Skocz do zawartości

Rafik-prosty funflay


Qbatus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu zaistniały sprzyjające dla mnie warunki do budowy modelu spalinowego. W przyzwoitej cenie kupiłem lekko używany silnik ASP 4ccm i zgodnie z krakowską tradycją (Eskadry Kraków) przygodę ze spaliną rozpoczynam od zaprojektowanego przez Mirka (mirolek) - Rafika.

uedp.jpg

 

Frezarka poszła w ruch...

 

wssx.jpg

k8fu.jpg

...I elementy gotowe :) Nie ustrzegłem się niestety błędu. Źle ustawiłem kolejność frezowania sklejkowych boków kadłuba. Frez najpierw wyciął obrys elementu a dopiero poten ażurowanie. udało mi się w miarę dobrze utrzymać ręcznie element w odpowiedniej pozycji. Jednak te krzywizny na ażurowaniu nie wpłyną w żaden sposób na jakość lotu, więc zdecydowałem się to już zostawić. Kolejne elementy poszły już dobrze.

Teraz zabieram się za sklejanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę luźniejszy dzień w pracy i udało się skleić część kadłuba:

q1oa.jpg

 

0spd.jpg

 

I przymiarka poszycia od spodu:

 

4f1z.jpg

 

2ah2.jpg

 

Czekają mnie jeszcze zakupy, drobne rzeczy, jak podwozie, listewki na dźwigary, kołek balsowy na natarcie, folia, no i wyposażenie-serwa zbiornik paliwa itp. Pogoda jak na razie piękna i aż chce się latać. A, że to dopiero luty, to może załapię się jeszcze na latanie z nartami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale masz tempo - wyjechałem na ferie na kilka dni a tu juz gotowy kadłub.

Silnik asp jest dosc cieżki i możesz miec problem z wyważeniem. Na ogon możesz zastosowac grubszą balsę niż przewiduje projekt a serwa proponuje lokowac w sam koniec komory kadłuba pod skrzydło.

 

ms

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem wycinać stateczniki z 5-tki (tak jak w projekcie) więc trochę za późno. Ale planuję wzmocnić mocowanie stateczników-zawsze jak widzę Adama lecącego Ił-em 150 km/h i nagle strzelającego pionową świecę to drżę o ogon. Wiem, że ja takich prędkości uzyskiwał nie będę, ale taka fobia :) u mnie będzie to pancerne więc raczej nie martwię się o wyważenie. W każdym razie dzięki za uwagę :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafik powoli nabiera kształtów. Póki co "na taśmę" :

cnl4.jpg

 

ws3x.jpg

 

ydfu.jpg

 

Na razie wszystko idzie gładko i zgodnie z projektem. Jedyna zmiana to wzmocnienia listewek steru wysokości.

Zastanawiam się jeszcze podzieleniem go. W projekcie jest w jednym kawałku łączony drutem. Ale sam autor w swoim egzemplarzu zrobił go z dwóch i na osobnych popychaczach. Nie bardzo mi się chce to tak robić. Chociaż na stateczniku będą spore siły... muszę się jeszcze zastanowić.

Dzięki uprzejmości Mirka w weekend udało się odpalić silnik. Poszło całkiem gładko i pięknie chodzi. Okazało się, że ma większy tłumik-chyba od 6 ccm. Specjalnie to nie przeszkadza, a dzięki temu jest w miarę cichy :P 

Edytowane przez Qbatus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.