Skocz do zawartości

poduszkowcem po trawie ??


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Planuje zbudowac poduszkowiec i chcialbym zeby nie tylko smigal po plaskim np asfalt, chodnik, woda, ale chcialbym zeby dawal jakos rade na skoszonej trawie :)

Co według was musialbym zrobic zeby to sie udalo??

Nadmienie ze za mna juz skonczone 4 poduszkowce z czego 3 lataly bardzo fajnie, wszystkie o wymiarach mniej wiecej 30x50 ( którys byl mniejszy)

Teraz chcialbym zrobic cos minimum 70x130 cm. Zastanawiam sie czy jako "podłoga" nada sie balsa 4mm ( oczywiscie wzmicniona listewkami sosnowymi).. Fartuch chyba najlepiej zrobic zamkniety.

Wszelkie pomysly jakie macie beda mile widziane ... Temat traktujmy jako luźna rozmowe ;]

pozdrawiam i czekam na wasze pomysly ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu sadzisz ze ma byc bez poduszki ?? i czemu mocny silnik spalinowy :/

U mnie model poduszkowca o wymiarach okolo 40x60 latal na 2x speed 400 i to nie na ful obrotach .... sadze ze troche mocniejszy silnik elektryczny bez problemu da rade na poduszke a naped ...... poduszkowiec nie ma praktycznie oporów przy "locie " dlatego sadze ze nawet speed 400 sie nada ale w planach mam wiekszy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w planach mam wiekszy .... bylo odniesione do silnika .... a jesli chodzi o plany poduszkowca to mam je ale w glowie :] jak sie zdecyduje na budowe to sobie jakies proporcje rozrysuje ..

Ciagle czekam na jakies komkrety w sprawie poruszania sie poduszkowca po trawie skoszonej ...

Moim zdaniej duza role odgrywa waga poduszkowca zeby dobrze dolegal do tej trawy ... .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam

 

Latanie po trawie wiąże się z tym że fartuch ( w porównaniu np z wodą) ulega niestety znacznemu rozszczelnieniu a co za tym idzie zwiększa się znacznie wydatek wentylatora pompującego poduszkę (ciśnienie pozostaje takie samo) . I aby taki poduszkowiec dawał radę to musi mieć zwiększony wydatek powietrza (przepływ). Najlepiej użyć do poduszki wentylatora (np z kompa lub innego urządzenia) plus śmigło do napędu poziomego.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

ostatnimi czasy wraz z kolegą wykonaliśmy poduszkowca wykonanego na bazie ogólnodostępnych planów poduszki do griffona 2000tdx przeskalowanych do 120%, wielkość niemal taka jak ta z Twoich zamierzeń.

Na bazie doświadczeń z tym modelem mogę powiedzieć, że przy takiej poduszce przy masie modelu 2,5kg potrzeba silnika dającego realne min 250W-300W aby model jeździł po niemal wszystkim co nie jest wyższe niż płaszczyzna pokładu:) po dodaniu pseudo "fingerów" tj doklejonych do spodu oryginalnej poduszki pobór prądu spadł o 1/3.

 

Niemniej mam wymienny wentylator pionowy - do jazdy na lądzie i po wodzie co jest jego głównym zadaniem wystarcza 25g silniczek bezszczotkowy, który radzi sobie dobrze nawet gdy masa modelu wynosi 6kg. (model wykorzystujemy do fpv i filmowania podwodnego)

 

zetmarcin masz poduszkowca napędzanego wentylatorem od komputera? :lol: oczywiście to ma rację bytu na wszystkim co gładkie.

 

Powodzenia w lataniu po trawie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Piotrek Niestety nie zgodzę się z Tobą. Właśnie poduszka pompowana śmigłem praktycznie nie ma szans na latanie po trawie (no chyba że faktycznie bardzo lekki model).

I nie pisze tak żeby wprowadzać Was w błąd, tylko żebyście po prostu uniknęli błędów które ja przerobiłem na własnej skórze przy budowie dużego modelu ( a przetestowałem razem z kumplem naprawdę sporo śmigieł do poduszki i silniczków od 1 cm3 zaczynając a skończyło się na 50 cm3) A wentylek mam w moim o średnicy 280 mm.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Piotrek Niestety nie zgodzę się z Tobą. Właśnie poduszka pompowana śmigłem praktycznie nie ma szans na latanie po trawie (no chyba że faktycznie bardzo lekki model).

I nie pisze tak żeby wprowadzać Was w błąd, tylko żebyście po prostu uniknęli błędów które ja przerobiłem na własnej skórze przy budowie dużego modelu ( a przetestowałem razem z kumplem naprawdę sporo śmigieł do poduszki i silniczków od 1 cm3 zaczynając a skończyło się na 50 cm3) A wentylek mam w moim o średnicy 280 mm.

 

pozdrawiam

 

A czy czasem nie wyglądało to tak:

Pojazd nie lata => dajemy większy silnik?

;)

 

Bo czasem winna jest konstrukcja i zły projekt, a większy silnik maskuje tylko niedociągnięcia. Jeżeli miałeś źle zaprojektowaną poduszkę, która nie trzymała ciśnienia, to faktycznie tylko olbrzymi nadmiar powietrza mógł skompensować straty.

Lecz nie znaczy to, że nie można było osiągnąć tego mniejszymi środkami i mniejszym wysiłkiem.

 

Akurat budowa poduszkowca "od zera" nie jest zbyt prosta. W przypadku małego modelu - łatwo zrównoważyć wady - większą mocą silnika i ilością tłoczonego powietrza. W końcu rakiety też latają. ;) Via słynne powiedzonko o drzwiach od stodoły...

 

Sztuka polecieć sposobem, a nie brutalną siłą.

I w przypadku większych modeli, zaczyna się to pokazywać, bo nagle sie okazuje, że do uniesienia wadliwie zaprojektowanej maszyny potrzeba silników jak do Kamaza i śmigieł od Osprey'a. :wink:

 

Krytyczna właśnie jest konstrukcja poduszki, a nie moc silników, wielkość śmigieł, czy masa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka topiców niżej jest

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=29763&postdays=0&postorder=asc&start=15

kolega Olecki75 testuje różne warianty napędu i na filmiku widać jak pogina po trawniku poduszkowcem 50x30cm z jednym śmigłem i malutkim silniczkiem - jednak da się bez silnika rakietowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.