Skocz do zawartości

TAŚMA KLEJĄCA vs ZAWIASY od lotek i sterów w motoszybowcu


Zefirek

Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze używałem zawiasów, ostatnio gdzieś przeczytałem pochlebne opinie na temat taśmy.

Jaką możecie polecić? Czy rzeczywiście taśmy spisują się tak dobrze, że zawiasy (w modelach szybowców, motoszybowców o rozpiętości poniżej 2 m) idą w zapomnienie? Czy jest to raczej tylko kwestia gustu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaryzykuję stwierdzenie że raczej idą w zapomnienie :). Ja mam w swoim elektroszybowcu 3,2m taśmę firmy Kavan i sobie chwalę (nie tyle firmę co taśmę jako zawias, choć owa taśma jest specjalnie ponoć na zawiasy). Dodatkowy plus jest taki że małym nakładem pracy masz bezszczelinową lotkę / klapę i w razie czego łatwiej wymienić.

Po roku użytkowania w różnych warunkach zero problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerobiłem przed sezonem lotki i klapy z zawiasów plastikowych na tą właśnie taśmę Kavana, oblotu jeszcze nie było ale generalnie przyjemnie i szybko robi się te zawiasy, trzymają się naprawdę mocno (jeden musiałem robić jeszcze raz, bo krzywo przykleiłem). Dam też znać po oblocie jak wrażenia po paru godzinach latania... myślę, że jak pogoda pozwoli to na dniach :)

Zapomniałem dodać, że model to elektroszybowiec o rozpiętości 2,6m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój najstarszy motoszybowiec o rozpiętosci 2,5 m ma zawiasy na lotkach i klapach zrobione z taśmy samoprzylepnej (to była chyba taśma Scotch). Ta sama taśma jest już na modelu od 13 lat. Przetrwała zimno jak i upały. Wczoraj właśnie robiłem inspekcję modelu przed sezonem i nic nie wskazuje aby trzeba było te zawiasy wymieniać. Taśmy stosowałem w wielu modelach, zdarzało się, że czasami zawias lubiał się trochę odklejać. Wszystko zależy od jakości taśmy. Niestety, nawet te markowe są czasami kiepskiej jakości, jeśli chodzi o nasze zastosowania. Jeszcze jedna uwaga, dla pewności w zawiasach taśmowych stosuję zwykle 3 wąskie paski taśmy samoprzylepnej zbrojonej włóknem szklanym. Są one przyklejane oczywiście prostopadle do osi obrotu lotki, na jej końcach i po środku. Dopiero na to idzie na całej długości zawiasu taśma samoprzylepna. Taśmę daję zarówno od dołu jak i od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch sezonów latam Albatrosem 3.0 z lotkami i klapami przyklejonymi taśmą 3M. Nie mam z tym mocowaniem żadnych problemów, tylko trzeba to porządnie zrobić. Nic się nie odkleja, nic się nie przesuwa. Mam wrażenie że taśma się zwulkanizowała (jeśli można tak powiedzieć) z folią modelu.

Byłem kiedyś wielkim sceptykiem tego rozwiązania, teraz innego już nie stosuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.