty z położeniem pokładu na wygiętą powierzchnię w dół, dziób - rufa i wybrzuszenie, prawa - lewa burta. Wikol nie najlepszy klej. Podatny na wodę, nawet pod warstwą farby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadłub jest z ABS"u lub czegoś takiego, więc wystarczy pokład dopasować a całość deku ze sterówką będzie lakierowana i dlatego chcę uszczelnić pokład tak aby zachować strukturę drewna.

Myślałem jeszcze żeby wysmarować od spodu polimerem a na wierzch nitro.

 

post-10282-0-55524400-1391501143_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Praca powoli idzie do przodu:

przymiarka pokładu

 

post-10282-0-03625400-1392466721_thumb.jpg

 

Wyposażenie pokładu z zestawu to jakieś dziwne elementy z plastiku więc zrezygnowałem z nich na rzecz mosiądzu i drewna.

 

Prawie gotowa maszynownia

 

post-10282-0-74547500-1392467130_thumb.jpg

 

Silnik Permax 480, prosty regulator samochodowy, serwo steru i serwo do wybierania żagli, bo postanowiłem kuter uzbroić w napęd dodatkowy.

Planowane ożaglowanie to kliwer, grot i bezan. Kliwer będzie zamontowany na bukszprycie z dużą regulacją zaczepienia rogu halsowego w celu możliwości prawidłowego trymowania całości. Wysokość grotmasztu to około połowa długości łódki. Planuję ożaglowanie gaflowe, bo bardziej pasuje do ogólnego wyglądu kutra. Mam nadzieję, że zrobi zwrot przez sztag. ;)

Balast wewnętrzny to około 1kg ołowiu. Tyle w planach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po namyśle jednak rezygnuję z ożaglowania, wyszło by dziwadło i do tego kiepsko żeglujące.

Kaziu mam złe doświadczenia z przekładniami, zawsze to był najbardziej awaryjny element w modelu, masz rację co do balastu, lepiej obciążyć energią jak wozić niepotrzebne ciężary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.