Skocz do zawartości

Dobór silnika - problem z wyborem


machina

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

 

Poradźcie proszę w kwestii doboru silnika do napędzania tego wózka:

BACKPACK_M_LG2.JPG

 

To jest nieco mniejszy wózek od Trike L, który mam już od roku i który sprawuje się wyśmienicie. Skrzydło to model Spiral 2.4 o parametrach:

- powierzchnia w rozłożeniu: 2.4 mkw

- powierzchnia w locie: 2.04 mkw

- rozpiętość w rozłożeniu: 3.4 m

- rozpiętość w locie: 2.66 m

- maksymalna szerokość: 0.85 m

- wydłużenie: 5

 

Nie jest to samolot oczywiście i użycie http://www.ecalc.ch/ może tylko dać bardzo orientacyjne wyniki, ale może się mylę.

 

Założenia:

- zasilanie 4S (najlepiej takie bo nie mam innych pakietów)

- waga wózka do lotu 2700g

- śmigło 3 łopatowe 10x7 (takie musi być - większego nie mogę już zmieścić w ramie)

- wymagany minimalny ciąg 1800g

- maksymalny rozmiar silnika jaki mogę zastosować: 35mm średnica zewnętrzna x 42mm wysokość obudowy

 

Wstępnie wybrałem T-Motor AT2820 KV 830 bo mam już mocniejszy silnik tej firmy w większym wózku.

 

Z góry dzięki za rady.

 

Pozdrawiam

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może odpowiadałby Tobie silnik silver blue c3548 kv 790. Śmigło 3łopatowe 10'' odpowiada 2łopatowemu 14''. Na tym śmigle uzyskuje ciąg jakieś 2900g na pakiecie 4s 5000 przy poborze 37,6A. Mam śmigło 3łopaowe ale od spaliny nie odpalałem na tym silniku. Mogę to jutro sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może odpowiadałby Tobie silnik silver blue c3548 kv 790.

Ten silnik to rozmiar 35x48 i doliczając jeszcze krzyżak i piastę to śmigło wyjdzie mi mocno poza obręcz a poniekąd chciałbym tego uniknąć. Rozmiar 35x42 jest niestety maksymalnym do zaakceptowania.

 

Śmigło 3łopatowe 10'' odpowiada 2łopatowemu 14''.

A to ciekawe, ja zawsze myślałem, że śmigło 3 łopatowe powinno być o 1 cal mniejsze od 2 łopatowego. Nawet ludzie na forum o tym gdzieś pisali a wpadła mi kiedyś też jakaś zagraniczna stronka do przeliczania wielkości śmigieł ale nie zapisałem w ulubionych i teraz za chiny nie mogę tego odszukać.

 

Na tym śmigle uzyskuje ciąg jakieś 2900g na pakiecie 4s 5000 przy poborze 37,6A. Mam śmigło 3łopaowe ale od spaliny nie odpalałem na tym silniku. Mogę to jutro sprawdzić.

Jeśli to nie problem to poproszę o sprawdzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja o przeliczaniu średnicy śmigła z 2 na 3łopatowe odbywała się już na forum. Masz rację, że część kolegów tak właśnie przelicza : 3 łopatowe = 1'' mniejsze niż 2łopatowe. Ale według mnie, kolegów z lotniska i ...miernika to bzdura. Zakładamy, że po zmianie śmigła pobór prądu zostaje ten sam. Według Ciebie 2łopatowe np. 17'' zamieniamy 3łopaowym 16''...życzę powadzenia. Do tego w 3łopat zwiększamy skok o 1''.

Ja i wspomniane towarzystwo zawsze stosowaliśmy przelicznik dla 3łopatwego = x 0,7 średnicy 2łopatowego.

Mam też silnik c3542 kv 1000 ale na 10'' 3łopatowym nie uzyskasz podanego minimum ciągu - APC 14x7 ciąg 2200g na 3s przy poborze 44,9A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe, ja zawsze myślałem, że śmigło 3 łopatowe powinno być o 1 cal mniejsze od 2 łopatowego. Nawet ludzie na forum o tym gdzieś pisali a wpadła mi kiedyś też jakaś zagraniczna stronka do przeliczania wielkości śmigieł ale nie zapisałem w ulubionych i teraz za chiny nie mogę tego odszukać.

 

Mariusz może to ten program ThrustHP Calculator jest opisany na stronie forum - Programy pomocne dla modelarzy i nie tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz może to ten program ThrustHP Calculator jest opisany na stronie forum - Programy pomocne dla modelarzy i nie tylko.

Wojtek, dzięki za podpowiedź. Ten kalkulator co ja widziałem to była wersja webowa, nie trzeba było instalować.

 

Zdecydowałem się zaryzykować i zamówiłem już T-Motor AT2820 (830 KV). Zobaczymy co z tego wyjdzie. Jak nie wyjdzie to zawsze można motor sprzedać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.